Kiedy szczeniak Border Collie zmienia sierść?
Kiedy szczeniak Border Collie zmienia sierść?

Kiedy szczeniak Border Collie zmienia sierść?

Co w Sierści Piszczy

Border collie to rasa psów, u której mogą wystąpić dwa rodzaje sierści. Albo średnio długa albo krótka, trzeba jednak dodać, że średnio długa występuje o wiele częściej. Od początku życia psa warto o sierść border collie dbać. Zadbana sierść to nie tylko lepszy wygląd psa ale i brak ryzyka chorób skóry i jednocześnie lepsze samopoczucie psa. Sierść psa tej rasy jest bardzo charakterystyczna.

Budowa sierści u Border Collie

Sierść u border collie składa się z dwóch części. Pierwsza część to dość twardy, najczęściej długi włos okrywowy. Druga część to o wiele bardziej miękki podszerstek. Rolą podszerstka jest ochrona psa przed zimnem. Na początku jednak, gdy border collie jest jeszcze szczeniakiem, sierść nie jest wykształcona właściwie. Szczeniaki zamiast klasycznej sierści mają swego rodzaju puch, o który również trzeba dbać. W zasadzie więc już przy zakupie psa trzeba zakupić także przyrządy do dbania o sierść. W przypadku szczeniaków do pielęgnacji sierści wystarczy szczotka z włosia. W późniejszym czasie oprócz szczotki z włosia potrzebna będzie także szczotka metalowa. Przyda się także metalowy grzebień. Decydując się na zakup takich rzeczy, trzeba zwrócić uwagę na budowę tych produktów.

Szczotki do pielęgnacji sierści u border collie powinny nie mieć ostrych elementów. Same metalowe elementy czeszące powinny mieć łagodne zakończenia. Bardzo dobrze, gdy na końcu elementów metalowych są miękkie końcówki z plastiku. Czesząc psa takimi szczotkami można mieć pewność, że nie dojdzie nawet do przypadkowego skaleczenia delikatnej skóry psa. O takie urazy, wbrew pozorom, bardzo łatwo. Mogą spowodować problemy ze skórą i konieczne leczenie, jednak co równie ważne, mogą zadać psu ból i utrudnić późniejszą pielęgnację psa.

Border collie, który podczas pielęgnacji sierści poczuje ból, albo zostanie skaleczony, może sobie zakodować, że pielęgnacja sierści to coś przykrego, bolesnego i po prostu zacząć bać się takich zabiegów, uciekać na sam widok szczotki do czesania czy łazienki. To z kolei spowoduje nerwową atmosferę i sytuację, w której każde czesanie psa będzie przyczyną stresu i nerwowego zachowania zarówno psa, jak i właściciela.

Sierść szczeniaka

Już po kilku tygodniach życia puszek szczeniaka zacznie się zmieniać w normalną sierść dorosłego psa. Kiedy szczeniak border collie z hodowli zmienia sierść? Najczęściej w 6 tygodniu życia. Nie będzie to proces natychmiastowy, trwa on bowiem z reguły miesiąc, nawet dwa miesiące. Puszek w tym czasie zaczyna wypadać a w jego miejsce zaczynają pojawiać się normalne włosy. Taki proces dotyczy całego ciała psa, najszybciej postępuje na plecach, dużo wolniej tam, gdzie sierść jest bardziej zakryta. W tym czasie powoli można zacząć przechodzić z czesania psa szczotką z włosiem na czesanie psa szczotką metalową. Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne, szczególnie w tym okresie trzeba przeprowadzać bardzo delikatnie, rolą tych zabiegów powinno bowiem być wyczesywanie sierści, gdzie martwy podszerstek będzie sam wychodził, nie zaś wyrywanie włosia na siłę.

Pielęgnacja sierści dorosłego psa

Podobnie jak szczeniak, i dorosły border collie wymaga regularnej pielęgnacji sierści. Nie potrzeba tu jednak jak w przypadku psów innych ras, jakichś bardzo trudnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy wyczesywanie psa raz na kilka dni i kąpiel raz na kilka miesięcy. Psy border collie to psy pasterskie, psy u których sierść wytrzymuje naprawdę wiele, nie ma więc sensu przesadzać z ilością zabiegów pielęgnacyjnych czy ich zakresem. Oczywiście kąpiel psa konieczna jest zawsze wtedy, gdy pies się pobrudzi. W każdym innym przypadku wystarczy regularne wyczesywanie sierści.

