Ile powinien jeść szczeniak border collie?
Ile powinien jeść szczeniak border collie?

Szczeniak Border Collie – prawidłowe żywienie

Przyszli i aktualni właściciele szczeniaków Border Collie z pewnością pragną, aby ich pupile cieszyły się dobrym zdrowiem. Psy tej rasy są wyjątkowo aktywne i energiczne. Potrzebują więc odpowiednich, regularnych dawek ruchu. Jednym z najważniejszych aspektów wpływających w dużym stopniu na zdrowie czworonoga jest dopasowanie właściwej diety dla Border Collie. Jak karmić młodego psa rasy Border Collie?

Dopasowanie diety do aktywności

Pupile rasy Border Collie często pełnią funkcję psów pasterskich i pracujących. Należy pamiętać, że nie są to zwierzęta kanapowe, a zbyt mała ilość ruchu może wpływać negatywnie na ich samopoczucie. Aktywność fizyczna czworonoga powinna być utrzymywana przynajmniej na umiarkowanym poziomie, czyli wiązać się z codziennym ruchem na świeżym powietrzu. W przypadku szczeniaków zalecana jest jednak szczególna ostrożność. Kilkumiesięcznych pupili nie zaleca się nakłaniać do brania udziału w dodatkowych ćwiczeniach. Najmłodsze pieski powinny posiadać możliwość biegania w ilości uzależnionej od własnych preferencji. Aby ilość spożywanego pokarmu i zawartych w nim składników była odpowiednia, zaleca się obserwować energiczność pupila. Szczególnie aktywne szczeniaki będą potrzebowały więcej kalorii i białka niż te, które spalają mniej energii. Wyjątkowo istotne jest kontrolowanie masy ciała pieska. Nadwaga wpłynie negatywnie na jego zdrowie i może okazać się źródłem wielu problemów. Ilość podawanego pokarmu należy modyfikować zależnie od wskazań wagi. Diety wysokobiałkowe i wysokokaloryczne dedykowane są psom pracującym i trenującym psie sporty. Maluchy nie powinny brać udziału w takich aktywnościach przed ukończeniem 12. miesiąca życia. W przypadku wyjątkowo aktywnych czworonogów, dobrze jest zwrócić uwagę na składniki związane ze zdrowiem stawów. Wszelkie zmiany w dotychczasowej diecie szczeniaka warto konsultować z weterynarzem podczas regularnych wizyt kontrolnych.

Proporcje ważnych składników odżywczych

Komponując dietę dla swojego bordera należy przywiązać szczególną wagę do zapewnienia mu odpowiedniej ilości wszystkich potrzebnych pierwiastków. Niezależnie od tego, czy wybiera się karmienie czworonoga gotowym pożywieniem, czy przyrządza domowe posiłki. W każdej sytuacji możliwe jest ustalenie procentowej zawartości określonych makro- i mikroelementów. Warto pamiętać o tym, że szczeniaki Border Collie potrzebują więcej białka niż psy dorosłe. Ich organizm wciąż się rozwija i zachodzą w nim intensywne procesy budulcowe. Dobrej jakości, wysoko przyswajalne proteiny powinny więc stanowić ok. 25% objętości kalorycznej posiłków. Nie powinno się zapominać o zapewnieniu młodemu psu potrzebnej ilości tłuszczu. Choć składnik ten może kojarzyć się głównie z przybieraniem na wadze, jest bardzo istotny w diecie szczeniąt. Tłuszcze ze zdrowych źródeł dostarczają energii i potrzebnych kwasów tłuszczowych. Zawartość tych elementów w pożywieniu powinna więc być utrzymana na poziomie 15% objętości posiłków. Ważne jest również, aby nie były to tłuszcze przetworzone. W przypadku najmłodszych, rozwijających się psów wyjątkowo istotne jest ich wysokie zapotrzebowanie na wapń. Zaleca się więc pilnować, aby pokarm zwierzęcia zawierał bogate w ten pierwiastek składniki. Warto podawać szczeniakowi jedzenie naturalnie bogate w wapń. Możliwe jest również zakupienie gotowego pokarmu wzbogaconego o ten składnik.

