Jak powinna wyglądać pielęgnacja sierści psa Border Collie? Należy mieć świadomość, że pielęgnacja sierści psa jest zdecydowanie trudniejszym zadaniem niż mogłoby się wydawać. Nie wszyscy właściciele czworonogów wiedzą bowiem jak często, a także czym dokładnie powinno się czesać swojego psa. Bardzo istotne znaczenie mają również częstotliwość kąpieli pupila i karmienie. O czym należy zatem powinni pamiętać właściciel psów?
Jak często czesać psa Border collie?
Warto mieć świadomość, że dla niektórych psów czesanie jest przyjemnością, z kolei dla innych prawdziwą udręką. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że systematyczne szczotkowanie jest prawdziwym kluczem nie tylko i wyłącznie do lśniącej, ale również zdrowej sierści pupila.
Trzeba wiedzieć, że zasady pielęgnacji sierści psa będą uzależnione przede wszystkim od typu sierści, a także indywidualnych potrzeb. Godny uwagi jest bowiem fakt, że zarówno czworonogi z włosami, jak i wszystkie inne psy długowłose będą wymagały od właścicieli praktycznie codziennej pielęgnacji. Z kolei zwierzęta z krótszą sierścią mogą być spokojnie czesane od dwóch do trzech razy w tygodniu.
Rekomendowane jest jednak przed ostatecznym wyborem rasy psa bardzo dokładnie zapoznać się z zasadami jego pielęgnacji. Tylko w ten sposób pupil będzie mógł się cieszyć zarówno zdrową, jak i lśniącą sierścią.
Czesanie pozwala na zachowanie właściwej higieny skóry. Można w ten sposób pozbyć się kurzu, brudu czy nawet źdźbła trawy przyniesionych ze spaceru. Koniecznie trzeba również zaznaczyć, że prawidłowe czesanie psa pozwala na poprawę ukrwienia skóry, a także zapachu pupila.
Nie można zapomnieć, że szczotkowanie będzie zdecydowanie ułatwiało obserwację okrywy pod względem obecności różnych pasożytów czy zmian skórnych. Ponadto właściciel psa podczas szczotkowania będzie miał możliwość wyczesania martwych włosów, które jeszcze nie zdążyły wypaść. Warto mieć świadomość, że ma to bardzo istotne znaczenie w przypadku czworonogów z obfitym podszerstkiem, a także ras nadmiernie gubiących sierść.
Oczywiście regularne czesanie sprawia, że sierść nie będzie osiadała się w mieszkaniu. Należy wiedzieć, że w przypadku, gdy pies będzie gubił bardzo dużo sierści, mimo wyczesywania, rekomendowane jest udanie się do weterynarza. W ten sposób możliwe będzie ustalenie przyczyn problemu. Ponadto lekarz na pewno zaproponuje właściwe postępowanie. Godny uwagi jest również fakt, że czesanie pupila przed kąpielą powoduje, że szampon będzie działał zdecydowanie bardziej efektywnie. Nie można również zapomnieć, że rozczesane włosy będą miały znacznie mniejszą tendencję do ewentualnego kołtunienia się w trakcie mycia.
Jak zostało już wspomniane wcześniej psy z podszerstkiem mogą być czesane nawet 1-2 razy w tygodniu. Należy jednak pamiętać, aby w okresie linienia wyczesywać martwe włosy znacznie częściej (nawet codziennie). Psy tego rodzaju maja gęsty podszerstek, a także włosy okrywowe. Należy wiedzieć, że podszerstek tworzy pewnego rodzaju warstwę, której zadaniem jest izolowanie skóry psa od środowiska. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że jest on osadzony między włosami okrywowymi, dlatego usunięcie martwego podszerstka będzie wymagało zastosowania odpowiednich narzędzi. Rekomendowane jest przeczesanie sierści za pomocą grzebienia charakteryzującego się rzadko rozstawionymi ząbkami. Następnie należy sprawdzić, czy w którymś miejscu nie ma przypadkiem kołtunów. Dopiero później można użyć zgrzebła albo furminatora w celu efektywnego pozbycia się martwego podszerstka.
Warto również wiedzieć, że psy krótkowłose nie mają tendencji do kołtunienia się sierści. Można zatem podjąć decyzję o czesaniu 1-2 razy w tygodniu. Należy jednak mieć świadomość, że jamniki oraz labradory przez cały rok obficie gubią sierść. Rekomendowane jest zatem wyczesywanie martwych włosów za pomocą specjalnego gumowego zgrzebła.
