Owczarek australijski a border collie
Osoby, które nie do końca znają się na rasach psów często mylą poszczególne psiaki ze sobą. Nic w tym dziwnego, gdyż wiele psów jest do siebie bardzo podobnych pod względem wizualnym. Szczególnie psy z grupy owczarków dla laików są trudne do rozróżniania. Podobne umaszczenie, wzrost oraz budowa ciała i kształt pyszczka sprawia, że mnóstwo ludzi nie do końca na ulicy potrafi dobrze określić rasę psa. Dlatego też, poniżej przedstawiono precyzyjne porównanie jednych z najbardziej popularnych obecnie ras – owczarka australijskiego oraz border collie. Psy też w Polsce cieszą się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród hodowców, jak i wśród osób, które pragną, by do ich grona dołączył czworonożny przyjaciel rodziny. Te owczarki jak najbardziej są przyjazne, energiczne i niezwykle inteligentne. Jakie są więc między nimi podobieństwa i różnice w wyglądzie oraz w charakterze? Jakie zalety i wady ma owczarek australijski, a jakie border collie? Gdzie i w jakiej cenie można kupić szczeniaki? Na te oraz na wiele pytań odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.
Podobieństwa i różnice w wyglądzie
Wiele osób, które pierwszy raz ujrzą owczarka australijskiego i border collie od razu zakochuje się w ich wyglądzie. Dlaczego? Te psy wyglądają niezwykle przyjaźnie i radośnie. Sporo hodowców nawet twierdzi, iż wyraz ich pyszczków jest taki, jakby ciągle się uśmiechały. Na pierwszy rzut oka te psy bardzo są do siebie podobne, co wpływa na to, iż wiele osób je ze sobą myli. Zarówno owczarek, jak i border mają podobne umaszczenie. Na ich grzbiecie, pyszczku, uszach i łapach dominuje na przemian kolor biały i czarny. Czasami można spotkać owczarka australijskiego w bardzo ciekawej “wersji”. Zdarzają się bowiem psy jednobarwne (z czarnym umaszczeniem), całe czekoladowe, czarne w lekkie białe łaty, marmurkowe, a nawet czekoladowe z białymi znaczeniami. Owczarki posiadają gładkie, lekko falowane futerko, które jest bardzo przyjemne w dotyku. Bordery z kolei mają szorstką sierść, która jest bardzo gęsta. Jednak, jeżeli chodzi o budowę ciała, to tu fachowcy dostrzegają sporą różnicę. I choć oba te psy zaliczane są do ras średnich, to jednak owczarki są bowiem odrobinę większe od borderów. Standardowy samiec owczarka australijskiego mierzy od około 51 cm do 58 centymetrów, zaś suczki są odrobinę mniejsze, gdyż mierzą od 46 do 53 centymetrów. Owczarki ważą również więcej niż border collie. Dobrze zbudowany młody pies ważny od około 22 do 25 kilogramów. Jeżeli chodzi natomiast o rasę border collie, to zazwyczaj sięga on swojemu panu do kolan. Pies ten mierzy natomiast 50 – 53 centymetrów, a jego waga nie przekracza zazwyczaj 20 kilogramów. Suczki tej rasy oczywiście są odrobinę mniejsze (podobnie jak ma to miejsce w przypadku owczarka australijskiego). Osoby, które nie znają się do końca na poszczególnych rasach powinny wiedzieć, iż zarówno owczarka, jak i border collie nie można znaleźć ani większego, ani mniejszego. Gdy pseudo hodowcy próbują wmówić klientowi, że pies będzie większy lub mniejszy od standardowych rozmiarów, powinna u klienta w głowie zapalić się lampka. Oznacza to, że najprawdopodobniej pies jest mieszańcem. Ponadto, obie te rasy mają charakterystyczny dla owczarków typ budowy. Jest ona mocna i solidna. Mimo, iż np. border collie waży tylko 18-20 kg to przez jego bujną sierść i mocne łapy może wydawać się on dużo cięższy. Obie rasy posiadają bardzo podobny, uroczy, wąski pyszczek oraz charakterystyczne sztywne uszy. Między owczarkiem, a borderem można jednak dostrzec jedną kluczową różnicę. Otóż chodzi o ogon owczarka. Jest on krótszy i cieńszy, niż u bordera. Border collie słynie bowiem ze swojego bujnego, puszystego ogona. Warto także zwrócić uwagę na oczy tych psów. Są one ciemne i szeroko otwarte. Border collie ma bardzo inteligentny wzrok. Z kolei oczy owczarków bardzo często uciekają i za długo nie mogą patrzeć w jeden punkt. Jest to drobiazg, jednak na pewno każdy zakochany w tych psach właściciel szybko to zauważy.
