Nie tylko ludzie odczuwają popęd seksualny, dotyczy to także zwierząt, w tym psów. Bez tego nie można byłoby mówić o przetrwaniu gatunku. Problem zaczyna się w przypadku niekontrolowanego rozmnażania. Suki bardzo rzadko wydają na świat tylko jednego szczeniaka, zwykle jest ich kilka. Pojawia się problem, chyba że ktoś prowadzi hodowlę i czerpie zyski ze sprzedaży. Dotyczy to oczywiście psów rasowych, które mają rodowód. Jeśli ma się niewysterylizowaną sukę, to niestety trzeba liczyć się z tym, że prędzej czy później dojdzie do zapłodnienia. Na szczęście można temu przeciwdziałać za pomocą kastracji. Pora dowiedzieć się nieco więcej na ten temat.
Czym jest kastracja psa i czemu ona służy?
Wykastrowanie psa kojarzy się niektórym osobom z czymś niebezpiecznym i traumatycznym dla czworonoga, ale wiążą się z tym liczne korzyści zarówno dla opiekuna, jak i samego pupila. Oczywiście jest to ingerencja w ciało zwierzęcia, ale jego narządy znajdują się na zewnątrz, więc nie trzeba przeprowadzać skomplikowanej operacji. Kastracja to relatywnie prosty i szybki do wykonania zabieg chirurgiczny. Przeprowadza go lekarz weterynarii po zastosowaniu znieczulenia ogólnego. Nie trzeba martwić się o to, że pies będzie cierpiał, bo znajdzie się w pełnej narkozie. Nie będzie on świadomy tego, co się dzieje. Kastracja służy przede wszystkim zapobieganiu rozmnażaniu się psów. Na tym jednak nie koniec. Wielu właścicieli decyduje się na wykonanie takiego zabiegu ze względów zdrowotnych. Kastracja zmniejsza ryzyko rozwoju rozmaitych schorzeń, w tym chorób narządów rodnych. Warto też wiedzieć, że wyróżnia się kastrację i sterylizację.
Problem w przypadku suk stanowi występowanie cieczki, co jest niekomfortowe zarówno dla samego zwierzęcia, jak i jego opiekuna. Sterylizacja może być wykonywana zarówno w przypadku psów, jak i suk. Polega na podwiązaniu nasieniowodów lub jajowodów, w zależności od płci czworonoga. W ten sposób można zapobiec rozmnażaniu, ale niestety nie chroni to zwierząt przed rakiem. Co więcej, suki mogą cały czas mieć cieczkę. Z kolei kastracja pomimo większej inwazyjności eliminuje wszystkie wcześniej wymienione zagrożenia. Polega na chirurgicznym usunięciu jąder lub jajników i macicy. Mogłoby się wydawać, że jest to dosyć ryzykowny zabieg, ale jeśli zostanie przeprowadzony przez doświadczonego lekarza weterynarii, to nie ma powodu do obaw. Obecnie kastracja jest bardzo bezpieczna.
Co warto wiedzieć na temat kastracji?
Przed umówieniem się na wykonanie kastracji u psa trzeba udać się z nim do lekarza weterynarii i wykluczyć przeciwwskazania. Należy przeprowadzić odpowiednie badania diagnostyczne. W zależności od wieku i stanu zdrowia psa, lista badań do wykonania będzie wyglądać nieco inaczej. Ważne są parametry wątrobowe i nerkowe, aby sprawdzić, czy organizm zwierzęcia poradzi sobie z obciążeniem w postaci zabiegu chirurgicznego przeprowadzonego w pełnej narkozie. Podstawowym badaniem jest także morfologia krwi. Jeśli kastracja ma zostać wykonana u starego psa, to powinno się zrobić również badanie echa serca. Zdarza się tak, że mogą wystąpić przeciwwskazania i lekarz weterynarii wręcz odradzi kastrację. Jeśli jednak nic nie wskazuje na to, że mogą wystąpić jakieś problemy z podaniem narkozy ani pozabiegowe, wyniki będą prawidłowe, to można ustalić termin kastracji.
