Psy rasy border collie coraz chętniej kupowane są jako towarzysze rodzin. Swoją popularność zawdzięczają radosnemu usposobieniu, ciągłej gotowości do zabaw oraz łagodnemu usposobieniu. Dzięki swojej niewiarygodnej inteligencji często zaskakują niestandardowym zachowaniem i dostarczają domownikom wielu radości. Nie bez znaczenia jest też ich wygląd.
Kilka informacji o rasie
Historia rasy sięga XVI w., kiedy to bordery po naturalnej selekcji zaczęły być wykorzystywane przez pasterzy do pilnowania owiec. Warunki hodowli na pograniczu Anglii i Szkocji były bardzo wymagające. Surowy klimat i trudno dostępne tereny były dużym wyzwaniem dla pasterzy, dlatego korzystali z pomocy psów, zwłaszcza border collie, które w tej pracy okazały się niedoścignione.
Te średniej wielkości psy potrafiły pokonywać dystans 65-80 km dziennie, dodatkowo wyróżniały się niezwykłą inteligencją i oddaniem. Doskonale potrafiły zaganiać owce, które miały ochotę na oddalenie się od stada. Nie używały do tego głosu i gryzienia. Wystarczył ich hipnotyzujący wzrok, by owca zrozumiała, że musi powrócić do stada. Także z pasterzem porozumiewały się za pomocą wzroku lub gwizdka, porozumiewali się „bez słów”.
Pod koniec XIX w. pasterze zaczęli organizować zawody między swoimi psami, a na początku XX w. założyli własny związek psów pasterski (ISDS). Dopiero w 1976 r. porozumieli się z FCI i wyrazili zgodę na udział border collie w wystawach psów rasowych. Od tej pory psy rasy Border Collie hodowane są w dwóch liniach, użytkowej i wystawowej. Te pierwsze muszą pozytywnie zaliczyć próbę pracy, te drugie muszą spełniać wymogi wzorca rasy.
Wzorzec rasy
Border collie to psy średniej wielkości. U samców wysokość w kłębie powinna wynosić od 50 do 53 cm, u suk ok. 45 cm. Waga waha się od 15 do 20 kg. Wyróżniają się zwartą, dobrze umięśnioną sylwetką. Głowa jest szeroka z wyraźnie zaznaczoną mordką. Uszy bordera są szeroko rozstawione, mogą być sterczące lub lekko klapnięte. Oczy mają kształt migdałów i kolor brązowy, jedynie psy o umaszczeniu blue merle mają kolor niebieski. Ogon borderów jest nisko osadzony i nie może być zawinięty nad grzbietem.
Bordery mają sierść dwuwarstwową. Włos okrywowy może być długi lub krótki, podszerstek jest bardzo gęsty. Umaszczenie psów tej rasy może być bardzo różne, Dopuszczalne jest aż ponad 100 wariantów. Najpopularniejsze jest umaszczenie czarno-białe, brązowo-białe lub merle (trójkolorowe). Zgodnie z wzorcem kolor biały nie może przekraczać 30%.
Podczas wystaw sędziowie mniejszą wagę przywiązują do wyglądu psa, największą uwagę zwracają na jego sylwetkę, która powinna być dobrze umięśniona i świadczyć o gotowości psa do pracy. Border porusza się w bardzo charakterystyczny sposób, jego przednie łapy są lekko ugięte, zawsze gotowe do startu, muszą być unoszone nisko nad ziemią. Tylne łapy poruszają się równolegle, to powoduje, że bordery są niezwykle szybkimi psami.
Dlaczego warto kupić border collie?
Od kilku lat trwa moda na border collie, które szczególnie chętnie kupowane są przez rodziny z dziećmi. I rzeczywiście wesołe usposobienie borderów i ich łagodny charakter czynią z nich idealnych towarzyszy. Zawsze gotowe są do zabaw, które wprost uwielbiają, nawet najbardziej aktywne dziecko nie jest w stanie zmęczyć bordera.