Zapotrzebowanie kaloryczne szczeniaka

Dopasowanie ilości podawanych kalorii do zapotrzebowania szczeniaka Border Collie jest kwestią indywidualną. Należy uzależnić je od energiczności, trybu życia i kondycji pieska. Producenci gotowych karm często umieszczają na opakowaniach tabele umożliwiające dopasowanie ilości pożywienia do wagi i wieku pupila. Choć taka informacja może być pomocną wskazówką, zawsze należy obserwować swojego psa i poszukiwać najbardziej odpowiednich dla niego rozwiązań. Przeciętnie, szczeniak Border Collie potrzebuje więcej energii niż pies dorosły. Wynika to z faktu, że oprócz kalorii spalanych podczas codziennej zabawy, organizm malucha zużywa siłę na procesy związane z rośnięciem i rozwojem. Uśredniona wartość dla przeciętnego młodego pieska to ok. 1400 kcal dziennie. Zaleca się jednak traktowanie jej jako odnośnika, a nie koniecznej zasady. Osoby poszukujące sposobu na wyliczenie zapotrzebowania kalorycznego swojego Border Collie mogą odnaleźć w internecie specjalne kalkulatory. Często biorą one pod uwagę różne aspekty funkcjonowania pieska. To, ile energii czworonóg potrzebuje każdego dnia będzie się zmieniało wraz z jego wiekiem. Wyjątkowo istotna jest kontrola masy ciała pupila i regularne wizyty u weterynarza. Jeśli waga pieska nie będzie odpowiednia, należy skorygować ilość zasobów energetycznych w jego żywieniu.

Potrzebne szczeniakom suplementy

Aby piesek Border Collie cieszył się zdrowiem i dobrą kondycją, konieczna jest odpowiednia i pełnowartościowa karma dla psa. Dostarczane zwierzakowi pożywienie powinno być bogate w pierwiastki i witaminy potrzebne dla prawidłowego rozwoju. Bardzo istotna jest zawartość witaminy C, która wpływa na wiele procesów zachodzących w organizmie. Dobrze jednak, jeśli będzie dostarczana naturalnie w produktach odpowiednich dla pieska lub gotowym pożywieniu. W żywieniu szczeniaka należy pamiętać o odpowiedniej zawartości wapnia. U aktywnych piesków warto zwrócić również uwagę na ilość dostarczanego manganu i kwasów omega-3. U ras takich jak Border Collie szczególnie istotna jest dbałość o kondycję stawów. Suplementację składników wpływających na ich wzmocnienie zaleca się rozpocząć w 15. miesiącu życia, po zakończeniu wzrostu kości. Niektóre źródła podają jednak, że suplementy mogą być korzystne dla piesków już w 4. miesiącu. Podjęcie takiej decyzji warto skonsultować z weterynarzem. Dodatki do pożywienia z tej kategorii zawierają składniki, które wzmacniają stawy, polepszają ich elastyczność i wpływają korzystnie na sprawność. Elementy odgrywające tu kluczową rolę to m.in.:

  • chondroprotetyki,
  • MSM,
  • kolagen,
  • kwas hialuronowy,
  • glukozamina.

W razie zapotrzebowania, w doborze odpowiedniego preparatu pomóc może lekarz weterynarii.

Ile razy dziennie karmić szczeniaka border collie?

Każdy właściciel Border Collie powinien pamiętać o zgubnych skutkach nadwagi u zwierząt. Zbyt duża masa ciała w wieku szczenięcym może posiadać poważny negatywny wpływ na zdrowie. Ile powinien jeść szczeniak Border Collie? Pies tej rasy nie powinien mieć stałego, nieograniczonego dostępu do pożywienia. Pupil nie będzie w stanie samodzielnie dawkować sobie odpowiednich porcji posiłków. Ponieważ z pewnością ulegnie chęci podjadania kiedy nie jest głodny, takie rozwiązanie może okazać się niekorzystne w skutkach. Dzienna porcja pokarmu dla szczeniaka powinna być podzielona na więcej posiłków niż w przypadku dorosłego zwierzęcia. Maluchom w wieku 6 – 8 tygodni zaleca się podawać jedzenie 5 lub 6 razy dziennie, zależnie od preferencji i trybu życia. Około 3. miesiąca warto przestawiać pupila na spożywanie czterech posiłków w ciągu doby. W piątym miesiącu życia należy zacząć podawać maluchowi 3 posiłki dziennie. Półroczny piesek może być przestawiany na system dwu posiłkowy jeśli jest to zgodne z jego zegarem biologicznym i sposobem funkcjonowania. Dokładne dopasowanie ilości pokarmu należy jednak uzależnić od zapotrzebowania swojego szczeniaka Border Collie. Zaleca się kontrolować wagę pieska i obserwować poziom jego energii. Konieczne jest również konsekwentne przestrzeganie obranego systemu żywienia. Opiekunom zaleca się zwrócenie uwagi na to, aby maluch bezpośrednio po posiłku nie oddawał się zbyt energicznym zabawom.

Czy szczeniakom border collie można dawać kości?

