Jak dbać o sierść psa rasy border collie?
Border collie to piękne, charakterystyczne psy z rodziny owczarkowatych. Cechuje je bardzo wysoki poziom inteligencji i ogromne przywiązanie do człowieka. Poza tymi cechami, to również wesołe psy uwielbiające zabawę. Opieka nad border collie to jednak nie tylko troska o jego rozwój intelektualny i odpowiedni poziom aktywności fizycznej. To również dbałość o jego zdrowie i wygląd. Ten ostatni aspekt odnosi się między innymi do odpowiedniej pielęgnacji sierści border collie. W przypadku rasy border collie, sierść psów może być krótka lub średnio długa. Niezależnie od długości, obydwa typy wymagają regularnej pielęgnacji, która polega nie tylko na szczotkowaniu, ale również na stosowaniu odpowiednich odżywek dostosowanych do psiej sierści.
Czym jest odżywka dla psa?
Każdy właściciel chce, by jego pies wzbudzał podziw, a osiągnąć to można nie tylko poprzez odpowiedni trening i zbudowanie przyjacielskiej, pełnej zaufania relacji z czworonogiem, ale również poprzez regularne dbanie o najbardziej widoczny element jego wyglądu zewnętrznego, jakim jest sierść. Podstawowym wyposażeniem każdego posiadacza psa, jak również każdego psiego salonu urody, są szampony, których celem jest oczyszczanie sierści i skóry psa, jak również odżywki, które są intensywnym wsparciem pielęgnacyjnym.
Odżywki do sierści psa to specjalistyczne preparaty kosmetyczne, których zadaniem jest pielęgnacja zarówno skóry zwierzęcia, jak i jego włosia. Kosmetyki te mogą występować w różnych postaciach, na przykład w formie sprayu, kremu, balsamu czy maseczki i charakteryzować się specjalistycznym działaniem nakierowanym bądź to na zapewnienie odpowiedniego wyglądu sierści, bądź też wsparcie w walce z niektórymi dolegliwościami skórnymi. Dopasowanie odpowiedniego rodzaju preparatu jest kluczowe, by osiągnąć pożądany efekt i zadbać w najlepszy sposób o sierść pupila. Różne rasy mogą charakteryzować się zróżnicowanymi potrzebami, jeśli chodzi o odżywianie i pielęgnację sierści. W przypadku rasy border collie, która charakteryzuje się sierścią o włosach prostych i dość szorstkich, a także miękkim podszerstku, należy odpowiednio dobrać kosmetyki tak, by jak najlepiej podkreślał naturalną urodę tych pięknych czworonogów.
Po co stosować odżywkę do sierści psa?
Celem stosowania odżywki jest zapewnienie ładnego, zdrowego wyglądu sierści psa. W przypadku psów rasy border collie, powód stosowania odżywki może być zróżnicowany w zależności od długości sierści zwierzęcia. Czworonogi charakteryzujące się sierścią średniodługą mogą wymagać dodatkowego wsparcia odpowiednią pielęgnacją, by zapewnić gładkość włosia i zadbać o to, by nie supłało się ono i nie tworzyło nieestetycznych splątanych kłębków. Ma to znaczenie nie tylko ze względów estetycznych, ale pozwala też zapewnić zwierzęciu odpowiedni komfort – splątana sierść może być często przyczyną swędzenia i powodować uciążliwe drapanie się psa. Krótkowłose border collie, których sierść będzie odpowiednio pielęgnowana z użyciem odżywki, również zyskają wizualnie dzięki takim zabiegom. Szorstka sierść często odstaje i trudniej się układa, dlatego dużo łatwiej będzie zapanować nad nią, stosując odpowiednio dobrane kosmetyki.