Psy gładkowłose i z długą sierścią mają tendencję do kołtunienia się. Zalecane jest zatem codzienne rozczesywanie sierści. Z kolei sierść psów szorstkowłosych można bez żadnego problemu czesać 1-2 razy w tygodniu. Dodatkowo raz na 2-4 miesiące można pupila trymować.
Czym czesać bordera?
Rekomendowane jest przede wszystkim oswojenie psa ze szczotką już w trakcie pierwszych dni w nowym domu. Warto bowiem wiedzieć, że szczeniaki nie gubią dużych ilości sierści, co oznacza, że praktycznie nie będą potrzebowały szczotkowania. Jest to zatem najlepszy możliwy moment, by przyzwyczaić swojego pupila do wspomnianej czynności. Oczywiście pierwszym narzędziem służącym do czesania czworonoga powinna myć szczotka charakteryzująca się miękkim włosiem. Pies powinien poznać jej zapach, by oswoić się nie tylko z przyrządem, ale również całym zabiegiem pielęgnacyjnym.
Świetnym rozwiązaniem jest danie szczeniakowi szczotki do obwąchania. Kolejnym krokiem powinno być pogłaskanie pupila przy jej wykorzystaniu. W ten prosty sposób zwierze przyzwyczai się do tego, że wlaściciel będzie go głaskał nie tylko i wyłącznie ręką, ale również specjalnym narzędziem przeznaczonym do czesania. W pewnym momencie rekomendowane jest delikatne czesanie psa. Nie można tego oczywiście robić na siłę. Trzeba bowiem dać zwierzakowi czas. Najlepiej jest czesać psa wtedy, gdy będzie zrelaksowany. Ponadto za każdym razem, gdy pies zachowa odpowiedni spokój, a także pozwoli się wyczesać, rekomendowane jest nagrodzenie go psim smakołykiem.
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że technika szczotkowania uzależniona jest nie tylko od typu, ale również długości włosów pupila. Zalecane jest zatem wykonanie bardzo łagodnych, a także delikatnych ruchów odpowiednim narzędziem do czesania. W tym samym czasie drugą ręką powinno się głaskać psa w przypadku, gdy zwierze będzie czuło się niepewnie.
Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie czesanie psa pod koniec dłuższego spaceru lub zaraz po powrocie do domu. Warto bowiem wiedzieć, że czworonogi w zdecydowanej większości przypadków mają po wspomnianym spacerze zaspokojoną potrzebę związaną z aktywnością, zabawią i węszeniem. Będą tym samym bardzo spokojne podczas czesania.
Należy mieć świadomość, że większe psy, które bardzo intensywnie gubią sierść powinno się wyczesywać na dworze. W domu można z kolei bez żadnego problemu szczotkować czworonogi, które mają włosy zamiast sierści. Warto bowiem wiedzieć, że w ich przypadku celem szczotkowania będzie zapobiegnięcie ewentualnego kołtunienia się okrywy włosowej.
Jak zostało wspomniane wcześniej rodzaj narzędzi do czesania będzie uzależniony nie tylko od typu, ale również grubości czy długości okrywy włosowej psa. Bardzo istotne znaczenie mają również preferencje opiekunów. Trzeba zdawać sobie sprawę, że grzebień czy szczotka muszą być przede wszystkim bardzo bezpieczne dla psa.
Szczotka druciana zupełnie nie zda egzaminu w rozczesywaniu kołtunów. Rekomendowane jest używanie jej przede wszystkim do rozczesywania włosów. Warto wiedzieć, że produkt doskonale sprawdzi się w przypadku maltańczyków, shih tzu czy Yorkshire terierów.
Z kolei szczotka “pudlówka” jest nie tylko prostokątna, ale również została wyposażona w specjalną rączkę. Gwarantuje zatem bardzo pewny uchwyt w dłoni. Należy również zaznaczyć, że zagięte druciki będą umożliwiały na opracowywanie kołtunów. Nie wszyscy wiedzą, że część dostępnych na rynku pudlówek posiada druciki, które są zakończone specjalnymi kuleczkami. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że produkt nie jest w stanie rozczesać kołtunów w bezbolesny sposób dla psa.
