Najinteligentniejsze rasy psów
Mnóstwo osób, które chcą kupić czworonożnego przyjaciela szuka informacji na temat poszczególnych ras, opinii innych osób o danych psach oraz wymaganiach jakie trzeba spełnić przy konkretnych zwierzętach. Osoby, które chcą postawić na inteligentnego psa, którego będzie można nauczyć wielu sztuczek oraz z którym warto wybierać się na rozmaite konkursy i zawody przeważnie zwracają uwagę na inteligencję danej rasy, szybkość nauczenia danych rzeczy, możliwości fizyczne itp. W Polsce od czasu do czasu pojawiają się nawet rankingi, w których opisano najinteligentniejsze rasy psów. Jak prezentują się więc one obecnie? Jakie psy są uważane przez ekspertów za wyjątkowe? Na te oraz na wiele więcej innych pytań – odpowiedzi znajdują się poniżej.
To warto wiedzieć
Każdy, kto posiada w domu czworonoga twierdzi, iż jego pies jest najmądrzejszy na świecie. Eksperci od psów oraz behawioryści, którzy pracują z czworonogami na co dzień jednak twierdzą, iż są rasy, które wykazują się większą inteligencją i z nimi łatwiej i szybciej wypracować wiele rzeczy. Warto jednak wiedzieć, iż nie zawsze sama rasa decyduje o tym, czy pies jest mądry. Podobnie zresztą jak z ludźmi – są osoby, które muszą się więcej i dłużej uczyć nowych rzeczy, a są też takie, którym wszystko przychodzi w ekspresowym tempie. Dlatego też, coraz więcej osób odchodzi od generalizowania poszczególnych psów na te inteligentne i niemądre. Choć jednak można bez problemu znaleźć w książkach o czworonogach oraz w fachowej prasie aktualne rankingi o najinteligentniejszych psach.
Od czego zależy inteligencja psa?
Osoby, które hodują konkretne rasy psów, wspomniani wyżej behawioryści czyli potocznie zwani również psychologami psów, jak i osoby oceniające psy na różnych zawodach i konkursach zgodnie twierdzą, iż niektóre rasy posiadają pewne wybitne cechy, dzięki którym postrzegane są jako te inteligentne oraz szybko uczące się nowych rzeczy. Są rasy psów, które we krwi mają więc wybitną inteligencję oraz takie, które inteligencją nie grzeszą. Eksperci od wychowania psów posiadają nawet specjalne testy, dzięki którym można ocenić jak mądry jest konkretny pies, jakie ma cechy wrodzone oraz jak szybko jest on w stanie przyswoić nowe umiejętności. Mimo, iż jednak niektórzy hodowcy reklamują się jako ci, którzy posiadają psy nadzwyczaj mądre i tym przekonują potencjalnych klientów do zakupu ich szczeniaków, to trzeba jednak pamiętać, że nie każdy pies z miotu jest wybitną jednostką i nie każdy musi brać udział w różnego rodzaju wymagających zawodach i kursach. Właściciele psów powinni wiedzieć, iż od nich także wiele zależy w tej kwestii. To oni bowiem kształtują czworonoga od podstaw i to oni mogą zachęcić go do wysiłku umysłowego. Często właścicielom psów nie chce się go uczyć nowych rzeczy. Wówczas denerwują się oni na swoje psy, uznając je po prostu za mało inteligentne. W tym przypadku jednak zaniedbanie jest po ich stronie, gdyż odpowiednio poświęcony czas na szkolenie, pokazanie psu nowych umiejętności oraz przede wszystkim systematyczność względem czworonoga sprawia, że każdy, nawet najmniej wybitny pies jest w stanie pojąć sporo, podstawowych rzeczy, które są niezbędne do codziennego funkcjonowania z nim.
Jak sprawdzić inteligencję psa?