Border collie to często psy wystawowe, biorące udział w różnorodnych pokazach i konkursach. Przy okazji takich wydarzeń oceniana jest nie tylko inteligencja, zdolności i umiejętności psa, ale również jego wygląd zewnętrzny. Liczy się między innymi proporcjonalna budowa ciała, odpowiednia postawa, kształt i ułożenie uszu, a także sposób noszenia ogona. Nie bez znaczenia jest również odpowiednia sierść – zadbana, ale jak najbardziej odpowiadająca cechom klasyfikacyjnym opisującym charakterystykę rasy. W tym przypadku stosowanie odżywek ma duże znaczenie, musi być ono jednak bardzo przemyślane i dobrze dopasowane przez doświadczonych hodowców bądź specjalistów z tej dziedziny. Hodowcy, których psy biorą udział w wystawach czy konkursach, nie mogą pozwolić sobie na to, by sierść ich psów stała się miękka i jedwabiście gładka. Choć w rozumieniu wielu osób tak właśnie brzmi definicja sierści idealnej, warto pamiętać, czym charakteryzuje się włosie border collie i jak opisują ją kryteria Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Nie ma w tym przypadku miejsca na modyfikacje i wygładzanie włosia, sierść border collie jest bowiem z natury szorstka i tak powinna się prezentować, jeśli marzeniem właściciela zwierzęcia jest zyskanie uznania i nagród dla swojego pupila. Odżywki dla psów wystawowych powinny zatem podkreślać ich naturalny charakter i urodę, zapewniać zdrowy wygląd, lecz nie zmieniać szorstkiego owczarkowego włosia w mięciutkie i jedwabiste futerko maltańczyka.
Odżywka dla psa border collie może być więc ważnym elementem pielęgnacyjnym, wspierającym w walce o tytuły i uznanie. Podstawowym celem stosowania odżywek powinna być jednak dbałość o zdrowie i dobry wygląd psa, a także zapewnienie mu odpowiedniego komfortu. Jednym z powodów używania odżywek jest bowiem wsparcie i poprawa samopoczucia psa w przypadku występowania dolegliwości skórnych. Odżywki lecznicze pomagają walczyć z alergiami, uciążliwym swędzeniem czy innego rodzaju problemami psiej skóry. Ich stosowanie warto jednak skonsultować z weterynarzem, który pomoże dobrać jak najlepiej dopasowany kosmetyk, będący dobrą odpowiedzią na potrzeby wrażliwej psiej skóry. Samodzielne podejmowanie decyzji o wyborze odżywki leczniczej może skutkować pogorszeniem się stanu zdrowia psa i rozwoju stanu chorobowego. Nie warto zatem ryzykować – najlepiej w tym przypadku skonsultować się ze specjalistą, który po wcześniejszej weryfikacji i ocenie problemu dopasuje odpowiedni preparat leczniczy oraz przedstawi zasady jego stosowania.
Kiedy stosować odżywkę do sierści? Z jaką częstotliwością warto jej używać?
Jeśli chodzi o częstotliwość stosowania odżywki dla border collie, wiele zależy od indywidualnych potrzeb konkretnego psa. Mimo uniwersalnych cech sierści rasy border collie, potrzeby poszczególnych psów mogą być zróżnicowane. Mają na to wpływ cechy dziedziczne, ale także sposób odżywiania i miejsce zamieszkania psa.
W pierwszej kolejności należy zadać sobie jednak pytanie, jaki jest powód stosowania odżywki. Jeśli opiekun czworonoga chce zadbać o wizualne cechy jego sierści, stosowanie odżywki można połączyć z kąpielami i stosowaniem szamponu. Niezależnie od tego, czy zabiegi pielęgnacyjne wykonywane są w domowym zaciszu, czy też w specjalistycznych gabinetach typu psie spa, warto dopasować częstotliwość zabiegów do rzeczywistych potrzeb psa i jego sierści. Kąpiele i odżywianie włosia border collie mieszkającego w bloku, korzystającego ze spacerów w miejskim terenie, nie będą konieczne tak często, jak w przypadku psów, które większą część dnia spędzają na dworze, ćwiczą w terenie i są bardziej narażone na zanieczyszczenie sierści. Nie można z góry założyć i zaplanować regularnych, na przykład cotygodniowych kąpieli – niepotrzebna pielęgnacja może wręcz zaszkodzić skórze i sierści zwierzęcia. Z drugiej strony, nie można też ignorować widocznych oznak osłabienia włosia, jego zmatowienia czy plątania się. Jeśli dotychczas stosowana częstotliwość pielęgnacji nie przynosi efektu, warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże dopasować harmonogram kąpieli i odżywiania psiej sierści do potrzeb konkretnego osobnika.