Podobieństwa i różnice w charakterze
Nie od dziś wiadomo, że owczarki są bardzo towarzyskie, radosne, energiczne i mądre. Bywają jednak “egzemplarze” uparte, lubiące zwracać na siebie uwagę i agresywne. To jak ukształtuje się charakter danego psa, zależy w dużej mierze od jego właściciela. Z natury bowiem zarówno owczarek australijski, jak i border collie są bardzo pracowici i usłuchani. Owczarki słyną z tego, iż lubią uczyć się nowych rzeczy, kochają być w ciągłym ruchu i co najważniejsze, uwielbiają, gdy ich właściciel stawia przed nim nowe wyzwania. Dlatego też, zarówno jednak, jak i druga rasa słynie z tego, iż są to psy pasterskie. Kilkadziesiąt lat temu żyły na terenach górzystych, gdzie pomagały swoim właścicielom w pilnowaniu i zaganianiu stada. Owczarki są szybkie i zwinne, co szybko zauważyli hodowcy border collie, którzy wysyłali je do pracy na terenach górzystych.
To świadczy o tym, iż psy te są bardzo pracowite i użyteczne. Owczarek australijski, jak i border świetnie nadają się do tego, by ochraniać posesję przed intruzami oraz do pracy z dziećmi np.: przy dogoterapii. Każdy z nich bowiem z natury ma łagodne usposobienie, więc świetnie “dogada” się z maluchami praktycznie w każdym wieku. Wiele osób zgodnie twierdzi, że szczeniaki tych ras same zachowują się jak dzieci. Na początku są bardzo wymagające i chcą być w centrum uwagi. Szczeniaki (zresztą, jak i dorosłe psy) tych ras bezapelacyjnie uwielbiają być w ruchu. Chcą się bawić, porządnie wybiegać i uczyć nowych rzeczy. Gdy psy te dorastają, ich właściciele spostrzegają, że są to rasy, których absolutnie nie można zostawić samych sobie. Border i owczarek chcą być szkoleni i uczeni nowych umiejętności, o czym sami często dają znać (np.: przynosząc kapcie swojemu właścicielowi, czy inne gadżety). Owczarki i bordery są bardzo inteligentne, zwinne i szybkie. Te cechy zdecydowanie łączą te rasy ze sobą. Jednak dostrzec można sporo zmian, jeżeli chodzi o styl, w jakim pilnują porządku na swoim terenie. Border collie na pierwszy rzut oka ukazują się jako silne, masywne psy, które jednak na spokojnie, po cichu i z przyczajenie wypełniają dane im zadanie (np.: pilnowanie stada). Owczarki z kolei ukazują się jako psy, które są obojętne na to, co się dzieje dookoła nich, gdyż ich wzrok kursuje w różnych kierunkach, a one same nie umieją zbyt długo usiedzieć w miejscu. Jednak, gdy coś złego zadzieje się na ich terenie, od razu ich postawa jest wyprostowana, tym samym zmieniają się w bacznego obserwatora. Jak wspomniano wyżej, bordery i owczarki nie są typowymi kanapowcami i nie potrafią przeleżeć całego dnia bez ruchu. Dlatego też, w Polsce powstało sporo szkół treserskich, które organizują zajęcia dla psów tych ras. Coraz więcej właścicieli owczarków i borderów korzysta z takich zajęć, gdyż psy mogą pokazać na nich swoją aktywność fizyczną oraz niezwykłą inteligencję. Osoby, które mają sporo wolnego czasu mogą również wybrać się z tymi psami na zawody, podczas których wykażą się oni swoją zwinnością, szybkością i nabytymi umiejętnościami.
Warto więc nie gasić tych cech w swoich psach i dostarczać im codziennie sporą dawkę ruchu. Możliwość porządnego wybiegania się w lesie, w parku, czy na polu jest zarówno dla owczarka, jak i dla bordera niezwykle ważna.