Jak wspomniano już wyżej, eksperci od psów posiadają specjalne testy, dzięki którym mogą ocenić danego czworonoga. Takie testy są na różnych poziomach, tym samym obejmują rozmaite obszary. Dzięki nim można sprawdzić, czy czworonogi znają podstawowe komendy typu: “siad”, “daj łapę”, “aport”, “waruj”, “zostaw” itp. Psa można także sprawdzić także pod kątem tego, czy słucha się on tylko i wyłącznie swojego właściciela, czy też reaguje na znane komendy. Inteligencja psa przejawia się również w jego sygnalizacji potrzeb. Wiele szczeniaków już od małego bowiem potrafi dać znać swojemu opiekunowi, iż są głodne, chcą wyjść na dwór, chcą się pobawić. Dorosłe psy z czasem pokazują swoją inteligencję poprzez stosunek do swojego właściciela. Słuchają go na każdym kroku, obserwują jego rytuały i są im w stanie wyjść na przeciw. Nie od dziś wiadomo, że istnieją psy, które potrafią swojemu właścicielowi przynieść kapcie, gdy ten wraca do domu, potrafią się przytulić i polizać go po dłoni, gdy ten jest smutny, a nawet zaszczekają, gdy dzwoni telefon lub ktoś do drzwi, podczas gdy jego pan nie słyszy.
Szkolenie i nauka inteligentnego psa
Gdy właściciel czworonoga odkryje, że ma w swoim domu naprawdę wyjątkową jednostkę, warto iść za ciosem i pozwolić psu się w prawidłowy sposób rozwijać. Potrzebna jest do tego systematyczność, cierpliwość oraz odpowiednia wiedza. Nie każdy właściciel sam potrafi w dobry sposób wyszkolić swojego czworonoga i nauczyć go nowych, niestandardowych rzeczy. Szczególnie, gdy chce się, by taki pies uczestniczył w różnych konkursach i zawodach. Wówczas niezbędna jest wiedza i doświadczenie fachowców. W takim przypadku warto powierzyć psa behawiorystom lub specjalistom prowadzącym szkółki dla psów. W każdym większym mieście bez problemu można znaleźć miejsca, gdzie eksperci pracują z psami (różnych ras). Szkolenia takie dzielą się na różne etapy. Młode psy zaczynają najczęściej od szkoleń typowo podstawowych (w nich bardzo często uczestniczy też ich właściciel). Są to zajęcia, na których czworonogi uczone są posłuszeństwa oraz dobrych zachowań względem opiekuna i innych domowników. Na nich psy także mogą oduczyć się i tych złych zachowań. Niszczenie kapci, gryzienie kabli, nadmierne szczekanie – na takim szkoleniu pies bardzo szybko jest się w stanie pożegnać z takimi negatywnymi zachowaniami. Gdy pies pozna podstawy, można z nim rozpocząć zajęcia typowo szkoleniowe np.: pod konkretne zawody. W Polsce co roku bowiem organizowanych jest mnóstwo wydarzeń, w których uczestniczą psy różnych ras. Są to zawody, na których właśnie psy mogą pokazać nie tylko swoją fizyczność, ale także i wiedzę oraz zdobyte umiejętności. Takie specjalistyczne szkolenia odbywają się zazwyczaj po ukończeniu roku. Wówczas jest on gotowy na bardziej intensywne zajęcia, które wymagają już dodatkowych akcesoriów oraz przedmiotów. Na tego typu szkolenia często kierowane są psy, które biorą udział w różnych akcjach policyjnych lub np.: które mają pilnować gospodarstwa, by nie podchodziła do nich leśna zwierzyna. Zazwyczaj po takim wymagającym szkoleniu pies otrzymuje specjalny certyfikat, na którym określony jest poziom jego inteligencji oraz wszystkie te umiejętności, które nabył w ostatnim czasie.
Najinteligentniejsze rasy psów
Osoby, które poszukują bardzo inteligentnych czworonogów zazwyczaj zwracają uwagę na psy dużych ras. Uważa się, że jednym z najbardziej inteligentnych czworonogów jest owczarek niemiecki. Pies, którego raczej nie trzeba nikomu przedstawiać uznawany jest za najbardziej lubianą, najmądrzejszą i bardzo oddaną swojemu opiekunowi. Te psy niezwykle szybko uczą się nowych umiejętności. Ponadto, często sprawują one ważne funkcje społeczne. Tą rasę można spotkać w policji, gdzie od zawsze w tej formacji służb mundurowanych uznawany jest nawet za pełnoprawnego funkcjonariusza. Owczarek niemiecki posiada powiem nietuzinkowe cechy takie jak choćby: dobry węch, dzięki któremu sprawdza się jako tropiciel przy znajdowaniu narkotyków na przejściach granicznych, na lotniskach, w szkołach itp. Jego mocny węch sprawdza się także przy znajdowaniu zaginionych osób pod lawinami czy gruzowiskami. Nadmienić również trzeba, że ich inteligencja wykorzystywana jest również przez osoby niepełnosprawne niedowidzące. Owczarek niemiecki jest świetnym przewodnikiem. Jest on bardzo łatwo podatny na szkolenie, ekspresowo uczy się nowych rzeczy, jest idealny jako pies obronny. Wielu mieszkańców domów jednorodzinnych wykorzystuje te psy do ochrony swoich posesji przed intruzami. Oprócz tego wszystkiego, nie należy zapominać, iż owczarki niemieckie są niezwykle przyjaznymi i ciepłymi psami. Są doskonałymi towarzyszami i przyjaciółmi (również małych dzieci).
