Border collie i podobne rasy
Border collie i podobne rasy

Piesek w domu to dla wielu ludzi spełnienie najskrytszych marzeń. Z pewnością każdy człowiek przeżyje z pieskiem wiele szczęśliwych chwil. Nierzadko jednak będą pojawiały się duże wyzwania.

Czy jestem gotowy, aby zaprosić zwierzaka do swojego domu?

Co w Sierści Piszczy

Wiele osób marzy o przygarnięciu psa lub kota. Motywacje bywają różne. Czasem jest to chęć pomocy zwierzęciu, a czasami chęć posiadania żywej istoty, którą będzie można przytulić i spędzić z nią czas. Niezależnie od marzeń, warto realnie spojrzeć na swoje życie i zastanowić się, czy w danym momencie zaproszenie zwierzęcia do domu lub mieszkania jest dobrym pomysłem.

Obecnie wiele osób traktuje zwierzęta jak członków rodziny. Jeśli zwierzę jest chore i potrzebuje pomocy, właściciel nie waha się wydać kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na leczenie. To bardzo odpowiedzialna postawa. Decyzja o przygarnięciu psa lub kota to decyzja na najbliższe kilkanaście lat życia, tym bardziej trzeba mieć pewność, że wszystkie aspekty zostały przemyślane. Dzieci bardzo często marzą o zwierzęciu, a rodzice spełniają to marzenie, kupując pieska lub kotka na urodziny albo na gwiazdkę. Nie można jednak traktować żywej istoty jak zabawki. Przecież jeśli piesek lub kotek zacznie sprawiać problemy, znudzi się, zachoruje, to trzeba stawić temu czoła i odnaleźć się w nowej, niełatwej sytuacji.

Pytanie o gotowość na przygarnięcie zwierzaka zawiera w sobie pytanie o możliwości finansowe. Opieka nad zwierzęciem wiąże się z określonymi kosztami. Jak bardzo bogatym trzeba być, aby podjąć to wyzwanie? Czy może zamiast pieniędzy bardziej liczy się miłość? Zapraszając zwierzę do swojego domu, trzeba mieć w sobie otwartość na różne scenariusze, pokorę i gotowość do poświęceń. Być może zwierzę przez długie lata będzie w dobrej kondycji, zdrowe jak przysłowiowy rydz. Niektóre zwierzęta jednak bardzo często chorują i nie jest to winą właściciela. Jeśli tak się stanie, trzeba będzie ponosić koszty wizyty u weterynarza, a także płacić za lekarstwa. Nie oznacza to jednak, że tylko ludzie bogaci mogą posiadać zwierzęta. Jest wiele osób ubogich, które zaprosiły do swojego domu pieska lub kotka i wspaniale wywiązują się z obowiązków właściciela, pomimo tego, że nie są ludźmi bogatymi. Otwarte pozostaje jednak pytanie, co zrobić, jeśli pojawi się konieczność kosztownego leczenia.

Pies, tak samo jak człowiek, musi jeść i pić. Karma dla psa nie powinna być najtańsza, najgorsza. Warto zapewnić swojemu zwierzakowi dobrej jakości karmę, aby przeżył w dobrym zdrowiu długie lata. Czasami trzeba również kupić dodatkowe witaminy, suplementy. Na to muszą znaleźć się pieniądze w domowym budżecie. Bywa, że weterynarz rekomenduje określoną karmę, która jest dość droga, ponieważ dolegliwości zdrowotne psa nasilają się i mają związek z układem trawiennym. Kwestią dyskusyjną jest, czy można podawać psu jedzenie wegańskie, czyli bezmięsne i pozbawione jakichkolwiek składników odzwierzęcych. Niektórzy właściciele, którzy sami są weganami, w taki sam sposób odżywiają swoje zwierzę.

