Jak oduczyć psa Border Collie gryzienia?
Nikt nie wątpi w to, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Czworonożny pupil jest uosobieniem radości, lojalności i bezwarunkowej miłości. Nie oznacza to jednak, że pojawienie się w domu psa to sama sielanka. Każdy pies, tak samo, jak każdy człowiek, ma swój charakter, temperament i nawyki. Te ostatnie bywają niestety często nieodpowiednie i wynikają z błędów popełnionych przez człowieka w trakcie wychowywania psa.
Nawyk gryzienia jest bardzo powszechnym zjawiskiem, które występuje nie tylko u przedstawicieli rasy Border collie, ale także wśród wielu innych ras i czworonogów bezrasowych. Aby zapobiec pogłębianiu się problemu, jakim jest gryzienie, należy przed zakupem Border collie zaznajomić się ze specyfiką tej rasy i zdobyć możliwie jak najwięcej informacji na temat jej szkolenia. Najrozsądniej jest jeszcze przed zakupem lub adopcją psa zorientować się, czy w okolicy dostępne są szkółki dla psów, lub gdzie można skorzystać z pomocy profesjonalnego behawiorysty w razie pojawienia się problemów wychowawczych.
Jak powstała rasa Border collie?
Jeszcze do niedawna przedstawiciele rasy Border collie kojarzone były przede wszystkim z pilnowaniem stada owiec. Rzeczywiście przez wiele stuleci rasa Border collie była udoskonalana w taki sposób, aby jej przedstawiciele mogli aktywnie towarzyszyć pasterzom, a z czasem nawet wyręczać ich w niektórych zadaniach. Z czasem psy rasy Border collie, dzięki swojej nieprawdopodobnej wręcz inteligencji, stały się idealnymi psami pasterskimi.
Początki rasy Border collie datuje się na XVI wiek, kiedy to powstały pierwsze zapiski o psach, które pomagają przy wypasie owiec i bydła. Powszechnie uważa się, że mimo braku udokumentowanych dowodów, rasa Border collie mogła być znana już w czasach Imperium Rzymskiego. Przez wiele lat starano się udoskonalić rasę w taki sposób, aby stworzyć inteligentnego, aktywnego i posłusznego psa pasterskiego.
Nazwa Border collie oraz oficjalny wzorzec i specyfika rasy została zatwierdzona dopiero w roku 1916 za sprawą Jamesa Reida. Kilka lat wcześniej w Wielkiej Brytanii utworzone zostało Międzynarodowe Stowarzyszenie Psów Pasterskich, którego głównym celem było udoskonalanie i zachowanie czystości rasy.
Pierwszy człon nazwy tej rasy – “Border” odnosi się do regionu w Wielkiej Brytanii, który uważa się za pewnego rodzaju kolebkę przedstawicieli ras pasterskich. Z kolei drugi człon nazwy, “collie”, to słowo, które wywodzi się z dialektu celtyckiego i oznacza “coś przydatnego”. Zapis tego słowa budzi pewne kontrowersje wśród lingwistów, którzy spierają się o to, czy zapisy “coli” lub “colie” są także poprawne. Powszechnie przyjmuje się, że o ile nazwa “coli” jest dopuszczalna i traktowana jako skrót, o tyle zapis “colie” bez podwojenia litery “l” jest jak najbardziej błędny.
Specyfika rasy Border collie
Przedstawiciele rasy Border collie to psy o niesamowitym temperamencie i bardzo przyjaznym, wesołym usposobieniu. Co może zaskakiwać w charakterze tej rasy, to ich pewnego rodzaju dualizm. Z jednej strony, jako psy pasterskie są szalenie stanowcze i bardzo pracowite. Jednak z drugiej strony, są wiernymi, łagodnymi i oddanymi towarzyszami człowieka.
Psy rasy Border collie są z reguły bardzo wesołe i uwielbiają zabawy, zarówno z ludźmi, jak i z innymi czworonożnymi przyjaciółmi. Choć z pewnością zdarzają się pojedyncze incydenty wśród przedstawicieli tej rasy, ogólnie Border collie nie przejawia żadnej agresji, ani w stosunku do ludzi, ani do innych zwierząt.
Border collie potrafi niemal natychmiastowo zmienić się z miłego i zabawnego pupila w stanowczego i skupionego na swojej pracy psiego pasterza. Pies tej rasy jest więc zarazem wesołym towarzyszem gier i zabaw, jak i niezwykle sumiennym psim pracownikiem.