Kolejna rasa psów, która uznawana jest za bardzo wybitna to dobermany. Dobermany cechuje ogromny temperament, odwaga oraz siła. Te psy uważane są za jedne z najbardziej silnych psychicznie, dlatego też są w stanie naprawdę wiele znieść i sporo się nauczyć (szczególnie rzeczy, które są dość trudne i specyficzne dla innych ras).
Dobermany już od małego wymagają szkolenia i intensywnej, czasochłonnej pracy z właścicielem, co szybko owocuje wiernością i ogromnym przywiązaniem do swojego opiekuna. Dobermana nie można absolutnie zostawiać samemu sobie. To duży błąd, gdy właściciele dobermanów nie wychowują psa od małego, rozpieszczając go i pozwalając mu na wszystko. Te psy bowiem mogą to wykorzystać i w najmniej oczekiwanym momencie pokazać “swoje pazurki” w bardzo nieprzychylny sposób. Aby utrzymywać więc prawidłowe relacje z tym czworonogiem trzeba być koniecznie konsekwentnym i stanowczym. Nie oznacza to jednak, że dobermana należy wychowywać “silną ręką”. To absolutny mit. Zresztą nawet eksperci od psów zgodnie twierdzą, iż żadnego psa nie należy bić ani karać w mocny sposób. To bowiem może przynieść tylko negatywne skutki.
Kolejną rasą wartą uwagi są labradory, które mają bardzo podobne cechy do owczarka niemieckiego. Mimo to, wielu właścicieli cały czas uważa je za “kanapowce”, które nie wymagają specjalistycznych szkoleń ani sporo nauki. Psy te również mają mocny charakter oraz duża mądrość. Wielu hodowców labradorów w Polsce cały czas się upiera, iż to właśnie te psy są najmądrzejszymi czworonogami jakie chodzą po tym świecie. Wynika to z tego, że niezwykle szybko uczą się nowych rzeczy, gdyż ich historia pokazuje, że od zawsze wychowywały się blisko człowieka. Labradory uwielbiają nowe zadnia. Często wykorzystywane są do dogoterapii czyli pomagają człowiekowi oswoić się z psem. Wielu rodziców chętnie korzysta z pomocy tej rasy, gdy mają oni problem ze swoimi dziećmi, które kompletnie nie akceptują psów. Wówczas taka wspólna terapia jest naprawdę w stanie sporo zmienić w życiu młodego człowieka. Chętnie biorą więc udział w szkoleniach i zawodach, gdyż mogą na nich pokazać swoje umiejętności. Trzeba jednak pamiętać, iż te psy także lubią być nagradzane. Warto mieć zawsze pod ręką smakołyka, gdyż są to prawdziwe łakomczuchy, które za ulubiony przysmak zrobią naprawdę wiele.
Następny pies, który przez wiele osób uznawany jest za dość niebezpieczny to rottweiler. Ta rasa przez lata uznawana była za bardzo agresywną, nad którą człowiek nie zawsze umiał zapanować. Wele ekspertów od psów ciągle uważa, że rottweilera bardzo trudno wychować na spokojne i grzecznego psa, gdyż te psy są nieobliczalne i nawet po kilku latach z właścicielem mogą pokazać mu zupełnie nowe oblicze. To jednak nie do końca prawda. Do rottweilera trzeba mieć odpowiednie podejście. Tu nie zawsze sam właściciel sobie poradzi, dlatego to zadanie warto powierzyć fachowcom czyli najlepiej behawiorystom i to już najlepiej od najmłodszych lat. Gdy tylko szczeniak pojawia się w domu trzeba go konsekwentnie, ale nie ostro uczyć posłuszeństwa oraz pozytywnych zachowań. Jest to pies bardzo aktywny, rozpiera go energia, co również jego właściciel powinien wziąć pod uwagę. Częste zabawy i czas poświęcony na szkolenie i naukę znacznie pomaga tym psom pozbyć się jej nadmiaru. Dobrze jest takiego szczeniaka oddać do “psiego przedszkola”. Tam bowiem pupil przy konsekwentnej pracy i systematyczności ćwiczeń osiąga bardzo znaczące efekty i jest tym samym świetnym przyjacielem rodziny – posłusznym i opiekuńczym do każdego domownika.