Przed zaproszeniem zwierzaka do swojego życia warto zadać sobie także pytanie, jak bardzo stabilne jest to życie. Nie da się oczywiście zaplanować wszystkiego, ale warto wziąć pod uwagę miejsce zamieszkania w przyszłości. Jeśli bierze się pod uwagę życie w innym kraju, emigrację, warto zastanowić się, czy przeprowadzka ze zwierzakiem będzie możliwa. Jak drogi będzie transport? Jakie warunki trzeba będzie spełnić? Czy łatwo jest w tym kraju wynająć mieszkanie osobie, która chce wprowadzić się ze zwierzęciem? Nie we wszystkich krajach podejście do zwierząt jest takie jak w Polsce, a przecież w Polsce również niektórzy właściciele nie życzą sobie najemców ze zwierzętami i nie udostępnią swojego lokalu takiej osobie.

Pies z hodowli czy ze schroniska?

Kiedy decyzja już zapadnie, trzeba zastanowić się, czy wziąć psa z hodowli, czy też zaopiekować się porzuconym psem ze schroniska. Wbrew pozorom każda z tych decyzji niesie z sobą inne konsekwencje. Za pieska z hodowli trzeba zapłacić i to niemało. W zamian za to nowy właściciel ma gwarancję, że pies jest zdrowy, że nie ma wad genetycznych, że dokonano wszelkich starań, aby opieka nad szczeniakiem w pierwszych tygodniach była najlepsza z możliwych.

Decyzja o zaopiekowaniu się psem ze schroniska musi być podjęta po długich rozważaniach. Nie jest to raczej dobry wybór dla tych, którzy do tej pory nie opiekowali się psem. Taki pies będzie wymagał szczególnej troski, może zachowywać się agresywnie. Nowy właściciel psa ze schroniska musi być osobą stanowczą, lecz spokojną. Zachowanie takiego psa, szczególnie w pierwszych tygodniach, może być nieprzewidywalne. Dlatego też raczej nie zaleca się, aby psy ze schroniska trafiały do rodzin z małymi dziećmi. Małe dzieci nierzadko nie potrafią dobrze obchodzić się ze zwierzętami, a nawet pociągnięcie za ogon może wywołać agresję u psa ze złą przeszłością. Biorąc psa ze schroniska dla zwierząt, trzeba być przygotowanym na to, że konieczna może okazać się pomoc specjalistów, ponieważ pies może zachowywać się naprawdę źle i stanowić zagrożenie.

Niektórzy uważają, że kupowanie psa jest naganne pod względem etycznym, moralnym, skoro w schroniskach znajduje się tyle porzuconych, biednych zwierząt. Tymczasem warto popatrzeć tylko na potrzeby i możliwości swoje i swojej rodziny. Jeśli opieka nad psem ze schroniska byłaby zbyt wyczerpująca, jeśli brakuje odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, warto obdarzyć miłością pieska z hodowli.

Czym należy kierować się przy wyborze rasy psa?

Trzeba rozważyć nie tylko skąd pies ma pochodzić, z hodowli czy ze schroniska, ale trzeba też zastanowić się, jakiej rasy ma być to pies. Co należy wziąć pod uwagę wybierając trasę? Ważna będzie na pewno wielkość psa. Wielkość psa warto dopasować do wielkości swojej życiowej przestrzeni. Ogromny pies w kawalerce? To niekoniecznie dobry pomysł. Nie ma jednak przeszkód, aby właściciele dużego domu przygarnęli malutkiego pieska, jeśli mają takie marzenie.

Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem jest charakter psa. Jeśli w domu są dzieci, warto wybrać psa jak najłagodniejszego, który nie będzie przejawiał agresji, nawet jeśli zachowanie dziecka wobec zwierzęcia będzie nie do końca właściwe. Łagodność to kluczowa cecha, jeśli chodzi o psy, które będą miały kontakt z dziećmi.