Jeśli zaś chodzi o podjęcie decyzji na temat momentu wprowadzenia do rytuału kąpielowego kosmetyku, jakim jest odżywka, nie można czekać na chwilę, aż na psiej sierści zauważymy oznaki zaniedbania. W szerokim wachlarzu dostępnych rodzajów odżywek warto znaleźć tę najlepiej dopasowaną do aktualnych potrzeb zwierzęcia. Jeżeli sierść psa jest zdrowa, bez oznak zmatowienia i zniszczenia, warto wybrać odżywkę podkreślającą naturalne walory włosia, dopasowaną do potrzeb border collie. Regularne stosowanie tego rodzaju kosmetyku pozwoli utrzymać psią sierść w dobrej kondycji i uniknąć konieczności wprowadzania specjalistycznej pielęgnacji w przypadku wystąpienia oznak obniżenia jakości futra.
Inną kwestią jest stosowanie odżywek leczniczych z powodu dolegliwości zdrowotnych stwierdzonych przez weterynarza. W takiej sytuacji, moment wprowadzenia odpowiedniej odżywki oraz częstotliwość jej stosowania powinny być uzgodnione z lekarzem, który w pierwszej kolejności zbada potrzeby psa, oceni kondycję jego skóry i sierści, a następnie dobierze preparat najlepiej dopasowany do stanu zdrowia czworonoga. Długość stosowania odżywki również powinna być uzgodniona z lekarzem. Nie warto na własną rękę przedłużać czy skracać leczenia, gdyż może to doprowadzić do szybkiego powrotu choroby i wzmocnienia dolegliwości, bądź też do wystąpienia objawów związanych ze zbyt długim stosowaniem leku, takich jak nadmierne swędzenie czy przesuszenie skóry. Odżywki lecznicze to preparaty związane z postępowaniem medycznym, dlatego ich stosowanie powinno opierać się na wskazaniach lekarza. Każdemu właścicielowi zależy przecież na tym, by jego pies czuł się dobrze i cieszył się dobrą kondycją – również jeśli chodzi o skórę ciała i sierść.
Jakie są rodzaje odżywek dla psów?
Rynek kosmetyków weterynaryjnych rozwija się nieustannie, wprowadzając coraz to nowsze produkty, dopasowane do różnorodnych ras, wieku psa czy jego stylu życia.
Analizując dostępne na rynku odżywki do psiej sierści, można podzielić je ze względu na wiele kryteriów. Pierwszym z nich może być postać, w jakiej występuje kosmetyk. Wyróżniamy więc odżywki w płynie, kremie czy też sprayu. Te pierwsze mogą występować niezależnie od szamponu, ale mogą również stanowić element składu kosmetyku myjącego. Wybór odpowiedniego produktu może być uzależniony od indywidualnych preferencji psa i jego podejścia do kąpieli. Jeśli nasz pupil nie przepada za zabiegami pielęgnacyjnymi, można wybrać szampon z odżywką typu 2w1, dzięki czemu czas związany z kąpielą i pielęgnacją zostanie skrócony do minimum. W ten sposób unikniemy stresowania zwierzęcia, wykonamy kąpiel szybko, zapewniając psu przy tym dodatkową troskę w postaci odżywienia jego sierści. Można też stosować tego rodzaju preparat, starając się sprawić, że pies z czasem polubi kąpiele i będzie je kojarzył z przyjemnością, relaksem i miłym sposobem spędzenia czasu z właścicielem. Po osiągnięciu odpowiedniego zaufania psa do zabiegów kąpielowych, można wprowadzić dwa osobne preparaty i używać odżywkę niezależnie od szamponu. Sprawdzi się tutaj odżywka w kremie czy balsamie lub też maska odżywiająca. Po wmasowaniu jej w sierść psa wystarczy odczekać kilka minut, a następnie spłukać ją z ciała zwierzęcia. Tego rodzaju odżywki są zazwyczaj bardziej skoncentrowane i zapewniają lepszy efekt pielęgnacyjny, gwarantując piękny wygląd sierści i dbając o jej doskonałą kondycję.
Istnieją również odżywki w sprayu i są polecane do stosowania na przykład w przypadku zwierzaków szczególnie aktywnych, które trudno utrzymać w miejscu i zachęcić do spokojnego poddania się zabiegowi wmasowywania odżywki w postaci kremu czy balsamu, a następnie zmusić nieinwazyjnymi metodami do spokojnego oczekiwania na moment spłukania kosmetyku. Innym przypadkiem, kiedy sprawdzą się odżywki w postaci aerozolu, może być chęć szybkiego nabłyszczenia sierści i podkreślenia jej dobrej kondycji i naturalnych atutów. Wystarczy spryskać z niewielkiej odległości sierść zwierzęcia, by już po chwili zauważyć efekt lśniącej sierści.