Gryzienie kości może mieć dla psów wiele korzyści. Zawierające wapń i fosfor części zwierzęce będą świetnymi gryzakami. Muszą jednak zostać odpowiednio dobrane tak, aby nie stanowić zagrożenia dla zwierzęcia. Przede wszystkim należy pamiętać, że gryzienie kości to tylko dodatek do psiej diety. Pod żadnym pozorem nie mogą stanowić większości podawanego pupilowi pokarmu. Wiele osób rezygnuje z podawania tych elementów najmłodszym zwierzakom. Nie ma ku temu przeciwwskazań, ponieważ kości nie stanowią niezbędnego składnika psiej diety. Dla szczeniaków może to jednak być dobry sposób na masowanie dziąseł i pobudzanie w nich krążenia. Jakie kości będą bezpieczne dla małego psa?
Przede wszystkim nieodpowiednimi dla czworonogów są kości drobiowe. Ze względu na wielkość i strukturę podczas złamań pojawiają się na nich ostre krawędzie. Takie fragmenty będą stanowiły dla psa duże zagrożenie. Mogą nie tylko spowodować skaleczenia, ale nawet poważnie uszkodzić części ciała takie jak tchawica. Za grubsze i bardziej bezpieczne uznaje się kości wieprzowe. Ze względu na ich ciężkostrawność nie powinny być jednak podawane psom zbyt często. Szczególnie nie zaleca się oferowania ich szczeniakom. Bezpiecznym dla psów wyborem mogą być kości wołowe i cielęce. Należy jednak zadbać o to, aby ich wielkość była odpowiednio dopasowana. Zbyt małe fragmenty będą wiązały się z niebezpieczeństwem zadławienia. Podając kości kilkumiesięcznemu psu warto pozostać w pobliżu i nadzorować zabawę gryzakiem.

Dieta BARF dla szczeniaka Border Collie

Wielu właścicieli decyduje się na samodzielne przyrządzanie posiłków z naturalnych, surowych składników. Żywienie BARF bazuje na pierwotnej dla psów diecie. Wiąże się z podawaniem surowego mięsa i dodatkowych elementów w odpowiednich ilościach. Objęcie takiej strategii karmienia pupila z zaplanowaniem jej w odpowiedni sposób może wpływać korzystnie na jego zdrowie. Choć przygotowywanie posiłków w ten sposób wymaga więcej zaangażowania niż gotowa karma, cieszy się coraz większą popularnością. Często zadawane pytanie dotyczy tego, czy jest to dieta odpowiednia dla szczeniaków. W przypadku najmłodszych psów należy przywiązać szczególną wagę do przestrzegania pewnych zasad. W żywieniu szczeniaka metodą BARF 75-80% objętości posiłku powinno stanowić mięso, a 20-25% pokarm roślinny. W tej drugiej kategorii powinny znaleźć się przede wszystkim warzywa i niewielki dodatek owoców odpowiednich dla czworonogów. Zaleca się unikać produktów zbożowych. Ponieważ nie są istotnym elementem psiej diety, można zupełnie z nich zrezygnować.
W przypadku szczeniąt wyjątkowo istotne jest to, aby mięso było świeże. Podając surowe elementy należy dbać o ich bezpieczne przechowywanie i nie dotykać rękoma bez rękawiczek. Ważne jest również pozyskiwanie pokarmu z odpowiednich źródeł. Dobrze, jeśli zwierzęce części będą pożywieniem organicznym. Nie mogą zawierać sztucznych substancji chemicznych. Na takiej diecie należy oferować zwierzęciu kilka rodzajów mięsa. Karmiąc szczeniaki powinno się zacząć od jednego typu surowego pokarmu, najlepiej kurczaka lub indyka. Kolejne można wprowadzać po tygodniu lub dwóch, kiedy układ pokarmowy pupila przyzwyczai się do takiego odżywiania. Podając surowe części zwierzęce małym psom należy uważać na to, aby nie zawierały drobnych fragmentów kości. Takie elementy mogą grozić zadławieniem.

Dla zapewnienia szczeniakowi dobrych warunków rozwoju konieczne jest przestrzeganie zasad zdrowego żywienia. Aby piesek cieszył się dobrą kondycją i samopoczuciem musi otrzymywać potrzebne składniki w odpowiednich proporcjach. Niezależnie od tego, czy opiekun decyduje się na gotową karmę, czy przyrządzanie posiłków, istotna jest jakość podawanego pupilowi pokarmu. Zawsze należy decydować się na produkty wysokiej jakości i karmy o odpowiednio dostosowanym składzie. Zaleca się unikanie gotowych pokarmów, w których znajduje się wiele elementów zbożowych. Połączenie zdrowej diety z odpowiednią ilością aktywności fizycznej pomoże pupilowi utrzymać dobrą formę.

Podobne wpisy