Godny uwagi jest fakt, że zdecydowanie najlepszym produktem dla szczenięcia będzie szczotka z włosiem albo nylonowa. Jest to idealny produkt, by przyzwyczaić psa do pielęgnacji. Warto jednak mieć świadomość, że wspomniany rodzaj narzędzia nie będzie rozczesywał sierści tylko nada jej odpowiedniego połysku. Rekomendowane jest zastosowanie tego rodzaju szczotki już na samym końcu zabiegu.
Można również to czesania psa stosować szczotkę włosiano-ościastą. Jest to w najprostszym możliwym ujęciu owalna szczotka z rączka. Należy również zaznaczyć, że powierzchnia szczotkująca będzie składała się z nylonowych nitek albo kępek włosia, a także plastikowych igiełek. Produkt doskonale zda egzamin w przypadku ras psów, gdzie nie ma konieczności pozbywanie się podszerstka. Doskonałymi przykładami mogą być owczarek szetlandzki czy border collie.
Z roku na rok coraz większą popularnością cieszy się duży grzebień. Warto zaznaczyć, że ząbki narzędzia powinny być rzadko rozstawione. Produkt świetnie sprawdzi się w przypadku ras psów, które mają tendencję do kołtunienia się sierści, a także wyróżniają się obfitym podszerstkiem np. owczarek niemiecki. W przypadku małych grzebieni ząbki są gęściej rozstawione. Narzędzie doskonale zda egzamin do końcowego rozczesywania opracowanych kołtunów albo czesania pupili w okolicach głowy lub uszu. Rekomendowany jest w przypadku maltańczyków.
Można także zdecydować się na stosowanie zgrzebła gumowego albo gumowej rękawicy przeznaczonej do wyczesywania. Doskonale sprawdzi się do wyczesywania martwej sierści praktycznie u wszystkich krótkowłosych ras. Doskonałym przykładem mogą być jamniki czy labradory.
Z kolei zgrzebło z twardymi zębami, dzięki temu, że jest wyposażone w metalowe ząbki może bez żadnego problemu rozczesać, a także wyczesać martwą sierść. Produkt świetnie zda egzamin u syberian husky.
Warto wiedzieć, że produktem, który doskonale sprawdzi się do usunięcia podszerstka jest furminator. Narzędzie może bowiem wyciągnąć stosunkowo szybko, a także efektywnie martwy podszerstek w niezwykle bezpieczny sposób dla czworonoga. Narzędzie doskonale sprawdzi się u alaskan malamute.
Co ile kąpać psa i czy jest to dla niego dobre?
Należy wiedzieć, że właściciele psów bardzo często zastanawiają się, jaka jest najbardziej odpowiednia częstotliwość kąpieli czworonogów. Jak wiadomo po błotnej kąpieli pupila jest to niezbędna czynność w domu. Jak często powinno się jednak kąpać swojego psa dla jego zdrowia i higieny?
Trzeba zdawać sobie sprawę, że nie wszystkim czworonogom będzie podobała się kąpiel. Dla niektórych właścicieli psów praktycznie każda obecność w łazience będzie wyzwaniem. Koniecznie trzeba mieć świadomość, że częste mycie pupila nie będzie wymagane ze względu na stan sierści, a także wydzielany zapach. Może bowiem doprowadzić do obniżenia odporności zwierzaka. Nie jest jednak rekomendowane zaniedbania mycia psa. Godny uwagi jest bowiem fakt, że nieczyszczona sierść będzie robiła się tak samo tłusta, jak włosy u ludzi. Wspomniany stan może doprowadzić nie tylko do łuszczenia się skóry, ale również swędzenia. Efektem może być nawet stan zapalny.
Warto wiedzieć, że w zdecydowanej większości przypadków pupilowi w zupełności wystarczy od dwóch do czterech kąpieli w roku. Nie jest również zalecane przekraczanie jednej kąpieli w miesiącu. Oczywiście przez kąpiel należy rozumieć mycie z wykorzystaniem odpowiednich środków higieny dla psów. Nie jest to tylko i wyłącznie spłukanie wodą sierści czworonoga. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że wszystko uzależnione jest nie tylko i wyłącznie od rasy psa, ale również rodzaju posiadanej sierści czy aktywności. W przypadku psów, które znaczną większość swojego czasu spędzają na dworze, wystarczą maksymalnie dwie kąpiele w roku.
