Brak apetytu u psa
Brak apetytu u psa

Twój pies ostatnio je mniej niż zwykle? Brak apetytu u psa może być efektem podania niesmacznej karmy, ale również rezultatem poważnych dolegliwości. Jedzenie pozostające w misce może być więc sporym problemem, dlatego warto dowiedzieć się więcej na ten temat. Zobacz, kiedy można mówić o braku apetytu u psa, co najczęściej go wywołuje i jak go leczyć.

Jak rozpoznać brak apetytu u psa?

O braku apetytu u psa można mówić wtedy, gdy je on mniej karmy niż dotychczas. W misce zwierzęcia zostaje zatem więcej jedzenia lub pies w ogóle nie je podanego pożywienia.

Problem staje się poważny wtedy, gdy zwierzę nie przyjmuje pokarmu od kilku dni, co może być związane z rozwijającą się chorobą. Taki stan bywa nazywany anoreksją.

Najczęstsze przyczyny braku apetytu u psa

Obserwowany brak apetytu u psa może mieć zróżnicowane przyczyny. Co najczęściej powoduje zaburzenia łaknienia u psów?

Niesmaczna karma

Przyczyna braku apetytu u psa może być prozaiczna jak podanie niesmacznej karmy.

Taki problem najczęściej pojawia się wtedy, gdy do diety wprowadza się nową karmę. Ich zapach lub smak może nie odpowiadać zwierzęciu, które odmawia jej jedzenia lub próbuje jedynie trochę, a resztę zostawia w misce.

Najlepiej spróbować wtedy podać psu dotychczasową karmę, by przekonać się, czy brak apetytu wynika właśnie z nowego pokarmu.

Problem ten może pojawić się również w przypadku dotychczasowo jedzonej karmy, gdy producent zmienił jej skład, albo podawana karma jest nieświeża lub zbyt zimna, prosto z lodówki.

Podanie zbyt dużej ilości pokarmu

Kolejnym powodem związanym z brakiem apetytu u psa może być podawanie mu zbyt dużej ilości pokarmu.

Gdy zwierzę jest najedzone, a nawet przejedzone, nie będzie miało ochoty na jedzenie kolejnych posiłków.

Aby dowiedzieć się, ile pokarmu powinno otrzymywać zwierzę, należy zapoznać się z tabelą na opakowaniu karmy. Znajdują się w niej informacje o zalecanej ilości karmy przy konkretnej wadze psa.

Należy również pamiętać o tym, by zalecaną ilość karmy podzielić na kilka mniejszych porcji i podawać je w regularnych odstępach. Dzięki temu również można zapobiec jedzeniu zbyt dużej ilości pokarmu przez zwierzę i ustabilizować jego apetyt.

Brak stałego dostępu do wody

Psy mogą rzadziej i mniej jeść, gdy nie mają stałego dostępu do wody.

Warto więc umieścić przy misce z karmą drugą miskę z wodą i pamiętać o jej regularnym dolewaniu i wymienianiu przynajmniej jeden raz dziennie, by była zawsze świeża.

Stres

W sytuacjach stresowych zwierzę może jeść znacznie mniej pokarmu lub odmawiać całkowicie jego przyjmowania.

Stres u zwierzęcia może być wywołany wieloma czynnikami, na przykład może być to:

  • Brak obecności opiekuna,
  • Czynności pielęgnacyjne – kąpanie, czesanie,
  • Burza,
  • Odgłosy fajerwerków,
  • Odgłosy wystrzałów,
  • Wizyta u weterynarza,
  • Zmiana miejsca zamieszkania,
  • Zmiany w rytmie dnia,
  • Obecność innych zwierząt,
  • Obecność innych osób albo nowego członka rodziny,
  • Agresja.

Po ustąpieniu czynnika stresującego zwierzę zaczyna powoli pobierać pokarm, ale w sytuacji, gdy czynnik ten występuje stale, je znacznie mniej, co może odbić się na jego zdrowiu.

Zbyt wysoka temperatura

Wielu właścicieli zauważa, że ich zwierzęta jedzą mniej podczas upałów. Wysoka temperatura jest więc kolejnym czynnikiem sprzyjającym brakowi łaknienia u psów. Zwierzę może wtedy częściej pić wodę, natomiast rzadziej sięga po karmę.