Podobnie sytuacja wygląda jeżeli porównuje się temperament owczarka i temperament bordera. Jeden i drugi jak wspomniano wcześniej jest bardzo aktywny i radosny. Jeden i drugi doskonale nadaje się do tego, by stawiać przed nim zadania i by stały się one stróżami. Inteligencji i zaangażowania w konkretne zadanie na pewno nie można tym psom odmówić. Jednak trzeba przyznać, iż bordery są spokojniejsze, “pracują” w ciszy, bardziej przyjacielskie do obcych. Owczarki bowiem są nieufne, nie tak łatwo je też okiełznać po tym, gdy ktoś już wcześniej wyrządził im krzywdę. Jeden i drugi pies jest usłuchany i skrzętnie wykonuje polecenia swojego pana. Jednak to zazwyczaj nad owczarkiem trzeba więcej popracować, gdyż zdarzają się psy, które nie tak łatwo chcą się podporządkować człowiekowi we wszystkich kwestiach.
Zalety oraz wady border collie i owczarków australijskich
Jest sporo osób, które teraz zastanawiają się, jakiego psa wybrać dla siebie. By odpowiedzieć na takie pytanie trzeba jednak wziąć pod uwagę wiele czynników, gdyż decyzja o wzięciu psa powinna być bardzo świadoma i przemyślana. Niewątpliwie wiadomo, że zarówno owczarek, jak i border to psy, którym trzeba poświęcać sporo czasu (co dla wielu osób jest dość sporym wyzwaniem). Ci co decydują się na owczarku muszą wiedzieć, iż nie tak łatwo zbyć go zabawką w domu. Dla niektórych jest to ogromną wadą, iż pies bywa tak bardzo wymagający. Dlatego też, gdy ktoś nie ma siły, ani możliwości na zapewnienie psu codziennych, długich spacerów i masy rozrywki, powinien bardzo dobrze zastanowić się nad tym, czy ta rasa jest aby dla niego. Ponadto sporo osób do wad tych psów zalicza także to, szybko nabierają one złych nawyków. Gdy nauczą się spać na łóżku (a właściciele tego nie chcą) bardzo ciężko je tego oduczyć. Dlatego też każdy właściciel bordera oraz owczarka powinien nastawić się na ogromną cierpliwość i spokój jeżeli chodzi o wychowanie takich owczarków. Potrzeba bowiem do nich sporo czasu i wiele umiejętności, by niekiedy wyprowadzić psa na prostą.
Zdarzają się także sytuacje, że właściciele owczarków kompletnie nie radzą sobie z ich wychowaniem. Wówczas należy bezwzględnie udać się po pomoc do behawiorysty. Owczarki to nie maltańczyki, czy yorki, które można pozostawić samych sobie. Szczególnie osoby starsze narzekają na to, iż mają problem, gdy do ich domu przychodzi ktoś obcy, kogo pies nie zna. Owczarki wówczas przyjmują niekiedy bardzo bojową postawę i na siłę chcą bronić swojego terytorium. W takich sytuacjach bardzo ciężko je uspokoić i doprowadzić do porządku. Wychowanie takiego psa jest kluczowe dla bezpieczeństwa i spokoju domowników, dlatego też warto czasami sięgnąć po pomoc ekspertów. Dla wielu osób wadą jest także pielęgnacja tych psów. Kąpanie, czesanie może być naprawdę uciążliwe przy czworonogach, które ważą 20 kg. Osoby, które chcą kupić te psy narzekają również na to, iż w Polsce jest za mało sprawdzonych hodowli, a także na to, iż ceny tych ras są naprawdę bardzo wysokie. Zarówno za szczeniaka owczarka australijskiego, jak i szczeniaka border collie trzeba niekiedy zapłacić od 4000 do 6000 zł. Jeżeli chodzi jednak o zalety, tutaj jest ich co niemiara. Owczarki, jak i bordery kochają ruch, sport oraz wyzwania. Ich właściciele na pewno nie będą się z nimi nudzić. Szczególnie osoby, które chcą jeździć z tymi psami na różnego rodzaju zawody i szkolenia, będą dumne z tego, jak wiele umiejętności i zapału ich czworonogi posiadają. Tymi psami interesują się także osoby, które na co dzień uprawiają sport. Bordery i owczarki są bowiem świetnymi kompanami przy joggingu oraz przy jeździe na rowerze. Wystarczy odpowiednia smycz oraz nauczenie psa odpowiedniego zachowania, by ten doskonale towarzyszył swojemu panu w codziennych zajęciach ruchowych. Można być pewnym, iż to będzie korzystne zarówno dla właściciela, jak i dla jego czworonożnego przyjaciela.