Należy oczywiście pamiętać, że częstotliwość wspomnianych kąpieli psa nie ma praktycznie żadnego związku z kąpielami czworonoga w rzece czy stawie podczas codziennych spacerów. Trzeba wiedzieć, że woda znajdujące się w różnego rodzaju zbiornikach wodnych może być bardzo zanieczyszczona. Zalecane jest zatem dokładne spłukanie sierści pupila czystą wodą po każdej takiej zabawie. Można w ten prosty sposób uniknąć ewentualnych problemów ze skórą.
Warto również wiedzieć, że szczeniaki będą wymagały zupełnie innego podejścia w porównaniu do dorosłych psów. Kąpiel musi odwlec się w czasie bez względu na rasę. Kiedy jest zatem zdecydowanie najlepszy moment na wykąpanie szczeniaków? Weterynarze zalecają wykonanie wspomnianej czynności dopiero wtedy, gdy zostaną wykonane wszystkie szczepienia. Oczywiście kąpiel musi być bardzo krótka, by szczeniak się nie przeziębił.
Ponadto jest rekomendowane kąpanie szczeniąt przed upłynięciem sześciu tygodni od ich narodzin. Osoby, które jednak uważają, że w pewnym momencie będzie konieczne wykąpanie wspomnianego szczeniaka, powinny w pierwszej kolejności bardzo poważnie zastanowić się czy nie będzie przypadkiem możliwości wytarcia mokrą szmatką zabrudzonych miejsc. Można w ten prosty sposób dokonać oczyszczenia sierści niedojrzałego psa w sposób, który pupil zna od matki.
Ponadto kąpiel psa będzie zależała od bardzo dużej liczby czynników. Część osób ma bowiem do dyspozycji wannę, a inni właściciele czworonogów prysznic. Ponadto koniecznie jest uwzględnienie rodzaju sierści i rozmiarów psa. Można jednak bez żadnego problemu kierować się ogólnymi zasadami, które można bez żadnego problemu zastosować praktycznie do dowolnej rasy psów. Należy do nich dobranie właściwych środków przeznaczonych do pielęgnacji oraz higieny. Rekomendowane jest zawsze wybieranie takich produktów, które są przeznaczone dla zwierząt. Nie można oczywiście używać odżywek czy szamponów stworzonych dla człowieka. Mogą bowiem doprowadzić do świądu czy uczulenia. Z kolei preparat może charakteryzować się bardzo nieprzyjemnym zapachem dla pupila.
Warto wiedzieć, że do kąpieli psa powinno się używać tylko i wyłącznie letniej wody. W pierwszej kolejności należy zwilżyć sierść, a dopiero w kolejnym etapie nałożyć właściwe środki do pielęgnacji i mycia. Należy także mieć świadomość, aby rozczesywać sierść przed kąpielą. Dzięki temu właściciel czworonoga zapobiegnie ewentualnemu powstaniu kołtunów. Nie można czesać psa, kiedy sierść jest jeszcze mokra.
Jak i czym karmić, aby sierść była piękna?
Należy zdawać sobie sprawę. że zdrowa i lśniąca sierść jest przede wszystkim oznaką świetnej kondycji czworonoga. Znaczna większość właścicieli psów poświęca mnóstwo cennego czasu na pielęgnowanie okrywy włosowej swoich pupili. Godny uwagi jest fakt, że część osób systematycznie odwiedza nawet salon groomerski ze swoim psem. Nie wszyscy jednak mają świadomość, że podstawą świetnego wyglądu sierści oprócz wspomnianego wcześniej wyczesywania jest właściwie zbilansowana dieta. Warto wiedzieć, że odpowiednie proporcje zarówno mikro, jak i makroelementów w pożywieniu gwarantują zdrowe oraz właściwe ukrwienie skóry czworonoga. Rezultatem są oczywiście bardzo mocne i błyszczące włosy.