Należy także bezwzględnie zastanowić się, ile ruchu ma potrzebować pies, który dołączy do danej rodziny. Wszyscy członkowie rodziny mają swoje preferencje, jeśli chodzi o sport, ruch, spacery, a także możliwości, aby spędzać wolny czas z psem na aktywności fizycznej. Niektóre psy po prostu muszą się wybiegać, ponieważ jest to konieczne, aby zachować w zdrowiu ich ciało i psychikę. Jeśli do domu leniwych ludzi trafi pies, który codziennie musi przebiec wiele kilometrów, nie jest to dobre dopasowanie, chyba że ruch zostanie zapewniony zwierzakowi w inny sposób. Jeśli pies jest z natury leniwy, nie należy zmuszać go do dużej aktywności fizycznej, ponieważ psiak będzie wtedy nieszczęśliwy. Bardzo ważne jest tutaj dopasowanie psa do rodziny, dopasowanie psa do właściciela. Nie trzeba oczywiście znać się na rasach psów, wystarczy porozmawiać z ekspertem, który powinien doradzić w wyborze rasy. Warto też zdobywać wiedzę na własną rękę, na przykład poprzez lekturę odpowiednich książek i czasopism.

Jak zostało już wspomniane, pies to nie zabawka, ale ogromne zobowiązanie. Jeśli ktoś mieszka w bloku, z psem trzeba będzie wyjść, niezależnie od pogody, kilka razy dziennie. Pies musi mieć czas i przestrzeń na toaletę. Na spacerze, po psie trzeba też posprzątać, dzisiaj w wielu gminach i miastach bardzo się tego pilnuje. Jeśli ktoś nie posprząta po swoim psie, może to skończyć się nawet mandatem wystawionym przez policję lub straż miejską. Jeśli ktoś będzie trzymał psa tylko w domu, może to zostać uznane nawet za znęcanie się. Każdy pies potrzebuje przestrzeni, aby pójść na spacer i zobaczyć coś nowego, powąchać, rozejrzeć się po okolicy. Zadaniem właściciela jest zapewnienie takich rozrywek.

Border collie – krótka charakterystyka

Jak wygląda border collie? Jest psem średniej wielkości. Wiele osób uważa, że psy tej rasy są najpiękniejsze na świecie, więc nie można odmówić mu urody. Wysokość samca to około 53 cm, suczki są trochę mniejsze i drobniejsze. Sylwetkę można opisać jako proporcjonalną. Umaszczenie bywa różne, często spotyka się psy czarno-białe. Przeważa raczej czerń, a nie barwa biała. Uwagę przyciągają także dość umięśnione kończyny.

Jak zachowuje się border collie? Jakie są cechy jego charakteru? Czy jest to odpowiedni pies dla rodziny z dziećmi? Na pewno warto na początku podkreślić, że border collie to pies niezwykle mądry, inteligentny. Niektórzy mówią, że ta rasa to psy najmądrzejsze na świecie. Na uwagę zasługuje też fakt, że są bardzo przyjaźnie nastawione do ludzi i do świata. Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, są to psy bardzo aktywne. Z inteligencją i mądrością wiąże się fakt, że border collie ciągle potrzebuje nowych wyzwań, nowych bodźców. Szybko się nudzi i pragnie ciągle nowej rozrywki, nowych zadań do wykonania. Świetnie, jeśli trafi na właściciela aktywnego fizycznie, ale to jeszcze nie wszystko i samo zamiłowanie do aktywności fizycznej jeszcze nie gwarantuje sukcesu. Samo wychodzenie z takim psem na spacer albo zabieranie go na bieganie po parku czy lesie nie będzie wystarczające. Trzeba symulować mózg border collie, trzeba dbać o jego umysł.

Border collie pragnie być związany ze swoim właścicielem. Nie chce się z nim rozstawać. Zatem niedopuszczalna jest sytuacja, że właściciel znika z domu na wiele godzin. Nie wolno też zostawiać takiego psa na świeżym powietrzu w kojcu. Obecność właściciela przez niemal cały czas jest absolutnie wskazana. Dla kogo zatem będzie to odpowiednia rasa? Dla osób pracujących z domu lub dla osób będących na emeryturze. Jeśli home office stał się rzeczywistością i nic nie zapowiada zmiany, warto zastanowić się właśnie nad tą rasą. Być może pies ten ani na chwilę nie opuści swojego właściciela. Będzie domagał się raczej uwagi, aprobaty, kontaktu niż ciągłego głaskania.