Odżywki w sprayu są też doskonałym uzupełnieniem najbardziej podstawowego zabiegu pielęgnacyjnego, jakim jest wyczesywanie psiej sierści. Szczotkowanie powinno być stosowane regularnie, gdyż pomaga pozbyć się martwego włosia, co w przypadku rasy border collie ma duże znaczenie. Martwe szorstkie włosy, a także podszerstek, jeśli zalegają w głębszych warstwach sierści, utrudniają jej wentylację, a także mogą opóźnić i utrudnić wzrost nowych włosów. Długotrwale niewyczesywane włosy mogą doprowadzić do stanów zapalnych skóry, co nie tylko może skutkować koniecznością wprowadzenia specjalistycznego leczenia, ale przede wszystkim doprowadzić do złego samopoczucia zwierzęcia, znacząco obniżyć jego komfort i odebrać mu energię, czego każdy właściciel chciałby uniknąć.
Z tego względu regularne szczotkowanie to konieczność. Zdarza się jednak, że wiele osób nie jest świadomych, iż nie powinno się wykonywać tego zabiegu na sucho. Stosowanie twardej szczotki na szorstkim włosiu border collie może doprowadzić do łamania się włosów, co znacznie obniża jakość i walory wizualne sierści, niszczy też jej naturalną strukturę i może mieć wpływ na komfort cieplny zwierzęcia. W takiej sytuacji to właśnie odżywki w sprayu są doskonałym wsparciem pielęgnacyjnym. Wystarczy spryskać sierść odpowiednim preparatem, dostosowanym do rodzaju włosia, na kilka chwil przed szczotkowaniem, a następnie wyczesać sierść tak jak zwykle. Składniki pielęgnacyjne zawarte w odżywce nie tylko ułatwią pozbycie się zalegających struktur, ale również przy tej samej okazji zapewnią odżywienie sierści i poprawią jej wygląd, dzięki czemu efekt szczotkowania z użyciem kosmetyku będzie jeszcze lepszy i bardziej widoczny.
Można również wyróżnić inny podział odżywek – mogą być to bowiem odżywki wymagające spłukiwania, jak i te bez konieczności spłukiwania ich z ciała zwierzęcia. Wybór odpowiedniego rodzaju zależeć będzie od preferencji psa – jeśli zależy nam na skróceniu czasu zabiegu, warto skorzystać z wariantu bez spłukiwania. Tego rodzaju preparaty są cechuje zazwyczaj lżejsza konsystencja, są one mniej skoncentrowane i delikatniejsze, by nie obciążać skóry i sierści psa. Stosując taki kosmetyk, trzeba jednak zwrócić uwagę na reakcję psiej skóry. Może się zdarzyć, że mimo lekkości tego rodzaju odżywek, będzie ona jednak zbyt dużym obciążeniem – zwłaszcza, jeśli pies charakteryzuje się skórą delikatną i wrażliwą, bądź skłonną do alergii i uczuleń. Pierwszym objawem niedopasowania odżywki do wymagań skóry będzie swędzenie przekładające się na uporczywe drapanie się psa. W przypadku wystąpienia takich objawów, należy koniecznie przerwać stosowanie kosmetyku. Jeśli dolegliwości nie ustaną, konieczna może być konsultacja z lekarzem weterynarii, który pomoże przywrócić skórze odpowiednią równowagę i ulżyć psu w walce z dolegliwościami.
Odżywki można również podzielić ze względu na ich działanie. Preparaty pielęgnacyjne mogą mieć charakter uniwersalny, coraz częściej jednak starają się one odpowiadać na specyficzne potrzeby konkretnych osobników. Można więc znaleźć odżywki nawilżające, nabłyszczające, ułatwiające rozczesywanie, zwiększające objętość sierści, ułatwiające układanie włosia czy też regenerujące przeznaczone dla psów z objawami osłabienia czy zniszczenia sierści. Wybór określonego kosmetyku powinien być podyktowany potrzebami konkretnego psa. Odżywki ułatwiające rozczesywanie będą bardziej odpowiednie dla psów border collie o sierści średniodługiej. Osobniki o krótkiej sierści nie borykają się z tym problemem, zatem w ich przypadku stosowanie tego rodzaju preparatu nie będzie uzasadnione. Jeśli zaś chodzi o psy charakteryzujące się średniej długości sierścią, może się zdarzyć, że ich naturalną cechą, wynikającą z warunków genetycznych będzie prosta i niepodatna na plątanie się sierść, więc i w ich przypadku używanie odżywek zapobiegających powstawaniu kołtunów nie będzie konieczne. Należy zawsze obserwować swojego pupila i mieć świadomość jego indywidualnych potrzeb. Stosowanie odżywek o określonym działaniu na “wszelki wypadek”, bez widocznych potrzeb, nie jest dobrym pomysłem i może wręcz zaszkodzić zwierzęciu. Rolą człowieka w pielęgnacji psa jest bowiem dbanie o jego zdrowie i komfort, a nie dążenie do zmiany cech osobniczych przez stosowanie preparatów kosmetycznych.