Wykonywanie kastracji u psów wiąże się ze zdecydowanie mniejszym ryzykiem. Usuwa się im jądra, natomiast u suk trzeba dostać się do jajowodów i macicy. W przypadku psa wystarczy lekko naciąć mosznę i wyciąć jądra. Z kolei u suk niezbędne staje się otwarcie jamy brzusznej. Kolejną kwestią jest to, jak zwierzę będzie się czuć po wybudzeniu z narkozy. Każdy organizm reaguje inaczej, dlatego trzeba być przygotowanym na różne sytuacje. Najczęściej przez kilka kolejnych godzin pies jest oszołomiony, senny, ma trudności z poruszaniem. Zwykle dochodzi też do wymiotów, co nie powinno jednak wzbudzać niepokoju. Jest to naturalna reakcja organizmu na podaną narkozę, sposób na pozbycie się jej z organizmu. Jako że psu zostaną założone szwy, powinien się oszczędzać. Należy dopilnować tego, aby nie był zbyt aktywny fizycznie. Wystrzegać należy się intensywnych zabaw, nawet jeśli pies będzie w dobrym nastroju. Nie sprawdzi się pogoń za piłką ani skakanie. Zaleca się umiarkowany ruch przez dwa tygodne po zdjęciu szwów, aby wszystko się ładnie zagoiło i pies mógł przejść do normalnego funkcjonowania.
Po paru tygodniach od przeprowadzenia kastracji można już bez problemu spacerować z psem, ale nadal powinno się unikać intensywnych zabaw. Bardzo ważne jest to, aby pies nie lizał szwów, bo ma to niekorzystny wpływ na proces gojenia się. W psiej ślinie znajdują się substancje, które sprawią, że szwy zaczną się rozpulchniać. Co więcej, może nawet dojść do rozchodzenia się rany. Najlepszym rozwiązaniem będzie założenie psu specjalnego kołnierza weterynaryjnego, aby uniemożliwić zwierzęciu dotykania rany. Opiekun nie jest w stanie upilnować tego, aby zwierzę nie lizało rany, jest to naturalny odruch. Co jednak z suką po przeprowadzonym zabiegu chirurgicznym? W jej przypadku świetny jest specjalny kubraczek, zawiązuje się go na plecach.
Jakie są zalety i wady kastracji?
Kastracja psów jest tematem budzącym wiele emocji. Nie brakuje zarówno zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Zabieg ma oczywiście wiele zalet, ale nie jest pozbawiony wad, dlatego opiekun zwierzęcia powinien najpierw zapoznać się z wszystkimi argumentami za i przeciw. W pierwszej kolejności należy podkreślić to, że jest to ingerencja w ciało zwierzęcia. U ludzi również wykonuje się tego typu zabiegi, wycina macicę u kobiet, podwiązuje nasieniowody u panów. Są to sposoby na antykoncepcję, z których korzysta wiele osób. Zawsze trzeba liczyć się z pewnymi zagrożeniami, powikłaniami. Najważniejsze jest to, aby oddać psa w ręce doświadczonego lekarza weterynarii, który wykluczy ewentualne przeciwwskazania, wykona stosowne badania, przeprowadzi sprawnie zabieg. Przeciwnicy kastracji straszą tym, że u zoperowanego zwierzęca wystąpią długofalowe konsekwencje zdrowotne. Rzeczywiście nie można całkowicie wykluczyć ryzyka, ale tego typu przypadki zdarzają się relatywnie rzadko. Jeśli pies jest zdrowy, to szybko powróci do zdrowia.
Zaletą kastracji jest to, że można zapobiec skutecznie niekontrolowanemu rozmnażaniu się zwierząt. Przeciwdziała to ich bezdomności, która stanowi poważny problem. Można wobec tego powiedzieć, że kastracja jest czymś wręcz pożądanym. Nawet jeśli ktoś trzyma psa w domu, to niestety zew natury może być silniejszy i dojdzie do zapłodnienia. Ponadto cieczka jest dla suki bardzo uporczywym zjawiskiem. Może też dojść do ciąży urojonej, co wiąże się z szeregiem problemów. Niekastrowane psy mają często tendencję do uciekania. Poszukują suk i je zapładniają, a jeśli są bezpańskie, to niestety czeka je trudne życie. Już sama ciąża jest bardzo dużym obciążeniem dla organizmu, mogą wystąpić rozmaite komplikacje. Bez pomocy nierzadko dochodzi do śmierci nie tylko szczeniąt, ale nawet ich matki. Kolejnym problemem będzie ropomacicze u suk mających regularnie cieczki. Jest to niestety bardzo częste zjawisko. U niewykastrowanych psów zwiększa się również ryzyko rozwoju chorób nowotworowych, w tym raka sutka.