Border collie jest bardzo bystry i nieustannie czuwa. Uczy się chętnie i szybko. Wszystkie cechy charakteru tej rasy mogą być zaletą, ale mogą też stać się wadą, jeśli właściciel nieodpowiednio zadba o swojego pupila. Pies rasy border collie ma niesamowicie dużo energii, którą trzeba skierować na dobre tory. W przeciwnym razie pies będzie bardzo nieszczęśliwy, będzie dokonywał w domu zniszczeń. U pieska takiego może pojawić się lęk separacyjny, trzeba więc zadbać o ilość i jakość kontaktów z właścicielem.

Jakie obowiązki zajmują najwięcej czasu, jeśli chodzi o opiekę nad psem rasy border collie? Pielęgnacja nie jest trudna, ale czesanie zajmuje sporo czasu i wymaga pełnego zaangażowania. Jest to konieczne, ponieważ w przeciwnym razie w domu będzie znajdować się mnóstwo sierści. W związku z tym, że border collie jest psem bardzo aktywnym, musi otrzymywać dobrej jakości karmę o odpowiedniej kaloryczności, bogatą w witaminy i składniki odżywcze. Jeśli chodzi o stan zdrowia psów tej rasy, to stan ich zdrowia zwykle określa się jako dobry. Pieski mają jednak tendencję do dysplazji stawu biodrowego, padaczki, atrofii siatkówki. Dlatego też zwierzak powinien być pod nieustannym nadzorem weterynarza. Warto chodzić z psem do lekarza nie tylko wtedy, kiedy pojawiają się niepokojące objawy, ale też profilaktycznie, aby lekarz spojrzał na psa, przebadał go i wykrył ewentualne niepokojące symptomy. Im wcześniej choroba zostanie wykryta, tym lepiej. Można wtedy skutecznie leczyć zwierzę, a samo leczenie jest tańsze i mniej skomplikowane. Pupil powinien być również przebadany na obecność genu MDR1.

Pies powinien być zakupiony z legalnej hodowli, która działa zgodnie z prawem, w której właściciele i pracownicy troszczą się o zwierzęta i świetnie je traktują. Konieczne jest, by już w hodowli wykonywano psom badania genetyczne pod kątem nosicielstwa różnych chorób genetycznych. Należy bezwzględnie zapytać, czy sprzedawca sprzedaje psa z rodowodem. Jeśli nie, sytuacja jest bardzo niepokojąca, a hodowli z pewnością należy się bliżej przyjrzeć. Kiedy jeszcze kupującemu powinna zapalić się czerwona lampka? Wtedy, kiedy sprzedawca mocno namawia klienta na zakup, nawet jeśli klient nie jest przekonany do zakupu. Hodowli powinno zależeć, żeby zwierzęta trafiły do odpowiedzialnych ludzi, w dobre ręce. Dobro zwierząt zawsze powinno być ważniejsze niż zysk. Hodowca powinien zatem upewnić się, czy właściciel zdaje sobie sprawę z tego, jaki pies ma charakter, czy na pewno właściciel będzie w stanie dać psu odpowiednią ilość czasu, odpowiednie zaangażowanie w proces wychowania? Trudno wyobrazić sobie wychowywanie takiego psa bez treningów, bez szkoleń, bez tresury. To konieczność.

