Jak opiekować się Border Collie?
Border collie to rasa psów pasterskich. Należy ona do grupy psów owczarkowatych. Ten piękny i mądry pies cieszy się dużym zainteresowaniem osób poszukujących swojego czworonożnego przyjaciela. Przed podjęciem decyzji o zakupie czy adopcji psa rasy Border Collie, warto jednak zapoznać się z jej wymaganiami by mieć pewność, że pies i jego właściciel stworzą zgrany i szczęśliwy duet. Nie każdy będzie idealnym opiekunem dość wymagającego border collie – warto mieć tego świadomość, by nie zrobić krzywdy temu ufnemu, wrażliwemu zwierzęciu.
Pochodzenie rasy Border Collie
Psy Border Collie pochodzą z Wielkiej Brytanii. To tam, w okolicach Anglii i Szkocji hodowane były jako pasterskie psy pracujące i z uwagi na ich ogromną popularność w tym regionie, właśnie tam, w XIX wieku, rasa została nazwana i wyodrębniona. W związku z tym kynolodzy zdefiniowali cechy charakterystyczne rasy, a także jej predyspozycje i potrzeby.
Rolą tych psów była służba człowiekowi, pomoc w wypasie owiec, pilnowanie stada, a także jego pilnowanie i zaganianie. Szczególnym walorem tej rasy z perspektywy ówczesnego człowieka była jego samodzielność oraz niezależność, która powodowała, że ludzie mogli zaufać psu i powierzyć mu ważne zadania.
Uwagę człowieka zwróciły na siebie nie tylko użytecznością w gospodarstwie. Ówcześni pasterze organizowali również amatorskie zawody i konkursy dla swych psów pasterskich. Zauważyli wówczas, że Border Collie (wtedy zwane jeszcze collie) wyróżniają się na tle innych czworonożnych towarzyszy, zauważyli pewne ich cechy i od tego momentu collie stały się niezależną, cieszącą się dużym zainteresowaniem rasą.
Jak wygląda pies rasy Border Collie?
Psy rasy border collie żyją średnio od około 10 do 17 lat. Charakteryzują się średnią wielkością oraz wagą nieprzekraczającą z reguły 20 kg, zarówno w przypadku samców, jak i samic.
Najbardziej popularny kolor umaszczenia to biało-czarny, choć występują również psy o sierści w innej kolorystyce – zazwyczaj w dwóch kolorach, można jednak też spotkać psy o sierści trójkolorowej.
Oczy mają zazwyczaj kolor niebieski lub brązowy.
Jeśli chodzi o warunki fizyczne, psy te cechuje bardzo duża sprawność. Ze względu na to są one często angażowane w psie sporty i odnoszą w nich duże sukcesy.
Jaki jest charakter psów rasy Border Collie?
Rasa border collie posiada swój bardzo indywidualny charakter. Przede wszystkim, widoczny jest duży temperament i energia psów, które wręcz kochają aktywność fizyczną, niełatwo się męczą i uwielbiają coraz to nowe bodźce. Połączenie tej niezwykłej energii z ogromnym przywiązaniem do człowieka czyni z nich doskonałych kompanów aktywnego wypoczynku, długich spacerów w ciągu dnia czy biegów.
Wysoko rozwinięty poziom inteligencji powoduje, że psy te szybko się uczą i potrzebują intensywnej stymulacji. Zabawy i zadania rozwijające inteligencję są dla nich największą atrakcją. Pozwala to zaspokoić ich potrzeby i spożytkować duże zasoby energii.
Owczarki border collie to psy, które szybko można nauczyć posłuszeństwa wobec właścicieli – przyjemnością dla nich jest spełnianie życzeń ich pana.
Psy rasy border collie to przede wszystkim psy szczególnie inteligentne. Psychologowie stwierdzają wręcz, że jest to najinteligentniejsza spośród wszystkich ras psów. Czyni to z owczarków border collie rasę szczególnie pożądaną i chętnie wybieraną przez osoby poszukujące psich towarzyszy.
Kynolodzy podkreślają, że pies tej rasy to wspaniały kompan i przyjaciel, bardzo oddany swemu panu. Cechuje go ogromne zaufanie do swojego człowieka, a także posłuszeństwo, często wierność i gotowość do służby.