Trzeba zdawać sobie sprawę, że karma dzięki, której sierść psa będzie cieszyła oko gęstością i połyskiem musi być przede wszystkim zbilansowana w odpowiedni sposób. Godny uwagi jest fakt, że pożywienie dla czworonoga w postaci mokrej oraz suchej musi wypełniać zapotrzebowanie na wszystkie konieczne składniki odżywcze, minerały czy witaminy. Warto wiedzieć, że bardzo cenne karmy nie będą zawierały w swoim składzie różnego rodzaju dodatków w formie zbóż. Będą natomiast bogate w wysokiej jakości białko pochodzące z dobrego źródła (ryby, mięso). Właściciele psów muszą mieć również świadomość, że sztuczne barwniki, a także konserwanty będą bardzo negatywnie oddziaływały na stan zdrowia pupila. Nie jest zatem zaopatrywanie się w pokarm, który będzie je zawierał.
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że najbardziej renomowane firmy specjalizujące się w produkcji i sprzedaży karmy dla psów mają w swojej bardzo szerokiej ofercie produkty uwzględniające nie tylko wielkość, ale również wiek, specyfikę życia czy rasę psa. Należy również zaznaczyć, że wysokiej jakości karmy wyróżniają się bogatą suplementacją naturalnych składników odżywczych, które wzmacniają nie tylko sierść, ale również skórę, serce czy odporność. Godny uwagi jest również fakt, że wspomniana dieta opiera się głównie na bardzo wysokiej zawartości ryb i mięsa. Z kolei wszystkie składniki są idealnie zbilansowane.
Świetnym rozwiązaniem dla czworonogów cierpiących na choroby dermatologiczne będzie karma funkcjonalna. W jej składzie znajdują się bowiem bardzo istotne związki biologicznie czynne, których zadaniem jest wspomaganie kondycji skóry. Należy mieć świadomość, że w niektórych przypadkach wspomniany produkt może z powodzeniem zastąpić suplementację. Właściciele psów muszą wiedzieć, że czasami przyczyną różnego rodzaju problemów skórnych są alergie pokarmowe. W znacznej większości przypadków objawy będą ustępowały po wyeliminowaniu z codziennej diety alergizującego rodzaju białka. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem będzie zmienienie diety.
Należy zdawać sobie sprawę, że obecnie na rynku dostępna jest także karma monobiałkowa, która opiera się tylko i wyłącznie na jednym gatunku mięsa. Produkt może być zatem niezwykle pomocny w przypadku chęci zidentyfikowania uczulającego składnika pokarmowego swojego czworonoga. Jak zostało już wspomniane wcześniej podczas zaopatrywania się w karmę dla psa rekomendowane jest postawienie na produkt bogaty w składniki odżywcze, które korzystnie oddziałują na piękną sierść. Nie wszyscy wiedzą, że dobra karma dla psa powinna koniecznie zawierać oleje roślinne, a także olej z łososia. Są one bowiem doskonałym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także witaminy E. Warto umieścić w codziennej diecie psa wołowinę, podroby czy wieprzowinę. W produktach znajdują się bowiem duże ilości żelaza. Z kolei marchew oraz wątroba są bardzo bogate w witaminę A.
Suplementy dla border collie na zdrową sierść
Bardzo istotne znaczenie ma także właściwa suplementacja. Właściciele psów nie zawsze jednak wiedzą, jakie produkty będą zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem. Rekomendowane jest przede wszystkim skonsultowanie się w tej kwestii z weterynarzem, gdzie będzie można od razu dokonać zakupu wszystkich potrzebnych suplementów.
Warto mieć świadomość, że z roku na rok coraz większym zainteresowaniem cieszą się suplementy diety dla psów bogate w białka oraz tłuszcze. Warto bowiem wiedzieć, że powstają z nich bardzo istotne błony komórkowe skóry. Godny uwagi jest również fakt, że jeżeli w diecie czworonoga będzie brakowało wspomnianych wcześniej tłuszczów oraz białek, nabłonek nie będzie miał możliwości regeneracji. Przestanie być tym samym efektywną barierą dla różnego rodzaju chorobotwórczych drobnoustrojów. Należy również zaznaczyć, że przez nieszczelne błony komórkowe będzie nie tylko wyparowywała woda, ale również skóra stanie się osłabiona i sucha. Nie będzie mogła odpowiednio odżywić cebulek włosowych. W rezultacie sierść czworonoga będzie łamliwa oraz matowa.