Osobną kategorię stanowią odżywki lecznicze, których stosowanie powinno opierać się na wskazaniach i zaleceniach lekarza weterynarii. Nie warto ryzykować zdrowiem i samopoczuciem psa, samodzielnie wprowadzając preparaty lecznicze. Może się bowiem zdarzyć, że obniżenie jakości sierści czy pogorszenie kondycji skóry może być objawem innych, poważniejszych chorób, warto zatem skonsultować się z weterynarzem, który w pierwszej kolejności sprawdzi ogólny stan zdrowia zwierzaka, a następnie zaleci odpowiednie leczenie. Lecznicze odżywki do sierści są często stosowane równolegle z preparatami doustnymi – również z tego względu nie należy samodzielnie decydować o wprowadzeniu konkretnego preparatu do pielęgnacji leczniczej. Wśród odżywek o charakterze leczniczym najczęściej spotyka się te odpowiadające na potrzeby skóry podrażnionej, wrażliwej czy dotkniętej objawami alergii lub uczulenia. Z uwagi na to, że taka skóra ma szczególne potrzeby, odżywkę należy stosować ściśle według zaleceń lekarza, by nie pogorszyć stanu zdrowia zwierzęcia.
Skład odżywek bywa bardzo różny. Tak jak w przypadku kosmetyków dla ludzi, warto zwracać uwagę na etykietę i kierować się zasadą poszukiwania jak najkrótszej i najprostszej listy składników. Duża zawartość składników o skomplikowanej nazwie chemicznej nie jest dobrą rekomendacją. Silne detergenty nie pozostają bez wpływu na skórę i sierść naszego pupila. Zamiast poprawiać jej jakość i kondycję, mogą podrażniać ciało i prowadzić do uczucia dyskomfortu zwierzęcia. Celem właścicieli powinno być zapewnienie jak najbardziej skutecznej, naturalnej pielęgnacji. Na szczęście równocześnie z trendem dążenia do naturalności w przypadku kosmetyków dla ludzi, można zauważyć, że zarówno producenci, jak i konsumenci, zwracają coraz większą uwagę na składniki używane do produkcji kosmetyków dla zwierząt. W społeczeństwie rośnie świadomość w zakresie obowiązków ludzi wobec swoich pupili, a także zrozumienie ich potrzeb i coraz większe zainteresowanie ich komfortem. To bardzo dobry trend, który znacząco wpływa na jakość życia czworonogów. Można zauważyć, że również w branży kosmetyków dla zwierząt coraz większą wagę przykłada się do jak najbardziej naturalnych składników, tworzących wszelkie preparaty pielęgnacyjne. Jeśli chodzi o odżywki, warto zwrócić uwagę, by opierały się one na dobrej jakości naturalnych składnikach, takich jak olejki roślinne, znane z doskonałych właściwości pielęgnacyjnych, ekstrakty owocowe czy zbożowe, które zadbają o dobrą kondycję skóry i sierści zwierzęcia. Równie ważne jest to, by kosmetyki nie zawierały składników toksycznych – ma to znaczenie nie tylko z punktu widzenia zdrowia psa, ale również z punktu widzenia samopoczucia i zdrowia człowieka, który przeprowadza zabiegi pielęgnacyjne i jest przy tym narażony na działanie szkodliwych substancji. Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest rodzaj użytych substancji zapachowych. Z punktu widzenia zdrowia psa i kondycji jego skóry i sierści, kompozycja zapachowa kosmetyku nie ma znaczenia i nie wpływa na efekt pielęgnacji, w większości jednak kosmetyki charakteryzują się określonymi nutami zapachowymi, co prawdopodobnie jest gestem producentów w stronę klientów, którzy ulegając magii aromatu, chętnie wrócą do raz stosowanego kosmetyku w przyszłości. Jeśli już korzystamy więc z kosmetyków zapachowych, warto zwrócić uwagę, by substancje użyte do stworzenia kompozycji aromatów były pochodzenia naturalnego. Tak, jak w przypadku kosmetyków przeznaczonych dla ludzi, w przypadku odżywek dla psów z powodzeniem można wykorzystać naturalne aromaty kwiatów czy ziół, które uprzyjemnią wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych.