Ceny szczeniaków
Jak wspomniano powyżej owczarki, które można kupić w sprawdzonych, zarejestrowanych hodowlach, które pochodzą od rodziców championów są dość drogie. Ceny szczeniaków owczarków australijskich wahają się od około 2000 zł do 4000 zł. Z kolei border collie bywają odrobinę droższe, gdyż w Polsce szczeniaki border collie można kupić od 3500 zł do nawet 5000 zł. Osoby, które chcą kupić owczarka obowiązkowo powinny wziąć pod uwagę tylko dobre, sprawdzone hodowle, których w Polsce jest dość sporo. Dobra hodowla to taka, w której psy żyją w domu, a nie w specjalnie stworzonych do tego boksach. Odpowiednia hodowla charakteryzuje się również tym, iż psy są pod ciągłą opieką właściciela oraz weterynarza, którzy dbają o ich zdrowie i komfort psychiczny. Warto więc wcześniej zorientować się w jakich miastach sprzedawane są takie psy oraz które hodowle są zarejestrowane w Związku Krynologicznym w Polsce. Wówczas klienci takich hodowli mogą mieć pewność, że kupują zadbane, zdrowe i odpowiednio wypielęgnowane psy, które dodatkowo posiadają stosowne metryczki i certyfikaty. W takim miejscu obowiązkowo trzeba podpisać umowę, w której dokładnie wyszczególniono wszystkie dane psa. Nie oznacza to jednak, iż psy z takich miejsc są dużo droższe. Podana wyżej cena powinna być standardowa jeżeli chodzi o dobre hodowle psów tych ras. Jeżeli jednak klient znajdzie miejsce, w którym właściciele chcą mu sprzedać pieska dużo taniej (np.: za 1000 zł) powinni być zaniepokojeni. Otóż hodowcy ponoszą sporo kosztów związanych z prowadzeniem hodowli, dlatego też cena piesków jest często adekwatna. Nie oznacza to jednak, że nie można się targować. Wiele osób, gdy widzi konkretne osoby, które naprawdę chcą mieć czworonoga w swoim domu chętnie obniżają cenę nawet o 300 – 400 zł.
Owczarek australijski a border collie – podsumowanie
Jak widać z powyższego, przed osobami, które wahają się między owczarkiem, a borderem jest dość trudne zadanie. Każdy z tych psów jest bowiem wyjątkowy, piękny i ma charakterystyczne usposobienie. Bezapelacyjnie, zarówno owczarki, jak i bordery są inteligentne, wesołe i pomocne. Właściciele z tymi psami nie mogą się nudzić, gdyż te chętnie zaangażują ich do zabawy oraz do nauki nowych sztuczek. Trzeba jednak pamiętać, że wychowanie zarówno jednego, jak i drugiego psa wymaga sporo czasu, wysiłku, cierpliwości i wiedzy. Być może z borderem jest odrobinę łatwiej, gdyż są to z natury łagodniejsze psy, to jednak one też wymagają sporo poświęcenia ze strony swoich właścicieli. Zarówno owczarek, jak i border dobrze się czują w towarzystwie dzieci, jednak nie mogą być one ich treserami. Należy wiedzieć, iż z natury owczarki są dość konkretnymi psami, dlatego nawet jeśli pozwalają sobie przez długi czas na to, by dziecko ciągnęło ich za ogon lub szarpało, to kiedyś ich granica może jednak zostać przekroczona. Każdy właściciel tych psów powinien je szkolić od małego. Posłuszeństwo, reagowanie na komendy to absolutna podstawa. Każdy z nich od małego wymaga także postawienia przed nim określonych zasad. To wpłynie zdecydowanie na dobre stosunki między domownikami, a psem. Poza tym, należy wziąć pod uwagę, iż psy te bardzo lubią biegać i bawić się. Życie w kawalerce lub w małym metrażowo mieszkaniu, bez długich spacerów i zajęć ruchowych zdecydowanie nie jest dla nich. Przed kupnem psa, warto także dowiedzieć się, jak zadbać o jego prawidłowe żywienie oraz o pielęgnację, gdyż zarówno owczarek, jak i border są dość wymagające w tych kwestiach. Nie wystarczą im bowiem resztki z obiadu. Ich mocna budowa, piękna sierść oraz kondycja związana jest właśnie z dobrym odżywianiem i stosowną pielęgnacją. Każdy właściciel więc musi liczyć się z tym, iż cena, którą zapłaci za psa nie jest ostatecznym wydatkiem, który poniesie. Owczarki i bordery muszą systematycznie być badane przez weterynarzy. Dzięki temu można uniknąć wielu chorób, które niestety przypisane są do tych psów. Warto więc zwrócić na to uwagę przed zakupem swojego wymarzonego pupila.