Dobrze wychowany i wyszkolony border collie to idealny towarzysz rodziny, będzie opiekuńczy i będzie pilnował, by nikt się nie zgubił (instynkt pasterski). Bordery nie nadają się jako psy stróżujące czy obronne. Wszystkich ludzi, nawet obcych, witają z radością i z pełną ufnością.
Border collie to niezwykle inteligentne psy (uznawane są za najinteligentniejszą rasę), które bardzo szybko się uczą nie tylko podstawowych komend, ale także różnego rodzaju sztuczek. Robią to bardzo chętnie, bo ich opanowanie oznacza pochwałę właściciela, a dla bordera jest to najważniejsze, bo on pracuje przede wszystkim dla swojego pana (pasterza).
Wychowanie bordera o takich cechach nie jest łatwe i nie każdy zdoła podołać temu zadaniu. Właściciel bordera powinien wykazywać się przede wszystkim cierpliwością oraz konsekwencją. Dodatkowo musi sprostać wymaganiom borderów w kwestii aktywności fizycznej, które pod tym względem są niezwykle wymagające.
Jak postępować z borderem?
Border collie to psy niezwykle aktywne i inteligentne. Ich wychowanie musi zaspokajać wszystkie te potrzeby, dzięki temu staną się niekłopotliwymi członkami rodziny.
Pracę z borderem należy zacząć już od pierwszego dnia pobytu w domu. Wcześniej musi mieć przygotowaną własną strefę, w której znajdą się legowisko, miska na karmę i wodę.
Od początku bordera należy uczyć odpowiednich zachowań, nie jest to trudne, bo psy tej rasy uczą się bardzo szybko licząc na pochwałę od opiekuna. Dla borderów to najważniejszy bodziec do pracy. Doświadczony właściciel potrafi doskonale wykorzystać tą cechę border collie.
Border collie potrzebują wyzwań, które równocześnie zaspokoją ich energię i nieprzeciętną inteligencję. Standardowe spacery to dla tych psów stanowczo za mało. Potrzebują ruchu połączonego z wykonywaniem określonych zadań, np. szukania schowanej wcześniej nagrody.
Bordery nie mogą się nudzić, dlatego nawet podczas pobytu w domu, należy angażować je do wykonywania różnych zadań. Dzięki temu nie będą wyszukiwać ich samodzielnie i nie będą demolować mieszkania. Bordery nie znoszą nudy, dlatego często same znajdują sobie zajęcie. Obserwują zachowania domowników bardzo szybko uczą się otwierania drzwi do poszczególnych pomieszczeń, otwierania szafek. zapobiec temu mogą różnego rodzaju zabawy.
Border collie to psy bardzo oddane właścicielowi, ale równocześnie chcące zachować swoją niezależność. Bezwzględnie wykorzystują wszystkie niekonsekwencje w zachowaniu opiekuna. Wystarczy, że raz ciągnięcie na smyczy przyniesie im sukces, by takie zachowania powtarzały.
Border collie nadal posiadają silny instynkt pasterski, który dopinguje je do pogoni za wszystkimi obiektami, które się poruszają, najczęściej są to rowerzyści, samochody. Z tego względu już szczeniaka należy uczyć reakcji na komendę stój lub zostaw. Zapewni to psu bezpieczeństwo i pozwoli uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji.
Warto z border collie udać się na szkolenie w dobrej szkole tresury psów. Nie tylko pies nauczy się reagowania na komendy, ale także właściciel pozna zasady konsekwentnego postępowania z psem i egzekwowania wydawanych komend.
Zabawy z border collie
Odpowiednio dobrane zabawy to najlepszy sposób na zaspokojenie wszystkich potrzeb border collie, zarówno tych fizycznych, jak i tych psychicznych.