Wyczesywanie sierści u border collie

Wyczesywanie sierści u border collie trzeba zacząć już za młodu psa. Nie zawsze polubi on te zabiegi, ale z całą pewnością zaakceptuje to, że muszą się odbywać. Jeśli będą to zabiegi bezbolesne, przeprowadzane w przyjaznej atmosferze, z całą pewnością pies będzie im się poddawać o wiele chętniej. Wskazane jest też nagradzanie psa za poprawne zachowanie i brak agresji, gdy on sam będzie zachowywać się bardzo nerwowo. Nerwy są złym doradcą, pies zaś wyczuwa nerwowe zachowanie swojego pana i denerwuje się tym bardziej. Co więcej, zakoduje sobie, że czesanie sierści tak właśnie wygląda i nie są to chwile przyjemne.

Wyczesywanie zawsze należy zacząć od obejrzenia sierści psa w poszukiwaniu kołtunów i ewentualnie ran na skórze czy śladów po ukąszeniach owadów. Jeśli w tym czasie znajdziemy w sierści – na przykład – kleszcza, konieczne jest jego usunięcie, dezynfekcja rany i omijanie w trakcie czesania tych rejonów do chwili zagojenia uszkodzenia skóry. Jeśli chodzi o sierść splątaną, teoretycznie można ją delikatnie rozczesać, bardzo często jednak może dojść do wyrwania części włosów. Dla psa będzie to po prostu duży ból. Z tego powodu, niektóre kołtuny warto wyciąć. Jeśli będą one w miejscach takich jak brzuch psa czy okolice łap, wycięcie jest jak najbardziej wskazane. Nie spowoduje ono pogorszenia wyglądu psa, bowiem te miejsca nie są widoczne. Włos odrośnie, a samo wyczesywanie sierści bez kołtunów jest o wiele łatwiejsze. Oczywiście wycinając taką sierść, trzeba zachować daleko idąca ostrożność. Ostre nożyczki blisko skóry psa, to bardzo duże ryzyko zranienia w sytuacji, gdy – na przykład – pies się nagle poruszy.

Wyczesywania sierści nie powinno raczej przeprowadzać się na sucho. Jest dużo trudniejsze, łatwiej przy takim wyczesywaniu o wyrywanie włosów, co dla psa jest nieprzyjemne, a dla sierści niepotrzebne. Na rynku preparatów dla zwierząt można znaleźć szereg kosmetyków do sierści, w tym kosmetyki ułatwiające wyczesywanie. Warto jeden z nich zastosować, spryskać sierść psa, poczekać i dopiero potem rozpoczynać wyczesywanie. Wyczesywanie w takiej sytuacji jest dużo łatwiejsze, a dzięki substancjom odżywczym, które w takich kosmetykach się znajdują, sierść psa będzie z czasem wyglądać o wiele lepiej.

Linienie psa Border Collie

Jak każdy pies, i border collie od czasu do czasu zrzuca stara sierść, a w jej miejsce pojawia się nowa. Taki proces dzieje się dwa razy w roku, przed zimą i na wiosnę. Można to zauważyć po dużej ilości sierści w posłaniu psa czy też w samym domu, w którym przebywa. Aby się o tym przekonać, wystarczy też lekko pociągnąć za sierść w dowolnym miejscu. Wiele włosów zostających w ręce to jasny dowód, że pies linieje. Jest to proces jak najbardziej naturalny i nie należy się nim przejmować. Wskazane jednak jest w tym czasie o wiele częstsze wyczesywanie psa. Wyczesując go regularnie, pomagamy w usunięciu sierści, która i tak z czasem wypadnie, jednocześnie robiąc to we własnym interesie. Sierść wyczesana pozostanie na szczotce, nie zaś w całym domu, gdy pies będzie ją gubić w naturalny sposób. Oczywiście procesu nie widać w wyglądzie psa. Pies nie traci sierści w wyraźny sposób, dzieje się to powoli i równocześnie wraz z rośnięciem nowej sierści.