Zachowania typowe dla przedstawicieli rasy Border collie
Choć Border collie jest naprawdę pięknym psem, to nie urodzie zawdzięcza swoją wyjątkowość. Rasa Border collie stała się znana na całym świecie głównie za sprawą niezwykłych cech charakteru jej przedstawicieli.
Trudno jest sobie nawet wyobrazić jak wiele pracy i zaangażowania kosztowało kynologów stworzenie rasy, której przedstawiciel będzie w stanie sprawować kontrolę nad pasącym się stadem owiec, nie wykazując jednocześnie żadnej agresji w stosunku do zwierząt innych gatunków. Takie zachowanie świadczy o nadzwyczaj wysokiej inteligencji psów rasy Border collie.
Oczywiście, w obecnych czasach Border collie dużo częściej pełni rolę psa towarzyszącego, choć w niektórych krajach, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, w dalszym ciągu korzysta się z praktycznych, unikalnych cech i umiejętności psów rasy Border collie.
Wiele osób zastanawia się, czy pies Border collie to odpowiedni wybór. Przed zakupem lub adopcją psa tej rasy należy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii związanych z typowymi dla Border collie zrachowaniami. Przede wszystkim należy wiedzieć, że są to psy, które potrzebują bardzo dużo aktywności, zarówno fizycznej, jak i intelektualnej. Jeśli nie jesteśmy więc w stanie zapewnić psu odpowiedniej dawki ruchu w połączeniu z ćwiczeniami umysłowymi, lepiej jest wybrać inną rasę.
Jak i dlaczego psy uczą się złych nawyków?
Każdy pies, podobnie jak każdy człowiek, ma zestaw swoich indywidualnych cech osobowościowych. Oczywiście istnieje pewna określona specyfika zachowań, która wiąże się z przynależnością do danej rasy, ale należy pamiętać o tym, że jest to uogólniona charakterystyka, a w każdej rasie znajdują się osobniki, które nie wpisują się w normę.
Młode psy, zwłaszcza tak inteligentne, jak Border collie, bardzo szybko uczą się nowych nawyków, choć nie zawsze muszą one być pozytywne. Należy podkreślić, że złe nawyki w zdecydowanej większości przypadków są efektem zaniedbania przez właściciela szkolenia psa w jego najmłodszych latach.
Brak szkolenia w okresie szczenięcym jest jedną z głównych przyczyn powstawania złych nawyków u psa. Bardzo często zdarza się, że rodzina, w której pojawia się mały, czworonożny pupil jest nim tak oczarowana, że ostatnia rzecz o jakiej myśli to jego szkolenie. Szczeniaki zawsze są wyjątkowo urocze i rozczulające, ale jeśli chcemy, aby wyrosły na dobrze ułożone i mądre psy, należy zacząć ich szkolenie od najmłodszych lat.
Inną ważną przyczyną pojawiania się u psów złych nawyków jest niedopasowanie szkolenia do potrzeb danego psa i brak konsekwencji działania. Każdy pies w zależności od rasy i cech osobistych potrzebuje innych bodźców i innego sposoby przeprowadzania szkolenia. Niemniej jednak to brak konsekwencji jest źródłem wielu problemów wychowawczych naszych pupili. Każdy pies musi dostawać jasne sygnały na temat tego, co wolno mu zrobić, a co jest dla niego całkowicie zakazane.
Przykładowo, jeśli właściciel psa nie ma nic przeciwko temu, aby jego czworonożny towarzysz spał w łóżku i przyzwyczaja go do tego od pierwszego dnia, nie może nagle zabronić mu tego robić, na przykład w ramach odbywania kary za inne przewinienie. Takie działanie wprowadza psa w niemałą konsternację. Innym przykładem jest to, kiedy właściciel wymaga od psa spania w legowisku, ale od czasu do czasu pozwala mu zająć miejsce w łóżku. Pies będzie wówczas naprawdę zdezorientowany i nie zrozumie zasad, którymi powinien się kierować.
Jak korygować złe nawyki u psa?
Oczywiście najlepszym sposobem na to, aby uniknąć problemów wychowawczych z naszymi czworonożnymi towarzyszami, są działania prewencyjne, czyli szkolenie psów od najmłodszych lat. Niestety wielu właścicieli popełnia masę błędów już na samym początku, gdy tylko w domu pojawia się psi członek rodziny.