Dzięki tym cechom, bordery często można spotkać w roli psów pracujących – mogą być między innymi dobrymi tropicielami i znaleźć “pracę” w policji, często wspierając służby w wykrywaniu narkotyków czy poszukiwaniu ludzi, często dobrze odnajdą się też w roli ratowników, na przykład w terenach górskich.
Jeśli chodzi o warunki domowe, mimo ogromnego zaufania i przywiązania do opiekunów, psy te są nieufne wobec obcych osób i potrzebują czasu, by oswoić się z nieznanymi im wcześniej ludźmi. Z uwagi na tę cechę należy kontrolować zachowanie psów wobec obcych, gdyż może ono przerodzić się w skłonności do agresji.
Psy te są bardzo towarzyskie, uwielbiają kontakt z ludźmi, najlepiej połączony z zabawą czy aktywnością fizyczną. Są doskonałymi psami towarzyszącymi i wspaniale odnajdują się jako opiekunowie swojego gospodarstwa domowego. Problem są dla nich chwile samotności – psy te bardzo źle znoszą brak kontaktu z człowiekiem, dlatego zdecydowanie nie powinny być separowane od ludzi.
W przypadku samotności połączonej z brakiem bodźców intelektualnych psy często zaczynają zwracać na siebie uwagę, powodując zniszczenia. Nie należy ich za to karcić. Warto zastanowić się, jaki może być powód takiego zachowania – być może to właśnie osamotnienie i brak zainteresowania ze strony człowieka powoduje, że pies podejmuje próby wzbudzenia zainteresowania ze strony swoich opiekunów.
Z tą kwestią związek ma również hałaśliwość psa, czyli jego skłonność do szczekania w nieuzasadnionych z perspektywy człowieka sytuacjach. Naturalnym jest szczekanie w sytuacji zagrożenia czy kontaktu z innymi psami. Może jednak się zdarzyć że owczarki collie będą nadmiernie wykorzystywać swój głos, po pierwsze po to, by zwrócić na siebie uwagę w sytuacji osamotnienia, ale również po to, by dać ujście swojej energii, niespożytkowanej w wyniku braku zainteresowania i zaangażowania ze strony człowieka.
Również na takie zachowanie należy zwrócić uwagę i nie zakładać z góry, że nadmierne szczekanie to cecha charakterystyczna naszego pupila. Być może chce on swoim głosem zasygnalizować nam swoje problemy lub zwrócić uwagę na braki. Dobrym pomysłem może być w takiej sytuacji konsultacja z psim behawiorystą, który pomoże zdiagnozować przyczynę problemu.
Border collie, mimo swojego dość masywnego wyglądu sugerującego również twardy charakter i wytrzymałość, to psy bardzo wrażliwe. Z łatwością odczytują one emocje ludzi i potrafią odbierać również negatywne bodźce. Z uwagi na ogromną ufność i przywiązanie do człowieka, łatwo je zranić i urazić ich wrażliwy i delikatny charakter.
Jak opiekować się Border Collie?
Zasady opieki nad psami rasy border collie to niezwykle istotna kwestia. Każdy zainteresowany tą rasą powinien dobrze zapoznać się z jej wymaganiami i zastanowić się, czy będzie w stanie zapewnić psu odpowiednią troskę. Warto pamiętać, że psy te żyją długo, konieczna jest więc analiza naszych możliwości opieki w dłuższej perspektywie czasowej.
Podstawową sprawą są warunki mieszkaniowe, jakimi dysponujemy. Z powodu ogromnej aktywności, potrzeby ruchu i dużego poziomu energii, psy te nie powinny mieszkać w mieszkaniu. Zdecydowanie lepszym miejscem będzie dla nich dom z ogrodem czy też gospodarstwo, które umożliwią mu swobodne, stałe korzystanie z przestrzeni.
Jeden / dwa spacery dziennie, czy dłuższy trening raz w tygodniu to dla psa tej rasy zdecydowanie za mało. Zamieszkanie w warunkach ograniczających jego swobodę i potrzebę korzystania z przestrzeni będzie dla niego prawdziwą krzywdą, uniemożliwi mu właściwy rozwój, a w konsekwencji będzie pierwszym krokiem do poważnych problemów behawioralnych.