Inne zabiegi pielęgnacyjne sierści

Border collie nie wymaga wielu innych zabiegów pielęgnacyjnych związanych z sierścią. Wyczesywanie regularne i kąpanie psa raz na jakiś czas w zupełności wystarczą. Aby uniknąć kąpania zbyt często, warto nauczyć się usuwać zabrudzenia z sierści psa na sucho. W tym celu można przeczesywać od czasu do czasu psa szczotką, którą chwilę wcześniej spryskaliśmy delikatnym lakierem. Klejący lakier na szczotce spowoduje, że oprócz sierści i brud znajdujący się na niej będzie się do szczotki przyklejać. Sierść stanie się o wiele czystsza, a sam pies nie będzie wymagać częstych kąpieli.

Z uwagi na dość sporo włosów, które border collie gubi podczas linienia, warto się zabezpieczyć przed zbyt dużą ilością sprzątania. Pies powinien spać przede wszystkim w swoim legowisku, które łatwo wyczyścić i nie wchodzić na fotele czy tapczany. W czasie jazdy samochodem, dobrze jest go przewozić w bagażniku. Można też na tylnym siedzeniu pojazdu, wcześniej zakładając na nie specjalny podkład, Taki podkład po wyjściu psa z samochodu, można delikatnie wyjąć i wytrzepać, usuwając sierść i unikając sprzątania samochodu. Bardzo ważne jednak jest to, by kupić podkład w odpowiednim rozmiarze, który można rozłożyć zarówno na siedzenie samochodu, jak i jego oparcie, tylko wtedy na podkładzie znajdzie się bowiem cała sierść psa, która trafiłaby na tapicerkę pojazdu.

Podsumowując

Border collie nie są psami, które wymagają bardzo dużych zabiegów pielęgnacyjnych. Jak w przypadku każdego psa, trzeba border collie utrzymywać w czystości, dbać o paznokcie u łap i o czystość uszu. Na bieżąco też trzeba dokonywać oględzin psa w celu stwierdzenia, czy nic złego z sierścią i ze skórą się nie dzieje. Regularne wyczesywanie psa i mniej regularne kąpanie powinny wystarczyć, by pies wyglądał świetnie.

Warto jednak pamiętać o jednym. Wygląd sierści psa to nie tylko wrażenia wizualne. Sierść psa i jej wygląd świadczyć też może o zdrowiu psa. Sierść matowa, wypadająca, brzydka może świadczyć zarówno o linieniu psa, jak i o tym, że z jego zdrowiem dzieje się coś bardzo niepokojącego. Niekiedy problemy z sierścią border collie wynikają po prostu ze złego odżywiania psa. Mogą też wynikać z sytuacji stresowych, którym jest poddawany, ale też mogą oznaczać, że pies zaczął poważnie chorować. Nie poprawiający się wygląd sierści psa przez długi czas powinien być impulsem do wizyty u weterynarza i wykonania podstawowych badań. Najczęściej w takiej sytuacji wykonuje się badania krwi, dzięki którym łatwo stwierdzić, czy w organizmie psa nie występują jakieś choroby czy też brak składników odżywczych.

Warto na bieżąco dbać o sierść naszego border collie. Do pielęgnacji sierści należy używać tylko profesjonalnych narzędzi. Nie wskazane są szczotki do włosów, kupowane gdzieś w sklepach kosmetycznych. Z uwagi na budowę sierści psa, tak różną od budowy ludzkich włosów i szczotki lub grzebienie do czesania powinny być inne. Pielęgnacja sierści psa zawsze powinna być bardzo delikatna i prowadzona w miłej atmosferze. Delikatność w trakcie pielęgnacji sierści psa to gwarancja braku wyrywania włosów czy też uszkodzeń skóry. Miła atmosfera zaś to pewność, że do kolejnych zabiegów tego rodzaju pies będzie podchodził ze spokojem, dzięki czemu będą one wykonywane szybciej i lepiej.

Podobne wpisy