Takie błędy w większości przypadków nie są aktem złej woli właściciela, ale dowodem jego niewiedzy i braku zdecydowania. Zostawiając już samą kwestię przyczyn pojawienia się problemów wychowawczych za sobą, czas rozważyć, jakie działania należy podjąć, aby rozwiązać ten problem.
Zgodnie z zasadami behawiorystyki zwierząt, dużo trudniej jest skorygować istniejące błędy niż wyszkolić młodego psa od podstaw. Na szczęście wzrost popularności adopcji psów ze schroniska, które jak powszechnie wiadomo, nie mają za sobą miłych przeżyć, sprawił, że w Internecie dostępnych jest coraz więcej informacji na temat tego, w jaki sposób można skorygować złe nawyki psów. Nie brakuje też specjalistów, którzy w razie potrzeby pomogą właścicielowi niesfornego pupila naprawić jego zachowanie.
Dlaczego pies gryzie?
Jednym z najczęściej występujących problemów behawioralnych jest gryzienie. Oczywiście poprzez gryzienie psy wyrażają wiele różnych komunikatów. Wszystko zależy jednak od tego, w jaki sposób to robią i jakie okoliczności sprawiają, że nasz czworonożny przyjaciel zaczyna gryźć.
Gryzienie rąk człowieka podczas zabawy jest dość powszechnym zjawiskiem występującym wśród psów różnych ras. Jest to nawyk, którego nauczyły się już w pierwszych tygodniach swojego życia podczas zabaw ze swoim psim rodzeństwem. Dla młodych psów gryzienie po rękach jest jedyną, znaną im dotychczas formą zabawy. Problem pojawia się w momencie, gdy bawiący się pies ugryzie swojego towarzysza, lub właściciela zbyt mocno, a po otrzymaniu jasnego komunikatu, że sprawił komuś ból, nie jest w stanie wyciągnąć żadnych wniosków.
Psy, które bawią się ze swoimi czworonożnymi towarzyszami dostają jasne komunikaty na temat tego, na jak intensywny zacisk szczęk mogą sobie pozwolić, aby podczas zabawy nie sprawiać nikomu bólu. Gorzej jest w przypadku, gdy pies odczytuje taki komunikat jako zachętę do jeszcze bardziej zaciętej zabawy.
Dużym problemem może okazać się to, że pies z wiekiem nie odzwyczai się od gryzienia rąk swojego właściciela. Od najmłodszych lat właściciel psa powinien dawać mu jasno do zrozumienia, że jego dłonie nie służą do zabawy. Im szybciej pies zacznie szanować przestrzeń prywatną swojego opiekuna, tym łatwiej będzie mu zrozumieć dalsze etapy szkolenia.
Zupełnie inną sytuacją, z pewnością najbardziej problematyczną i niebezpieczną, jest gryzienie innych ludzi i zwierząt jako przejaw agresji wobec nich. Border collie należy do ras, które pozbawione są agresji zarówno w stosunku do ludzi, jak i do zwierząt różnych gatunków, ale zdarzają się pojedyncze incydenty, podczas których Border collie może zdecydować się na atak. Najczęściej są to jednak sytuacje, w których pies wykorzystuje atak w ramach obrony własnej.
Pies, który gryzie ludzi i inne psy z agresją, powinien znaleźć się pod natychmiastową opieką i kontrolą profesjonalisty, który znając wiele różnych technik reagowania na psią agresję, przeprowadzi kompleksowy program szkoleniowy, którego głównym celem będzie całkowita resocjalizacja psa. Zaniedbanie takiego problemu może pociągnąć za sobą nie tylko konsekwencje prawne, ale także narazić inne osoby i zwierzęta na utratę zdrowia, a nawet życia.
Jak oduczyć Border collie gryzienia?
Border collie jest rasą psów pasterskich, która nie przejawia agresji w stosunku do ludzi ani do przedstawicieli innych gatunków zwierząt. Oczywiście nieodpowiednio prowadzony Border collie, podobnie jak pies każdej innej rasy, może uciec do aktów agresji w przypadku, gdy poczuje, że jest on narażony na niebezpieczeństwo. Takie sytuacje zdarzają się jednak niezwykle rzadko, a poziom agresji u rasowych przedstawicieli Border collie zredukowany jest do absolutnego minimum.
Jeśli zatem mówimy o gryzieniu w przypadku Border collie, z pewnością mamy na myśli gryzienie podczas zabawy. Takie zachowanie jest powszechnie, zwłaszcza wśród młodych psów i nie jest uwarunkowane rasowo.