Nie mniej ważną kwestią jest weryfikacja sposobu testowania dermatologicznego odżywek. Bezwzględnie należy unikać wszelkich kosmetyków testowanych na zwierzętach. Jest to nieetyczne i tak jak w przypadku kosmetyków dla ludzi, tak też w przypadku produktów dla zwierząt, należy omijać wszelkie preparaty o nieetycznym pochodzeniu. Kochamy przecież naszych czworonożnych przyjaciół, dlaczego więc mielibyśmy używać do ich pielęgnacji produktów, których stworzenie zostało okupione cierpieniem innych zwierząt?
Ile kosztuje odżywka do sierści psa border collie? Gdzie można ją kupić?
Odżywki do sierści psów można znaleźć niemal w każdym sklepie zoologicznym – zarówno stacjonarnym, jak i internetowym. Poszukując konkretnego rodzaju odżywki, warto jednak sprawdzić wcześniej jej dostępność w wybranym sklepie. Szeroka oferta i ogromna liczba produktów dostępnych na rynku powoduje, że nie wszystkie kosmetyki znajdziemy w każdym sklepie z asortymentem dla zwierząt. Innym źródłem zaopatrzenia mogą być lecznice weterynaryjne. U lekarza weterynarii można kupić odżywki lecznicze, zatem po otrzymaniu zalecenia stosowania tego rodzaju kosmetyku, przy okazji wizyty można zaopatrzyć się w niezbędny produkt. Pozwala to uniknąć konieczności poszukiwania kosmetyku na rynku i długiego czasu oczekiwania na dostawę – produkty weterynaryjne są łatwiej dostępne w sklepach internetowych, niż w mniejszych, stacjonarnych sklepach dla zwierząt.
Ceny odżywek dla psów są bardzo zróżnicowane. W zasadzie można stwierdzić, że branża kosmetyków dla ludzi nie różni się pod tym względem od tej skierowanej do zwierząt. Granicą ceny jest często granica zasobności portfela klienta. Nie oznacza to jednak, że zakup odżywki dla psa wiąże się zawsze ze znaczącym obciążeniem budżetu domowego – nic bardziej mylnego. Odżywkę można kupić już za ok. 20 zł, choć im bardziej specjalistyczny skład i przeznaczenie kosmetyku, tym wyższa również jego cena. Z reguły najtańsze są odżywki uniwersalne, skierowane do wielu ras i różnych rodzajów sierści.
Planując zakup odżywki warto zastanowić się, jak dużo i jak często będziemy jej używać. Border collie jest psem średniej wielkości, jego sierść jest grubsza, a obecność podszerstka powoduje, że podczas pielęgnacji zużywane będą relatywnie większe ilości kosmetyku. Z drugiej strony, należy też wziąć pod uwagę częstotliwość zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli konieczne jest regularne, dość częste pielęgnowanie sierści psa z użyciem odżywki, warto wybrać kosmetyk w większym opakowaniu, dzięki czemu zakup będzie bardziej opłacalny finansowo. Jak wiadomo, mniejsze opakowania kosmetyków to w przeliczeniu wyższa cena, można zatem zoptymalizować finansowo zakupy, wybierając większe opakowania. Taka taktyka nie będzie jednak rozsądnym wyborem, jeśli odżywkę stosujemy rzadko. Łatwo w takiej sytuacji doprowadzić do wyschnięcia kosmetyku, utraty jego właściwości czy przeterminowania. Bezwzględnie nie powinno się stosować kosmetyków po przekroczeniu daty przydatności do użycia – może to doprowadzić do podrażnienia skóry psa.
Jak zadbać o sierść psa domowymi metodami?