Świetnym rozwiązaniem będzie także wzbogacenie diety swojego pupila o suplement zawierający nienasycone kwasy tłuszczowe n-3 i n-6. Wspomniane substancje mają bowiem bardzo istotne znaczenie przy zapobieganiu następujących chorób skóry: alergie oraz dermatozy na tle hormonalnym i immunologicznym, a także atopowe zapalenie skóry, nowotwory czy świąd. Ponadto wspomniany suplement diety podany we właściwych proporcjach może również przyczynić się do zahamowania procesów zapalnych w skórze. Właściciele psów muszą mieć świadomość, że nieodpowiednia ilość kwasów n-3, a także n-6 w diecie może odprowadzić do łupież i przesuszenia.
Nie można zapomnieć także o suplementach bogatych w witaminy A i E. W ten sposób skóra będzie mogła prawidłowo się regenerować. Wspomniane witaminy stymulują bowiem wymianę starych komórek na nowe. Godny uwagi jest również fakt, że witamina A, czyli Retinol, reguluje nie tylko i wyłącznie złuszczanie naskórka, ale również produkcje elastyny czy włókien kolagenu. Dzięki temu skóra czworonoga będzie zdecydowanie bardziej elastyczna. Z kolei niedobór tej witaminy przyczyni się do nadmiernej suchości skóry, a także łamliwości włosów. Koniecznie należy jednak mieć świadomość, że witamina A będzie najlepiej przyswajała się razem z tłuszczami pochodzenia zwierzęcego. Z kolei witamina E zaliczana jest do zdecydowanie najsilniejszych znanych nauce przeciwutleniaczy. Pomaga przede wszystkim w nawilżeniu skóry. W przypadku, gdy pupil nie otrzyma wspomnianej witaminy w odpowiedniej ilości, jego naskórek może zrobić się szorstki, a struktura sierści ulegnie znacznemu pogorszeniu.
Weterynarze bardzo często rekomendują kupowanie suplementów zawierających cynk. Działa on bowiem nie tylko przeciwgrzybiczo, ale również przeciwzapalnie. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że hamuje także rozwój chorobotwórczych drobnoustrojów. Nie można również zapomnieć, że wspomniany cynk jest doskonałym przeciwutleniaczem. Właściciele psów powinni mieć świadomość, że suplement z tym mikroelementem będzie w stanie dać odpowiedniej elastyczności pazurkom, gdyż stymuluje syntezę budujących ją białek. Ponadto jeżeli będzie brakowało cynku w organizmie pupila, wzrośnie zapotrzebowanie na omawianą wcześniej witaminę E. Z kolei pies będzie narażony na bardzo dużą liczbę problemów dermatologicznych. Należy do nich zaliczyć wypadanie sierści, zapalenie skóry czy nawet utrudnione gojenie się ran.
Nie można także zapomnieć o suplementach bogatych w żelazo. W powszechnej opinii ten mikroelement oddziałuje głównie na jakość krwi. Należy jednak zaznaczyć, że odżywia ona cały organizm psa. Koniecznie trzeba również zaznaczyć, ze niedobór żelaza u czworonoga może doprowadzić do niedokrwistości, co w konsekwencji na pewno odbije się bardzo niekorzystnie wyglądzie sierści. Godny uwagi jest również fakt, że jony żelaza są bardzo istotnym składnikiem enzymów, które mają bezpośredni udział w syntezie białek budujących włos. W przypadku, gdy będzie ich za mało, sierść psa będzie bardzo osłabiona.
Linienie u border collie – jak często i jak dużo?
Warto mieć świadomość, że linienie fizjologiczne jest w najprostszym możliwym ujęciu uzależnionym od pory roku wypadaniem sierści nie tylko u psów, ale również innych zwierząt. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że czworonogi będą wtedy pozbywały się zewnętrznej okrywy włosowej, Jest ona bowiem nie tylko martwa, ale również zupełnie niedostosowana do panujących warunków pogodowych. Nie będzie ona pełniła sowich funkcji. Dzieje się oczywiście tak, aby pupil czuł się komfortowo, a także mógł bardzo swobodnie dostosowywać temperaturę ciała do panującej temperatury powietrza. Należy mieć świadomość, że linieje każda rasa psów np. Border collie sierść. W zdecydowanej większości przypadków będzie trwało to od 1 do 1,5 miesiąca, a także dotyczyło praktycznie całej powierzchni ciała psa. Godny uwagi jest również fakt, że fizjologicznie czworonogi linieją dwa razy w roku. Nie tylko na wiosnę po zimie, ale również na jesień przed wspomnianą zimą.