By pomóc zwierzęciu, warto zapewnić mu odpowiednie warunki, na przykład przenieść miskę do chłodnego pomieszczenia, zakupić matę chłodzącą, zastosować klimator, klimatyzator lub wentylator, zasłaniać okna, by zmniejszyć nagrzewanie się pomieszczeń.

Utrata węchu

Ta przyczyna braku apetytu występuje głównie w przypadku psów starszych, u których dochodzi do upośledzenia węchu. Dodatkowo może towarzyszyć mu problem z odczuwaniem smaku, dlatego zwierzę niechętnie je pokarm.

Do utraty węchu może dojść również na skutek chorób górnych dróg oddechowych, które powodują zatkanie nozdrzy wydzieliną.

Cieczka

Kolejną przyczyną pojawienia się problemów z brakiem apetytu u psów może być cieczka. W tym czasie dochodzi do naturalnego zmniejszenia łaknienia, dlatego suka je mniej niż dotychczas.

Jednocześnie suka w cieczce może spowodować pojawienie się zmian w apetycie u psów w okolicy. Na skutek rozsiewanych przez nią feromonów podczas rui niekastrowane psy mogą stracić zainteresowanie pokarmem.

Choroby dziąseł i zębów

Jeżeli u psa pojawiają się problemy stomatologiczne – choroby dziąseł oraz zębów, w takim przypadku to one mogą być powodem braku apetytu.

Zwierzę próbuje najczęściej jeść pokarm, ale wypluwa go i nie połyka, ponieważ pojawiają się u niego dolegliwości bólowe.

Można wtedy spróbować sprawdzić stan uzębienia u psa. Zaczerwienione, krwawiące dziąsła, ropnie oraz pokryte kamieniem zęby mogą być przyczyną braku łaknienia u zwierzęcia.

Zatrucie pokarmowe

Do odmawiania pokarmu przez psa może dochodzić również wtedy, gdy pojawiło się u niego zatrucie.

Może być to zatrucie pokarmowe wywołane podaną karmą, ale również wynikające ze zjedzenia czegoś podczas spaceru. Niestety, zdarza się podrzucanie trutek na zwierzęta, na przykład ukrytych w kiełbasie lub mięsie. Zagrożeniem są również trutki na szczury i myszy, które układane są w piwnicach, garażach. Problemy może wywołać też zjedzenie innego zwierzęcia, na przykład jaszczurki, owadów.

Właściciel musi zatem mieć się na baczności i podczas spaceru stale obserwować swojego pupila, by nie zjadł on niczego nieodpowiedniego.

Zarobaczenie

Gdy zwierzę jest zarobaczone, wówczas może odczuwać nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, dlatego nie będzie chętnie pobierało pokarmu.

Stany zapalne

Do zmniejszenia apetytu u zwierząt przyczyniają się również stany zapalne organizmu.

W ich trakcie dochodzi do wydzielania substancji obniżających apetyt jak interferony, pirogeny oraz interleukiny. Dochodzi również do pojawienia się gorączki, osłabienia organizmu.

W takim stanie zwierzę narażone jest w wysokim stopniu na odwodnienie, dlatego bardzo ważne jest podawanie dużej ilości wody.

Wśród stanów zapalnych, w których może pojawić się brak apetytu, wyróżnia się między innymi:

  • Choroby stawowe i mięśniowe powodujące dolegliwości bólowe,
  • Infekcje bakteryjne, grzybicze i wirusowe,
  • Infekcje wywołane przez pierwotniaki,
  • Schorzenia ucha wewnętrznego,
  • Ropomacicze.

Choroby układu pokarmowego

Brak apetytu u psa jest jednym z głównych objawów chorób układu pokarmowego. Mogą towarzyszyć mu wtedy także inne symptomy, między innymi wymioty, biegunka, powiększona objętość brzucha, zmiana wyglądu kału na biały, żółtawy, osłabienie.

Choroby układu pokarmowego powodujące brak apetytu u psa to przede wszystkim:

  • Ostre i przewlekłe zapalenie żołądka,
  • Obecność ciała obcego w żołądku,
  • Niedrożność żołądka,
  • Skręt żołądka,
  • Zapalenie trzustki,
  • Niewydolność trzustki,
  • Zaparcia,
  • Niedrożność jelit.