Kastracja zapobiega rozwojowi guzów narządów rodnych u psów. Jeśli zwierzę nie jest przeznaczone do hodowli, to warto zastanowić się nad wykonaniem zabiegu. Można uchronić je przed wieloma zagrożeniami. Kastracja sprawia, że suka nie ma już cieczki, nie zajdzie w urojoną ciążę. Wycięcie nasieniowodów obniża u samców popęd seksualny, przez co stają się łagodniejsze. Wielu opiekunów z pewnością ucieszy to, że ich pupil nie będzie mieć skłonności do przejawiania zachowań agresywnych. Na korzyść kastracji przemawia również redukowanie instynktów terytorialnych. Dobrą wiadomością będzie także ograniczenie ucieczek u czworonogów. Oczywiście trzeba liczyć się z możliwością wystąpienia powikłań pooperacyjnych. Wadą kastracji jest także zwiększone ryzyko nowotworów prostaty i schorzeń układu kostnego. Kastracja przyczynia się do spowolnienia metabolizmu, co z kolei sprzyja otyłości, jeśli nie zadba się o dobrze zbilansowaną dietę i aktywność fizyczną. U niektórych psów pojawiają się też problemy z nietrzymaniem moczu.
Kiedy kastrować border collie?
Każdego z pewnością interesuje to, kiedy jest odpowiedni moment na wykastrowanie border collie. Nie należy się z tym oczywiście spieszyć, ale nie można też zbyt długo zwlekać. Zdania są podzielone, ale zdecydowana większość głosów przemawia za wstrzymaniem się z kastracją do osiągnięcia przez psa dojrzałości płciowej. Dotyczy to nie tylko psów, ale też suk. Trzeba jednak od razu podkreślić, że nie należy kierować się wyłącznie wiekiem zwierzęcia. Na uwadze powinno się mieć szereg innych kwestii. Znaczenie ma rasa psa, jego waga, stan zdrowia. Nie wszystkie czworonogi rozwijają się w tym samym tempie, jedne dojrzewają szybciej, inne później. Trzeba wobec tego traktować każdy przypadek indywidualnie. U psów większych ras obserwuje się wydłużony okres dojrzewania. Border collie należą do psów średniej wielkości. Dojrzałość płciowa następuje zwykle u psów między siódmym a dwudziestym miesiącem życia. Oczywiście nie oznacza to tego, że nie można wykastrować starszego psa. Trzeba jednak brać pod uwagę jego wiek i stan zdrowia.
Dorosłe i stare psy również są poddawane zabiegowi kastracji, ale trzeba liczyć się z większym ryzykiem wystąpienia powikłań. Mogą one pojawić się już nawet w trakcie zabiegu i po jego wykonaniu. Kastracja jest bardzo bezpieczna, ale u osobników mających problemy zdrowotne zawsze trzeba liczyć się z różnymi zagrożeniami. Kluczowe jest to, aby zrobić najpierw szereg badań przesiewowych w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Niestety czasem ryzyko jest zbyt duże i lepiej nie ryzykować. Już sama narkoza stanowi ogromne obciążenie dla organizmu, a jeśli jest on osłabiony z różnych powodów, to niestety pies może tego nie przeżyć, po prostu już się nie wybudzi. Dla każdego opiekuna będzie to ogromna strata, więc trzeba świadomie i odpowiedzialnie podejmować decyzję dotyczącą kastracji i innych zabiegów chirurgicznych wykonywanym w znieczuleniu ogólnym. Podanie narkozy zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, bo nigdy nie wiadomo, jak zareaguje na nią organizm danego zwierzęcia. Z tego właśnie powodu zaleca się wykonywać kastrację u młodych psów.