Warto również wiedzieć, że psy do wymiany okrywy włosowej będą stymulowały czynniki zewnętrzne (temperatura otoczenia, długość dnia, przyjmowane leki), a także czynniki wewnętrzne (kondycja zdrowotna, hormony oraz odżywianie). Należy mieć świadomość, że zdecydowanie największe znaczenie dla przebiegu linienia będą miały zmiany światła w środowisku, które otacza psa. Jest to bardzo istotna informacja przede wszystkim dla właścicieli psów, których pupile spędzają bardzo dużo czasu w domu. Trzeba zdawać sobie sprawę, że sztuczne oświetlenie może bowiem zaburzyć neutralny zegar biologiczny czworonogów i przyczynić się do niekontrolowanych zmian w całym procesie gubienia sierści.
Przedłużające się linienie u border collie powinno wzmóc czujność właściciela. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że nie zawsze będzie ono związane z niedoborami naturalnego światła. Ponadto w przypadku, gdyby właściciel czworonoga zaobserwował u swojego pupila świąd, miejscowe albo całkowite łysienie powinien możliwie najszybciej skonsultować się z lekarzem. Z pomocą właściwych badań będzie on mógł bowiem wykluczyć czy zwierze przypadkiem nie zmaga się z alergiami, procesami grzybiczymi czy zapalnymi. Przyczyną wypadania włosów mogą być także problemy drobnoustrojowe. Należy mieć świadomość, że w przypadku ewentualnej konieczności lekarze powinni przepisać różnego rodzaju szampony, oleje czy preparaty. Regularne stosowanie wspomnianych produktów powinno doprowadzić do pobycia się problemu.
Godny uwagi jest również fakt, że linienie jest procesem, który podlega pewnym prawidłowościom. Dla właściciela psa po pewnym czasie będą one nie tylko czytelne, ale również oczywiste. Osoby posiadające suki mogą spodziewać się linienia około trzy miesiące po cieczce, która z kolei będzie wiązała się z stosunkowo silnym skokiem hormonalnym. Ponadto warto wiedzieć, że suki Border collie będą najsilniej liniały, gdy będą karmić młode.
Jak zostało już wspomniane nie ma możliwości powstrzymania linienia, jest to bowiem proces fizjologiczny. Wypadająca sierść czworonoga będzie tłem codzienności w trakcie pierwszych miesięcy wiosny oraz jesieni. Właściciel psa może jednak skrócić czas trwania omawianego procesu. Rekomendowane jest przede wszystkim systematyczne usuwanie martwych włosów czworonoga. Można oczywiście robić to codziennie w przeciwieństwie do kąpania. Ponadto bardzo regularne czesanie, a także trymowanie sierści pupila doprowadzą do sytuacji, że linienie będzie znacznie krótsze. Należy zaznaczyć, że zarówno dla komfortu psa, jak i oszczędności czasu warto dbać o zwierzę praktycznie przez cały rok, a nie tylko w trakcie sezonu, w którym gubi sierść.
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że psa sierść, która znajduje się w różnych miejscach w domu jest nie tylko i wyłącznie problemem estetycznym. Właściciel czworonoga musi bowiem mieć świadomość, że w sierści mogą znajdować się zarówno bakterie, jak i pasożyty. Godny uwagi jest fakt, że mogą one przysporzyć ludziom bardzo dużo kłopotów. Doskonałym przykładem mogą być osoby, które zmagają się z różnego rodzaju problemami odpornościowymi. Nie jest rekomendowane dopuszczanie do kontaktu z sierścią dzieci czy osób starszych.
Zalecane jest bardzo dokładne posprzątanie mieszkania przede wszystkim w sytuacji, gdy w domu będą mieszkały osoby, które są uczulone na psią sierść. Godny uwagi jest również fakt, że alergia na sierść psa jest alergią na białko znajdujące się w jego naskórku. Ponadto alergeny znajdujące się w psich kłakach mogą doprowadzić do nasilenia się objawów alergicznych. Należy również zaznaczyć, że nie istnieją psy, które nie uczulają, ponieważ wszystkie czworonogi mają naskórek. Alergikom rekomendowane jest kupienie lub adoptowanie psów bez podszerstków.