Niektóre rasy psów są w wyższym stopniu narażone na pojawienie się chorób układu pokarmowego. Są to w szczególności psy ras dużych, które mają głęboką klatkę piersiową.

Choroby metaboliczne – niewydolność nerek, wątroby

Schorzenia metaboliczne, do których zaliczają się niewydolność nerek oraz niewydolność wątroby, często są zwiastowane przez brak apetytu.

W tego rodzaju dolegliwościach dochodzi do nieprawidłowego działania narządów, które nie usuwają efektywnie toksyn, dlatego pojawiają się objawy jak wymioty, osłabienie, chudnięcie, obrzęki, a także jedzenie znacznie mniejszej ilości pokarmów lub nawet całkowite odmawianie jedzenia.

Zaburzenia endokrynologiczne

Na apetyt u zwierząt wpływają poziomy hormonów. Gdy dochodzi do zaburzeń endokrynologicznych, zwierzę może mieć więc gorszy apetyt.

W tym przypadku przyczyną może być choroba Addisona, czyli niedoczynność kory nadnerczy, nieleczona cukrzyca, nadczynność przytarczyc. W rzadszych przypadkach jest to niedoczynność tarczycy, ponieważ głównie występuje w niej większy apetyt niż zwykle.

Nowotwory

Problemy z pobieraniem pokarmu pojawiają się również wtedy, gdy u zwierzęcia dochodzi do choroby nowotworowej.

Nagłe chudnięcie oraz pozostawianie jedzenia może być pierwszym z objawów nowotworów u psów. Problem ten pojawia się również w trakcie leczenia dolegliwości.

Kiedy udać się do weterynarza, gdy pies nie je?

Brak łaknienia u psa warto skonsultować z weterynarzem, jeżeli problem ten utrzymuje się przez przynajmniej 2 dni.

Długie niepobieranie jedzenia przez zwierzę może być przyczyną wielu dolegliwości, między innymi może wpłynąć negatywnie na działanie układu immunologicznego, wątroby.

Jeżeli u zwierzęcia pojawiają się inne niepokojące objawy, na przykład wymioty, biegunka, zatwardzenie, osłabienie, obrzęki, najlepiej jak najszybciej udać się do gabinetu weterynaryjnego.

Diagnostyka przy braku apetytu u psa

W przypadku wystąpienia braku apetytu u psa bardzo duże znaczenie ma określenie, co jest jego przyczyną. Właśnie dlatego poza wywiadem stosowana jest wtedy odpowiednia diagnostyka.

Podczas wizyty lekarz weterynarii zapyta przede wszystkim o:

  • Czas utrzymywania się problemów z apetytem,
  • Objawy towarzyszące brakowi apetytu,
  • Okoliczności ich występowania,
  • Rodzaj karmy podawanej zwierzęciu,
  • Niedawne zmiany w otoczeniu zwierzęcia.

W celu określenia przyczyny dolegliwości przeprowadza się badania krwi, moczu oraz badania obrazowe, w tym badania USG oraz RTG.

Wiele gabinetów weterynaryjnych ma obecnie wyposażenie pozwalające na wykonanie niezbędnych badań na poczekaniu, dlatego na wyniki nie trzeba czekać długo i można od razu rozpocząć wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Brak apetytu u psa – leczenie

Jeżeli u psa pojawił się brak apetytu, w takim przypadku, po przeprowadzeniu diagnostyki, weterynarz może rozpocząć leczenie.

Leczenie braku apetytu u psa polega przede wszystkim na leczeniu pierwotnej dolegliwości wywołującej taki objaw.

W zależności od schorzenia może polegać ono na podawaniu odpowiednich leków, zastrzyków, wprowadzeniu zmian w diecie. Niekiedy konieczne jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego, na przykład w przypadku wykrycia nowotworu, ciała obcego w układzie pokarmowym.

Na skutek odpowiednio dobranej metody leczenia dolegliwości zwierzę może stopniowo odzyskać apetyt.

Jeżeli natomiast brak apetytu u psa jest powiązany z innymi czynnikami niż chorobowe, weterynarz może zalecić odpowiednią karmę leczniczą i postępowanie, by zwierzę mogło jeść więcej.