W warunkach domowych doskonale sprawdzą się wszelkie zabawy polegające na poszukiwaniu ukrytego przysmaku. Na początku można chować go na oczach szczeniaka, z czasem poprzeczkę należy podnosić coraz wyżej. Bordery szczególnie uwielbiają zadania związane z matami zapachowymi. Podczas poszukiwania nagrody mogą wykazać się w pełni swoją inteligencją. W domu można także bawić się piłeczkami lub różnego rodzaju szarpakami. Właściciel powinien jednak pamiętać o odpowiednich przerwach, które zapewnią psu odpowiedni odpoczynek. Zabawy należy urozmaicać, by pies nie zafiksował się na jednym rodzaju zabawki, może pojawić się wtedy problem z jej oddaniem.
Border collie to pies towarzyski i nie lubi pozostawać samotnie w domu. Szukając sobie zajęcia, może dokonać wielu zniszczeń w domu podczas nieobecności domowników. Sposobem na rozwiązanie tych problemów mogą być kongi. To gumowe zabawki wypełnione przysmakami, które musi wydobyć pies. Jest to zadanie na tyle absorbujące, że potem border na kilka godzin idzie do swojego legowiska i spokojnie odpoczywa.
Border collie to psy nastawione na pracę dla swojego właściciela, i nie ma znaczenia czy jest to zaganianie owiec, czy zabawa. Zawsze są gotowe do wielogodzinnej intensywnej pracy. To na właścicielu spoczywa obowiązek zapewnienia im odpowiedniego odpoczynku.
Border collie nie zadowoli się zwykłym spacerem wokół bloku, on potrzebuje bardziej ambitnych wyzwań. Rozwiązaniem mogą być specjalne place zabaw dla psów lub odpowiednio wyposażony ogród.
W ogrodzie wystarczy ustawić kilka kilka płotków o różnej wysokości, tunel oraz równoważnie. Border będzie pokonywał je z wielką ochotą. By nie popadł w rutynę, należy ich ustawienie co jakiś czas zmieniać. Pozwala to na rozwijanie jego wrodzonej inteligencji.
Border collie uwielbiają frisbee, czyli pogoń za plastikowym talerzem. Jego złapanie wymaga niezwykłego refleksu i szybkości. W tej konkurencji psich sportów border collie są nie do pokonania.
Z równym zapałem uczestniczą w zawodach agility, które polegają na pokonaniu toru przeszkód, To prawdziwe wyzwanie dla inteligencji border collie, z reguły nie mają z tym większych problemów. Podczas zawodów pies i właściciel mogą porozumiewać się tylko za pomocą gestów i głosu.
Równie dobrze sprawdzają się w zawodach obedience sprawdzających umiejętność współpracy między psem a właścicielem. Ocenie podlega tempo i jakość wykonywania komend oraz radość i entuzjazm ich wykonywania.
W przypadku border collie nie ma z tym najmniejszych problemów, Ich inteligencja pozwala na zapamiętanie i poprawne wykonywanie nawet kilkudziesięciu komend. Oczywiście muszą być wyrażane w postaci jednego słowa i kategorycznie.
Border collie to nie tylko psy, które odnoszą sukcesy w sportach typowych dla swojej rasy. Ich niezwykła wytrzymałość i ambicja powalają zwyciężać im także w zawodach psich zaprzęgów. Coraz częściej border collie wykorzystywane są do poszukiwań osób zaginionych pod lawinami lub gruzami. Po odpowiednim przeszkoleniu ich determinacja i zdolności węchowe nie mają sobie równych.
Border collie to niezwykle sympatyczne psy, które ze względu na swoje cechy mogą stać się przyjacielem każdej rodziny. Doskonale znajdą kontakt nie tylko dorosłymi domownikami, ale także z dziećmi i innymi zwierzętami. Podstawowym warunkiem jest jednak zaspokojenie ich potrzeb ruchowych i intelektualnych. Border collie nigdy nie będzie kanapowcem. Nuda może spowodować, że border collie stanie się bardzo uciążliwym członkiem rodziny.