Warto również wiedzieć, że nie wszystkie rasy psów będą gubiły sierść w taki sam sposób. Osoby, które są zainteresowane posiadaniem czworonoga rasy Border collie powinny przede wszystkim wcześniej dowiedzieć się na temat jego linienia.
Choroby, które objawiają się wypadaniem sierści
Warto wiedzieć, że istnieje bardzo dużo chorób, których objawem może być wypadanie sierści u psów.
Bardzo często spotykana u czworonogów jest przede wszystkim grzybica skóry. Wspomniana choroba ma charakter powierzchowny. Trzeba zdawać sobie sprawę, że zmiany skórne są wyrażone w formie wyłysień charakteryzujących się okrągłym, albo półokrągłym kształtem. Należy także mieć świadomość, że mogą pojawić się różnego rodzaju strupki. Grzybica skóry w zdecydowanej większości przypadków będzie dotyczyła starszych psów, albo czworonogów, które mają osłabioną odporność. Leczenie choroby będzie polegało przede wszystkim na stosowaniu leków miejscowo w obrębie zmian skórnych, a także ogólnoustrojowo w przypadku, gdy grzybica będzie miała stosunkowo ciężki przebieg. Rekomendowane jest także równoległe wzmacnianie układu immunologicznego swojego czworonoga. Należy także mieć świadomość, że występują u psów także głębokie grzybice, które muszą z kolei być leczone ogólnie. Terapia jest wtedy nie tylko skomplikowana, ale również bardzo długotrwała. Z kolei po wspomnianej chorobie na skórze pupila będą pozostawały ślady.
Ponadto u psów mogą występować różnego rodzaju choroby bakteryjne, które doprowadzają do głębokiego lub powierzchownego zapalenia skóry. Godny uwag jest fakt, że za rozwój infekcji mogą być odpowiedzialne nie tylko bakterie, które naturalnie występują na skórze czworonoga, ale również takie, które zostały na nią przeniesione. Doskonałym przykładem może być przeniesienie bakterii przez ślinę innego psa. Objawem choroby może być wypadanie sierści.
Należy wymienić także nowotworowe czy paranowotworowe zmiany skórne. Mogą to być naczyniaki, włókniaki, tłuszczaki czy nawet nowotwory złośliwe. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że postępowanie będzie uzależnione od stopnia złośliwości danego nowotworu. Rekomendowane jest zatem w takim przypadku zbadanie wszystkich guzów. Wspomniane choroby mogą przyczynić się do zwapnienia skóry, które będzie zaczynało się od zgromadzenia nadmiaru jonów wapnia. Warto także zdawać sobie sprawę, że przyczyną takiego stanu mogą być różnego rodzaju zaburzenia hormonalne. Bardzo często zdarza się, że objawem jest wypadanie sierści u psów.
Występują również choroby skóry uwarunkowane genetycznie. Doskonałym przykładem może być idiopatyczna mucynoza. Wspomniane schorzenie polega przede wszystkim na zgromadzeniu się mucyny, Jest to bowiem kwas hialuronowowy, proteoglikany, a także siarczan chondroityny. Z kolei objawem będzie bardzo pofałdowana skóra. Mogą także powstawać niewielkie pęcherzyki z lepką wydzieliną na powierzchni. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że wspomniana mucyna gromadzi się w zdecydowanej większości przypadków w okolicach brzucha, a także tylnych kończyn. Leczenie będzie oczywiście polegało na łagodzeniu tych objawów. Godny uwagi jest również fakt, że schorzenie może mieć nawracający charakter.
Z kolei wyłysienia rozjaśniające kolor sierści sprawiają, że psie włosy nie tylko matowieją, ale również stają się bardzo suche. W pewnym momencie mogą nawet wypadać. Z kolei ościste włosy czworonoga będą wyglądały tak, jakby były rozjaśnione. Warto wiedzieć, że przeważnie pierwsze objawy będą pojawiały się pomiędzy trzecim miesiącem, a trzecim rokiem życia pupila. Może także dojść do miejscowych wyłysień czy łojotoku ze świądem. Należy mieć świadomość, że omawiana choroba w znacznej większości przypadków występuje u psów o błękitnym umaszczeniu.
Warto wiedzieć, że skuteczne wyleczenie wymienionych chorób skóry będzie możliwe jeżeli w pierwszej kolejności zostanie ustalona przyczyna. Jest to bardzo istotne, gdyż nie istnieje uniwersalny schemat postępowania.