Domowe sposoby na brak apetytu u psa

Aby poprawić apetyt u psa, zastosować można różne domowe sposoby. Jakie z nich pozwalają na uzyskanie najlepszych rezultatów?

Powrót do poprzedniej karmy dla psa

Problem z brakiem apetytu pojawił się po wprowadzeniu do diety nowej karmy? Zaleca się wtedy powrót do poprzedniej. Najczęściej zwierzę zaczyna wtedy znów jeść pełne porcje.

Gdy jednak chce się zmienić dotychczasową karmę na inną, na przykład o lepszym składzie czy dopasowaną do indywidualnych potrzeb zwierzęcia, zaleca się metodę jej stopniowego wprowadzania. Należy wtedy mieszać karmę starą i nową, początkowo dodając małą ilość nowej, a następnie ją zwiększać.

Zmiana karmy

W przypadku braku łaknienia u psa można zmienić karmę na inną. W takim przypadku zaleca się również wprowadzanie jej stopniowo.

U psów dotychczas karmionych głównie karmą suchą bardzo dobrym wyborem będzie zastosowanie karmy mokrej, która na ogół jest dla zwierząt smaczniejsza.

Często polecana jest również dieta BARF, która polega na podawaniu odpowiednio skomponowanych posiłków na bazie świeżego mięsa.

Jako urozmaicenie warto też zastosować różne psie przysmaki, na przykład ciasteczka, przysmaki suszone, liofilizowane, w formie pasty, kości. Różne produkty o zachęcających smakach i zapachach w diecie powodują, że zwierzę jest bardziej skłonne do jedzenia. Nie należy jednak stosować zbyt dużej ilości przysmaków, ponieważ zwierzę może się do nich przyzwyczaić i nie będzie już tak chętnie jadło zwykłej karmy.

Zmiana konsystencji karmy

Zdarza się, że pies nie chce jeść, ponieważ karma nie ma odpowiedniej dla niego konsystencji. Problem stanowią głównie zbyt duże krokiety w karmie suchej oraz nierozdrobniona wystarczająco karma mokra.

Aby karma była łatwiejsza w jedzeniu, warto zwrócić uwagę na wielkość krokietów i dobrze rozdrabniać karmę mokrą, która ma zbitą konsystencję. Również do karmy można dodać odrobinę ciepłej wody.

Podgrzanie jedzenia

Zimne karmy podawane bezpośrednio z lodówki mogą być dla zwierzęcia nieapetyczne, dlatego najlepiej przed podaniem nadać im temperaturę pokojową albo lekko je podgrzać.

Karma o nieco wyższej temperaturze jest bardziej aromatyczna, dlatego psiak może wtedy jeść ją chętniej.

Stosowanie suplementów dla psa na apetyt

W sprzedaży można znaleźć specjalne suplementy diety dla zwierząt, których zadaniem jest pobudzanie apetytu. Regularnie podawane podnoszą poziom łaknienia, dodają energii, pomagają w utrzymaniu zdrowej i zbilansowanej diety.

W suplementach tego typu znajdują się głównie witaminy, minerały i aminokwasy, a także prebiotyki. Dobre efekty zapewniają suplementy zawierające argininę, taurynę, beta glukany, oligosacharydy, inulinę.

Również można wykorzystać oleje rybie, na przykład z wątroby dorsza, które ze względu na swój zapach i smak pobudzają do jedzenia.

Suplement lub olej we wskazanej przez producenta dawce należy wymieszać z karmą. Można także podawać go bezpośrednio.

Podawanie apetizerów dla psa

Apetizery dla psa to rodzaj dodatków do karmy, które mają na celu poprawę apetytu. Mają one przyjemny dla zwierząt zapach i smak, dlatego zachęcają do jedzenia.

W sprzedaży można znaleźć między innymi apetizery zawierające w składzie mielone żwacze wołowe i inne produkty w formie posypek. Można dodawać je do karmy, posypywać nimi karmę, a także mieszać z tłuszczem, na przykład smalcem, a następnie nakładać do zabawek typu kong.

Zmiana miejsca ustawienia misk

Jeżeli problemy z pobieraniem pokarmu przez zwierzę mają przyczynę w stresie albo też związane są z panującą aurą, w takim przypadku warto zmienić miejsce ustawienia miski.