Posiadanie psa to ogromna przyjemność, ale również szereg obowiązków wobec czworonożnego przyjaciela. Pielęgnacja zdecydowanie jest jednym z nich. Warto znać jednak również domowe metody, które łatwo wprowadzić do codziennych rytuałów by jeszcze lepiej wspierać kondycję i samopoczucie zwierzęcia.
Omawiając kwestię odżywek do sierści należy jednak mieć świadomość, że troska o piękną, zdrową sierść i zadbaną skórę psa zaczyna się… w jego misce. To właśnie karma, którą spożywa zwierzę, ma podstawowe znaczenie dla jego zdrowia i wyglądu. Warto zatem zadbać o to, by posiłki naszego border collie były pełnowartościowe, dobrze zbilansowane i dostarczały mu wszelkich niezbędnych składników odżywczych. W ofercie producentów karmy dla psów można znaleźć gotowe propozycje dostosowane do wymagań konkretnej rasy, czy też skomponowanych biorąc pod uwagę wielkość psa, rodzaj jego sierści i styl życia. Takie posiłki to ułatwienie w dostarczeniu psu wszelkich niezbędnych elementów. Są one zazwyczaj wzbogacone o odpowiednie dawki witamin i minerałów, koniecznych do prawidłowego rozwoju zwierzęcia, a także wspierających kondycję jego oczu, zębów, stawów czy właśnie sierści. Można również przygotowywać posiłki samodzielnie, wymaga to jednak większej dyscypliny i szczegółowego planowania zawartości każdego posiłku, tak, aby nie pominąć żadnych niezbędnych składników odżywczych i zapewnić odpowiednie ich ilości.
Dobra dieta to pierwszy krok do tego, by nasz border collie cieszył się pełnią energii i dobrym wyglądem. Jak wiadomo, wszelkie braki składników odżywczych objawiają się w pierwszej kolejności pogorszeniem jakości sierści, dlatego należy zwracać uwagę na futro zwierzęcia, by móc w porę zareagować i zweryfikować ilość i rodzaj dostarczanych zwierzęciu składników. W razie potrzeby warto skonsultować się z weterynarzem, który pomoże dopasować najlepszą karmę idealnie odpowiadającą na potrzeby border collie.
Mając świadomość zapewnienia psu najlepiej dostosowanej do jego wymagań karmy, warto poznać inne metody dbania o sierść zwierzęcia.
Jedną z ważniejszych kwestii jest regularne szczotkowanie sierści. Pozwala to oczyścić zarówno wierzchnie warstwy futra, jak też podszerstek, z martwego włosia, które może mieć negatywny wpływ na tempo wzrostu nowych włosów. Systematycznie wyczesywana sierść jest błyszcząca i świeża, pozbawiona splątanych włosów. Co więcej, szczotkowanie to również delikatny masaż skóry psa, dzięki czemu jest ona lepiej ukrwiona i pozostaje w lepszej kondycji.
Niezależnie od tych dwóch najważniejszych aspektów dbania o zdrowie, a tym samym sierść psa, można również włączyć do programu pielęgnacji popularne domowe sposoby, dzięki którym futro psa będzie ładne i zadbane.
Wiele osób stosuje w domu popularną już od dawnych lat kurację jajkiem. Polega ona na dodawaniu do posiłków pupila jajka – ugotowanego bądź w surowej postaci. Jajka są bardzo bogate w wartości odżywcze i choć dobre, pełnowartościowe karmy w pełni zaspokajają potrzeby psiego organizmu, wielu właścicieli decyduje się na uzupełnianie posiłków swoich pupili właśnie o ten produkt. Specjaliści zauważają, że jajko będzie dobrym sposobem na wzbogacenie diety psów pracujących lub szczególnie aktywnych. Ze względu na wysoki poziom aktywności fizycznej psów rasy border collie dodawanie jajka do ich diety może być dobrym pomysłem. Wystarczy podawać produkt dwa czy trzy razy w tygodniu, by zapewnić psu zastrzyk dobrych składników odżywczych. Bardzo pozytywnym “skutkiem ubocznym” dodawania jajek do diety psów jest wpływ tych produktów na skórę i kondycję sierści psa. Już po kilkutygodniowym podawaniu jajek można zauważyć, że sierść psa zyskuje więcej blasku i charakteryzuje się lepszą jakością.