Kolejna ważna kwestia to wysoko rozwinięta inteligencja psa, wymagająca ciągłej stymulacji. Bordery zdecydowanie nie są psami “kanapowymi”, które całymi dniami będą spędzać czas w legowisku.
Choć ich potrzeba ruchu jest ogromna, jeszcze większa jest u nich potrzeba rozwoju intelektualnego. Warto zdawać sobie sprawę z takich potrzeb psa i uświadomić sobie, jak wiele czasu będzie on potrzebował, by czuć się dobrze i móc rozwijać się w zgodzie ze swoimi potrzebami. Border collie nie są psami dla osób, które większość dnia spędzają poza domem, a po powrocie do niego nie mają czasu na kreatywne zabawy z psem.
Warto podkreślić, że wymagania collie border jeśli chodzi o zabawę są bardzo wysokie. Zabawy powinny stymulować je intelektualnie, dawać coraz to nowe wyzwania, które spowodują, że pies nie będzie się nudził. Te czworonogi motywują wyzwania, możliwość rozwiązywania zadań, spełniania ciekawych poleceń i tropienia rozwiązań zagadek.
Biorąc pod uwagę opisane wcześniej cechy charakteru, trzeba mieć świadomość, że niezrealizowane potrzeby psa mogą doprowadzić do niszczenia rzeczy znajdujących się w jego otoczeniu, nadmiernego, nieuzasadnionego szczekania, czy innych zmian w zachowaniu, które będą również uciążliwe dla człowieka.
Z tego właśnie względu przed podjęciem decyzji o zakupie czy adopcji psa rasy border collie warto sumiennie przeanalizować swoje możliwości, chęci, czas, jakim dysponujemy, a także zastanowić się, czego oczekujemy od swojego przyszłego towarzysza.
Jeśli marzą nam się spokojne spacery jeden czy dwa razy w ciągu dnia, a także towarzystwo psa ułożonego spokojnie na kanapie lub obok naszych nóg, collie border zdecydowanie nie jest psem dla nas. Tak jak aktywny jest sam pies, tak samo aktywny powinien być jego opiekun. Pies będzie najszczęśliwszy, gdy razem ze swoim panem będzie mógł biegać, bawić się piłką, ganiać zabawki i aktywnie spędzać czas z człowiekiem.
Czy Border Collie będzie odpowiedni jako pierwszy pies?
Wiele osób, zafascynowanych inteligencją border collie, ich wiernością, a także przyjaznym nastawieniem do człowieka, pragnie stać się jego opiekunem i cieszyć się jego miłością.
Z pewnością dobrym opiekunem psa tej rasy będzie osoba doświadczona w wychowaniu, potrafiąca poradzić sobie ze specyficznymi wymaganiami rasy, a także znająca zasady szkolenia, które u border collie jest niemal niezbędne, by pozwolić psu czuć się dobrze i szczęśliwie.
Nie oznacza to jednak, że osoby, które dotąd nie opiekowały się psami, nie powinny marzyć o przygarnięciu border collie.
Owczarek ten będzie również wiernym i oddanym przyjacielem, gdy będzie tak zwanym “pierwszym psem”, należy jednak w takiej sytuacji poświęcić znacznie więcej czasu, by dobrze przygotować się na przyjęcie pod swój dach takiego czworonoga.
Odpowiednia wiedza teoretyczna, plan szkolenia i ewentualnie wsparcie behawiorysty pomogą stworzyć psu dobry dom oraz stworzyć z niego i jego opiekuna duet zgranych przyjaciół.
FAQ
Czy Border Collie jest psem wymagającym w wychowaniu?
Tak. Z pewnością dobrym opiekunem psa tej rasy będzie osoba doświadczona w wychowaniu psów, potrafiąca poradzić sobie ze specyficznymi wymaganiami rasy, a także znająca zasady szkolenia, które u Border Collie jest niemal niezbędne, by pozwolić psu czuć się dobrze i szczęśliwie.
Czy Border Collie bardzo szczeka i niszczy rzeczy?
Niezrealizowane potrzeby psa mogą doprowadzić do niszczenia rzeczy znajdujących się w jego otoczeniu, nadmiernego, nieuzasadnionego szczekania, czy innych zmian w zachowaniu, które będą również uciążliwe dla człowieka.