Najlepiej, aby psia miska znalazła się w miejscu zacisznym, rzadko uczęszczanym przez członków rodziny oraz inne zwierzęta.

Gdy jest ciepło, warto umieścić miskę w chłodniejszym, zacienionym miejscu. Należy też regularnie wymieniać wodę, która szybko się nagrzewa podczas upałów.

W przypadku dużych psów zaleca się ustawianie misek na podwyższeniu lub specjalnych stojakach, by jedzenie było łatwiejsze.

Ustalenie stałych pór karmienia

Problemy z apetytem można rozwiązać przez zmianę pór karmienia i wielkości porcji.

Wtedy należy podzielić dzienną ilość karmy na mniejsze części oraz ustalić stałe pory karmienia, na przykład 3 na dzień.

Stałe pory karmienia pozwolą na utrzymanie regularności posiłków, zapobiegną nadmiernemu przyjmowaniu pokarmów i wprowadzą systematyczność w psiej diecie.

Przy długiej nieobecności w domu można zastosować automatyczne podajniki karmy.

Stosowanie zabawek do karmienia

Skutecznym sposobem może być również sięgnięcie po zabawki do karmienia, które zachęcają do wyszukiwania jedzenia i dzięki temu mogą pobudzić apetyt.

Suchą karmę, a także przekąski można podawać z użyciem maty węchowej albo zabawek typu kong pozwalających na umieszczenie produktu wewnątrz.

Dbanie o aktywność fizyczną psa

Mniejszy apetyt u psa może być przyczyną niebyt dużej aktywności fizycznej zwierzęcia. Gdy spędza ono większość dnia na kanapie, w takim przypadku może również pojawić się problem z jego łaknieniem.

Warto wobec tego zadbać o odpowiedni poziom aktywności swojego pupila. Wychodzenie na spacery zamiast wypuszczania psa na podwórko, zabawy z psem, na przykład z użyciem zwykłych patyków lub zabawek, sprawią, że zwierzę będzie miało większy apetyt.

Dieta na brak apetytu u psa

Skomponowanie odpowiedniej diety na brak apetytu u psa warto skonsultować z weterynarzem, szczególnie wtedy, gdy problem ten powiązany jest ze stanem zdrowia.

W sklepach zoologicznych dostępne są różne typy karm, które mogą pomóc w poprawie apetytu. Są to głównie karmy na żołądek i trawienie, które są lekkostrawne, ale jednocześnie zawierają odpowiednie proporcje substancji odżywczych, a także dodatkowe składniki, na przykład prebiotyki, elektrolity.

Alternatywnie można zdecydować się na wprowadzenie diety BARF. Jest ona bardziej wymagająca, a także droższa w porównaniu do diety na bazie gotowych mokrych i suchych karm dla psa, ale może posmakować nawet niejadkowi.

Kilka razy dziennie można podawać przysmaki, które również bardzo dobrze sprawdzają się w trakcie spacerów.

Dietę można również urozmaicić o specjalne preparaty, które zawierają w składzie substancje odżywcze pomagające w problemach żołądkowo-jelitowych.

Brak apetytu u psa – zapobieganie

Nie można zapobiec wszystkim sytuacjom, gdy u psa brakuje apetytu. Można jednak w wielu przypadkach przeciwdziałać takiemu objawowi.

Aby zapobiegać problemom z apetytem u psa, warto pamiętać o tym, by:

  • Dobrać odpowiednią karmę, która smakuje psu,
  • Dbać o różnorodność diety,
  • Przygotować odpowiednie miejsce do podawania pokarmu – w cichym, spokojnym zakątku domu,
  • Stosować regularną dietę – odpowiednie porcje podawanych kilka razy dziennie,
  • Unikać podawania zbyt dużej ilości przysmaków,
  • Stosować zabawki zachęcające do jedzenia,
  • Regularnie myć miski dla zwierzęcia.
Sucha czy mokra karma na brak apetytu u psa?

W przypadku braku apetytu u psa pamiętajmy o stosowaniu karmy mokrej, która w porównaniu do suchej jest łatwiej trawiona, a także dla wielu zwierząt smaczniejsza.

Czy aktywność fizyczna może mieć wpływ na brak apetytu u psa?

Tak, zwierzęta, które mało się ruszają mogą mieć mniejszy apetyt.

Podobne wpisy