Na szczeniaka border collie trzeba wydać kilka tysięcy złotych. Najmniej to dwa tysiące złotych, najwięcej sześć tysięcy. Cena zależy od lokalizacji hodowli i od tej renomy. Nie bez znaczenia jest umaszczenie oraz sukcesy sportowe rodziców szczeniaka. Samo zapłacenie za psa to jeszcze nie wszystko. W domowym budżecie trzeba uwzględnić comiesięczne wydatki na jedzenie, aktywność fizyczną i inne wyposażenie niezbędne dla psa. Wyprawka dla szczeniaczka może kosztować tyle, co wyprawka dla dziecka. Czy border collie to odpowiedni pies dla rodziny z dziećmi? I tak i nie. Istnieje bowiem uzasadniona obawa, że właściciel skupiony na życiu rodzinnym i na swoich dzieciach nie będzie w stanie poświęcić czasu zwierzęciu. W efekcie rozwój psa nie będzie priorytetem i wpłynie to bardzo źle na psychikę zwierzęcia. Warto więc, by border collie trafił do kogoś, dla kogo wychowanie psa będzie sprawą priorytetową. Nie musi być to singiel pracujący w domu, ale niewątpliwie jest to najlepszy wariant.

Które rasy psów są podobne do border collie?

Do rasy owczarków należy wiele psów, które różnią się między sobą wyglądem i temperamentem. Są oczywiście cechy wspólne, które wyróżniają całą rasę. Który pies jest najbardziej podobny do border collie? Wśród owczarków szkockich wyróżnia się odmianę długowłosą i krótkowłosą. Różnica tkwi tylko w długości sierści. Owczarek szetlandzki jest psem podobnym do bordera collie. Podobnie west highland white terrier oraz terier szkocki, jak również seter szkocki. Podejmując decyzję o zakupie psa wybranej rasy, warto wczytać się w niuanse i detale, co wyróżnia daną rasę. Nie można powiedzieć, że wszystkie psy owczarki są takie same lub bardzo podobne. Zawsze istnieje jeden czynnik wyróżniający konkretną rasę. Trzeba go rozpoznać, trzeba też być w kontakcie z ekspertem, który wypowie swoje zdanie odnośnie do tego, czy dany pies pasuje do danego właściciela, do danej rodziny. Tak powinno być zarówno w hodowli, jak i w schronisku. Nie ma nic dziwnego w tym, że czasem wybór okazuje się bardzo trudny i ktoś miesiącami studiuje książki z porównaniem różnych ras. Prawdą jest również, że po jakimś czasie pies upodabnia się do swojego pana, a pan do swojego psa. W Sieci krąży mnóstwo memów dotyczących tego tematu. No cóż, to tylko podkreśla, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Nie wolno jednak nikogo uszczęśliwiać na siłę. Jeśli ktoś sceptycznie podchodzi do posiadania własnego psa, trzeba to uszanować.

Border collie – podobne rasy – porównanie cech, umaszczenia i charakteru ras psów podobnych do border collie

Wydaje się, że psem najbardziej podobnym do border collie jest owczarek australijski. Jeśli chodzi o wielkość, jest on niemal identyczny. Budowa owczarka australijskiego jest jednak mocniejsza, przy nim border collie wydaje się drobniejszy. Border collie potrzebuje cały czas uwagi właściciela, kontaktu z nim, wysiłku intelektualnego. Owczarek australijski nie ma takich wymagań. Nie trzeba stymulować jego umysłu bez przerwy. Jeśli chodzi o porównywanie konkretnych ras między sobą, oprócz specjalistycznej prasy, książek, w Internecie istnieje mnóstwo stron oraz grup w mediach społecznościowych, gdzie można porozmawiać z innymi ludźmi, którzy również kochają psy. Taka szczera rozmowa i prośba o porady może otworzyć oczy na różne aspekty, o których do tej pory przyszły właściciel nie pomyślał. Kto może najwięcej powiedzieć o charakterystyce danej rasy? Ludzie, którzy wychowują takiego psa od wielu lat. To lepsze źródło wiedzy niż książki. Trzeba jednak mieć świadomość, że każdy pies jest trochę inny i nigdy nie wiadomo, jaki okaże się szczeniaczek, który zostanie zabrany do danego domu.

Podobne wpisy