Każdy pies powinien wiedzieć, że dłonie jego opiekuna nie są zabawką, z którą mogą postępować wedle swojego własnego uznania. Należy to zaznaczać za każdym razem, gdy pies pomyśli, że jest inaczej. Border collie jest niesamowicie inteligentnym psem i zapewne nie będzie miał problemu ze zrozumieniem komendy “nie”. Należy ją konsekwentnie powtarzać, za każdym razem, gdy pies ugryzie. Na tym etapie szkolenia absolutnie nie można pozwalać sobie na jakiekolwiek odstępstwa od ustalonych reguł. W sytuacji, gdy pies jest raz karcony za dane zachowanie, a innym razem jego gryzienie jest ignorowane przez właściciela, trudno mu się dziwić, że staje się zdezorientowany i sam nie rozumie, że robi coś złego.
Najlepsze sztuczki na oduczenie psa gryzienia
Każdy młody pies, niezależnie od rasy, będzie próbował podgryzać ręce właściciela. Psy robią to często, aby zwrócić na siebie uwagę lub po prostu z nudów. Najprościej jest nie dopuścić do tego, aby pies się nudził, ale wiadomo, że niewiele osób jest w stanie poświęcić swojemu pupilowi każdą minutę swojego życia.
Psy rasy Border collie, zwłaszcza w wieku szczenięcym potrzebują wiele zabawek, które zajmą ich uwagę. Producenci zabawek i akcesoriów dla zwierząt posiadają w swojej ofercie naprawdę szeroki wybór różnych produktów, które z powodzeniem zajmą uwagę psa na dłuższy czas, dzięki czemu nasz pupil nie będzie musiał okazywać swojego znudzenia poprzez gryzienie rąk.
Behawioryści są zgodni co do tego, że absolutnie nie można pozwolić na to, aby pies przyzwyczaił się do gryzienia rąk. Według nich właściciel, który został ugryziony przez swojego psa, powinien wydać jasną komendę “nie”, po czym należy zupełnie zignorować swojego pupila. Może to być wyjątkowo trudne, ale w ten sposób pies zrozumie, że źle się zachował, przez co jego właściciel jest teraz niezadowolony i nie chce się dalej bawić. Dla młodego psa brak zainteresowania ze strony właściciela to coś naprawdę surowa kara, dlatego pies będzie za wszelką cenę unikał zachowań, przez które właściciel zaczyna go ignorować.
Zupełnie innymi metodami należy się posługiwać, gdy obiektem gryzienia przez pupila nie są dłonie właściciela, a meble czy inne przypadkowe przedmioty, na które pies się natknie. Oczywiście komenda “nie” wypowiedziana w momencie, gdy pies zaczyna gryźć coś, czego absolutnie gryźć nie powinien, jest podstawą do oduczenia psa złych nawyków. Jeśli jednak właściciel gryzącego psa zmuszony jest zostawić go samego w domu i obawia się o stan mieszkania po powrocie, konieczne będzie umieszczanie psa w specjalnej klatce, gdy zostaje sam w domu. Oczywiście jest to metoda doraźna, która nie rozwiązuje problemu, a jest jedynie wyjściem awaryjnym.
Kiedy konieczna jest pomoc behawiorysty?
Każdy właściciel psa Border collie, u którego występuje problem gryzienia, powinien zapoznać się z wszelkimi dostępnymi metodami i trikami, które pomogą mu zapanować nad złym nawykiem swojego pupila. Kluczem do samodzielnego rozwiązania problemu gryzienia jest oczywiście konsekwencja oraz ścisłe przestrzeganie i egzekwowanie zasad.
Jeśli z jakiś powodów nasze metody nie działają i nie mamy pojęcie jak oduczyć psa Border collie gryzienia, konieczne jest udanie się po pomoc do behawiorysty. Border collie, który należy do zdecydowanie łagodnych ras, być może poprzez gryzienie rąk właściciela lub przedmiotów do tego nieprzeznaczonych, w ten sposób komunikuje znudzenie.
Decydując się na zakup lub adopcję Border collie, konieczne jest przygotowanie się na to, że trafi do nas pies nadzwyczaj aktywny, który potrzebuje odpowiedniej dawki ruchu i ćwiczeń umysłowych. Zaniedbanie potrzeb psa tej rasy skutkować może pojawieniem się złych nawyków, których skorygowanie być może będzie wymagało profesjonalnej interwencji.