Kolejna rasa na pewno zaskoczy wielu czytelników. Pudel bowiem od wieków uważany jest za jednego z najmądrzejszych psów, jednak mnóstwo właścicieli tych pupili ma zgoła odmienne zdanie o tej rasie. Pudle cechuje bowiem wielki charakter, są zacięte, uparte i niezwykle konsekwentne w działaniu. Pomimo tego, nowe rzeczy przyswajają dość szybko i na szkoleniach psów widać ich niezwykle szybkie postępy w porównaniu z innymi rasami. Nawet osoby, które pierwszy raz mają do czynienia z psem i właśnie kupią pudelka, będą zaskoczone faktem, jak szybko nauczy się on podstawowych zasad, które panują w domu oraz jak szybko opanuje wiele komend. Pudle bardzo często można spotkać na konkursach (i to nie tylko piękności), ale i na zawodach. Potwierdzenie inteligencji tych psów można znaleźć również w historii. W “Lalce” Bolesława Prusa mądry i lojalny pies Ignacego Rzeckiego, który wabił się Ir był właśnie pudlem. Słyną on z ogromnej mądrości.
W tym rankingu nie mogło zabraknąć border collie. Niepozorne, biało – czarne owczarki border collie uznawane są za jedne z najinteligentniejszych ras na świecie. Przedstawiciele tej rasy bez trudu uczą się wielu, nawet bardzo skomplikowanych rzeczy, dlatego też nikogo nie dziwi fakt, iż te psy kiedyś doskonale radziły sobie z pilnowaniem stada oraz z innymi typowo pasterskimi pracami. Szkolenie tego psa jednak musi być bardzo urozmaicone i nietuzinkowe. Te psy bowiem należą do tych, które szybko się nudzą, gdy nie mają dostarczanych nowych bodźców. Są bardzo energiczne i żywiołowe, dlatego też warto wziąć to pod uwagę, gdy chce się mieć w domu radosnego psa, który jest w stanie dobrze spożytkować swoją energię. Border collie oprócz tego, że są niezwykle bystre, a powierzone im zadania wykonują wręcz w błyskawicznym tempie, świetnie dogadują się ze wszystkimi domownikami. Wiele z nich idealnie nawet nadaje się do opieki nad dziećmi, gdyż wprost potrafią zasygnalizować, że bobas leżący na łóżku może spać z niego lub po prostu zaraz zacznie płakać.
Jak wynika z powyższego, jest wiele ras psów, które uznawane są za niezwykle inteligentne i bystre. Oprócz wspomnianych wyżej ras, jest wiele, wiele innych czworonogów, które posiadają wyjątkowe cechy, którymi są w stanie zaskoczyć swoich właścicieli. Dobrze jest więc odkrywać na spokojnie swojego pupila i dać mu szansę wykazać się. Gdy opiekun dostrzega, że jego pies naprawdę ma wyjątkowe predyspozycję i chętny jest do nauki – warto nie zmarnować tej okazji, tylko sprawić, by mógł on się rozwijać w odpowiedni, stosowny sposób. Nie zawsze dobrze jest samodzielnie szkolić psa, gdyż właściciele często pobłażają swoim pupilom, rozpieszczają je lub po prostu nie posiadają oni odpowiedniej wiedzy do takiej nauki. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy specjalistów, czyli szkół trenerskich, gdzie można zostawić psa, by ten na spokojnie i pod dobrym okiem nabywał nowe umiejętności. Posiadacze inteligentnych psów często się nimi chwalą pokazując je w różnych reklamach, serialach i filmach. Wiele osób szuka bowiem takich wybitnych jednostek, z którymi łatwo się pracuje i które można wykorzystać do tego tupu przedsięwzięć. Warto jednak pamiętać, iż nawet najmądrzejszy i najbardziej zdolny pies powinien wszystkie zadania wykonywać w taki sposób, by jego poczucie komfortu nie zostało zagrożone. Nie warto więc przesadzać z zajęciami, konkursami i zawodami. Pies musi mieć także czas na zabawę, rozrywkę i odpoczynek. Ilość obowiązków może bowiem często przytłoczyć nawet najzdolniejszego czworonoga.