Zastanawiając się, w jakiej formie podawać ten produkt zwierzęciu, warto zwrócić uwagę na pochodzenie jajek. Jeśli nabywamy je z dobrego, zaufanego źródła, można podawać je surowe, oczywiście po wcześniejszym umyciu skorupki. Jednak jeśli nie mamy pewności co do pochodzenia jajek, warto wcześniej ugotować je, by uniknąć zakażenia salmonellą. Bezwzględnie należy zwracać uwagę na świeżość jajek i podawać je psu tylko wtedy, jeśli mamy pewność, że ich jakość jest odpowiednia. Należy unikać jajek, których skorupka była pęknięta – uszkodzenie skorupki może doprowadzić do rozwoju bakterii wewnątrz jajka, a taki produkt może jedynie zaszkodzić zwierzęciu.
Duży wpływ na wygląd sierści zwierzęcia mają kwasy tłuszczowe omega-3, dlatego warto i je włączyć do diety naszego pupila. W jakiej postaci najlepiej je podawać? Na rynku istnieją gotowe preparaty, w skład których wchodzą kwasy omega-3, mające zazwyczaj postać kapsułek. Dodaje się je do posiłku zwierzęcia. Istotną ich wadą jest jednak dość wysoki koszt takiej kuracji, a biorąc pod uwagę, że warto nieprzerwanie uzupełniać dietę psa o te składniki, mogą one stanowić istotne obciążenie budżetu domowego. Istnieją jednak sposoby, by niewysokim kosztem zadbać o to, by naszemu psu nie zabrakło żadnych niezbędnych elementów. Jednym z nich jest wzbogacanie posiłków w siemię lniane. Ten naturalny produkt to skarbnica zbawiennie działających składników, wspierających nie tylko kondycję skóry i sierści, ale również stawów, a także mających pozytywny wpływ na układ pokarmowy zwierzęcia. Najlepiej podawać siemię w postaci sproszkowanej, dodając je do codziennego posiłku psa. Odpowiednie proporcje, zaopatrujące zwierzęcy organizm w niezbędne ilości składników, to około 1 łyżeczki na 10 kg masy ciała psa. W przypadku rozpoczynania suplementacji siemienia, warto zacząć od mniejszych ilości i stopniowo przyzwyczajać psa do nowego składnika diety. Warto zauważyć, że stosowanie nasion lnu w diecie zwierzęcia może przynieść bardzo szerokie korzyści. Działają one pozytywnie nie tylko na sierść psa, ale wspierają również jego odporność, pomagają dbać o zdrowe serce i odpowiednie ciśnienie krwi, walczą z wolnymi rodnikami dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym, ułatwiają usuwanie toksyn z organizmu, a także działają antybakteryjnie i przeciwzapalnie.
Innym sposobem na poprawę jakości sierści dzięki zbawiennemu wpływowi kwasów omega-3 jest dodawanie do psich posiłków oleju z tłustych ryb. Najbardziej popularnym produktem jest olej z łososia, dostarczający psu niezbędnych ilości tych dobrych kwasów tłuszczowych.
Korzystając z domowych metod wspierania kondycji sierści psa, warto mieć świadomość, że przy ich zastosowaniu można również wspierać jego zdrowie i dobre samopoczucie. Jest to więc dobry pomysł, by naturalnymi metodami wpływać na wygląd i kondycję zwierzęcia.
Pies to najlepszy przyjaciel człowieka – potwierdzi to wiele osób, które doświadczyły bezwarunkowej psiej miłości i zaufania. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że człowiek, który bierze pod opiekę zwierzę, jest odpowiedzialny za jego zdrowie, a także za zachowanie go w dobrej formie – również pod względem wizualnym. Odpowiednie podejście do troski o sierść pupila pozwoli utrzymać ją w jak najlepszej kondycji, wpłynie pozytywnie na jego samopoczucie i będzie równocześnie powodem do dumy właściciela. Warto znaleźć najlepszy sposób na to, by wspierać dobry, zdrowy wygląd swojego przyjaciela. Znając podstawowe zasady opieki nad border collie – od zasad doboru karmy, przez kryteria wyboru jak najlepiej dopasowanej odżywki do sierści psa, po znajomość naturalnych, domowych metod wspierania kondycji zwierzęcia, będziemy w stanie zapewnić dobre samopoczucie, za co on z pewnością odwdzięczy się radosnym nastawieniem, chęcią współpracy i bezgraniczną miłością. Piękny, zdrowy i zadbany pies to duma właściciela, a dumny właściciel to wpatrzony w niego psi przyjaciel.