Transporter dla border collie
Decydując się na psa, musimy przygotować się na wiele ewentualności, które mogą się przytrafić podczas wychowania i opieki nad zwierzęciem. Na początku to my stajemy się jego przewodnikiem, opiekunem i przyjacielem. Dlatego tak ważne jest, aby zabezpieczyć go przed niebezpieczeństwem, na które jest narażony w wielu sytuacjach. Poniekąd to tak jak w przypadku narodzin nowego członka rodziny, kupujemy wiele rzeczy, które wydają nam się potrzebne i mogą podwyższyć poziom bezpieczeństwa naszego malucha. W przypadku pupila jest identycznie, szczególnie, kiedy nowym domownikiem ma być szczeniak.
Przeglądając strony Internetowe w poszukiwaniu informacji na temat wyprawki dla psa, znaleźć można wiele przydatnych narzędzi takich jak legowisko, miski na karmę i wodę oraz smycz czy szelki. W wielu poradnikach znajdujemy punkt odnoszący się do transportera. Na pierwszy rzut oka wydaje się on niepotrzebnym narzędziem, może nawet chwytem marketingowym producentów żerujących na niewiedzy nowicjuszy w zakresie hodowli psów. Mimo wszystko warto zagłębić się w temat i sprawdzić, czy jest potrzebny w trakcie naszej “nowej drogi”, jako właściciel czworonoga.
Po co psu transporter? Kiedy się przydaje?
Należy zacząć od informacji, że transporter nie ma być rodzajem kary dla psa, nie można doprowadzić do sytuacji, gdy zwierzę będzie bać się chwil spędzonych w zamknięciu. Główną funkcją, jaką pełni transporter jest bezpieczeństwo. Będzie niezastąpioną rzeczą dla osób mieszkających w bloku nie mających możliwości zaoferowania zwierzakowi osobnego pomieszczenia.
Szczeniaki kojarzą nam się z małymi puchatymi, słodkimi kuleczkami, które można by głaskać godzinami. Jednak pod futerkiem kryje się zazwyczaj mały rozrabiaka, który musi rozładować swoją energię i dać upust emocjom. Małe psy nie wiedzą jeszcze, co jest dobre, a co złe, dlatego my, jako ich opiekunowie musimy zadbać o ich szkolenie i wspomniane wcześniej bezpieczeństwo. W tym przypadku transporter chroni malucha przed zjedzeniem niewłaściwych rzeczy czy wypiciem substancji, które w czterech ścianach nierzadko mają w swoim składzie środki chemiczne służące do utrzymania czystości. Zjedzenie nieodpowiednich rzeczy może doprowadzić do problemów zdrowotnych a nawet śmierci. Odnosi się to także do starszych psów, które mogą pomylić różne przedmioty leżące na ziemi ze swoim jedzeniem.
Transporter chroni również nasz dobytek przed rozbrykanym małym szczeniakiem, który podczas naszej nieobecności może zaciekawić się telewizorem, czy w wyniku tęsknoty może zacząć zjadać ulubione buty, lub meble właściciela. Dlatego podczas naszej nieobecności warto zamykać maluch w odpowiednio dopasowanej klatce, która zapewni bezpieczeństwo jemu samemu i naszym rzeczom.
Warto zadbać o to, aby pies odkrył w transporterze swój azyl, gdzie może się schować, gdy chce odpocząć lub gdy jego poczucie bezpieczeństwa zostało w jakiś sposób zachwiane.
Transporter jest również dobrym rozwiązaniem podczas podróży samochodem. Kiedy rozmiary auta na to pozwalają, warto zaopatrzyć się w tego typu rozwiązanie, które gwarantuje, że zwierzę podczas podróży będzie siedziało na miejscu i będzie czuło się bezpiecznie. W tym przypadku nie można zapomnieć o odpowiednim przymocowaniu transportera oraz o tym, że nie wolno zostawiać psa samego w samochodzie na długi czas, niezależnie od pory roku.
Bardzo ważnym aspektem jest fakt, że to my jako właściciele musimy pomóc zwierzakowi w procesie przyzwyczajania się do nowości, jaką jest transporter. Dlatego warto zaopatrzyć to miejsce w odpowiednie legowisko lub koc, które będą się dobrze kojarzyć. Na początku należy zamykać psa podczas naszej obecności i obserwować jego zachowanie. Kiedy zaobserwujemy niepokojące sygnały niezwłocznie należy otworzyć transporter. Zamknięcie psa od razu na dłuższy okres czasu podczas naszej nieobecności może spowodować odwrotne skutki i doprowadzić psa do bardzo dużego stresu.
Rodzaje transporterów dla psa
Wybór tego typu akcesoriów jest bardzo duży i zależny od tego, jakich rozmiarów jest pies oraz do czego ma nam służyć.
Do największych należą klatki posiadające plastikowe dno, ich zaletą jest fakt, że mieszczą naprawdę duże zwierzęta. Są one idealną opcją do domu, aby nie krępować ruchów psiaka podczas naszej nieobecności oraz do samochodów. Dzięki szerokim otworom pies może obserwować wszystko, co dzieje się dokoła. Na spodzie transportera można umieścić ulubione legowisko lub koc, co sprzyja poczuciu bezpieczeństwa.
Natomiast najczęściej spotkać można plastikowe transportery z metalowymi drzwiczkami. Dostępne są w różnych rozmiarach, dlatego można je dopasować do małych i średnich zwierząt. Są bezpieczne i wygodne podczas długich podróży. Na uznanie zasługuje fakt, że na rynku dostępne są również tego typu transportery z odpowiednimi certyfikatami, które można zabrać ze sobą do samolotu.
Będąc właścicielem psa o małych rozmiarach, można zaopatrzyć się w specjalną torbę. Jest ona niezawodna w środkach komunikacji miejskiej i podczas długich spacerów, kiedy nasz pupil jest jeszcze mały lub jest w podeszłym wieku i dłuższe spacery sprawiają mu trudność. Należy zwrócić uwagę na to by tego typu transporter posiadał specjalną siateczkę, która wentyluje wnętrze.
Do niecodziennych, ale zyskujących coraz większą popularność należą transportery rowerowe. Do wyboru producenci oferują plastikowe pojemniki, kosze oraz torby, które można zamocować na bagażniku lub kierownicy.
Wady i zalety transporterów
Bezpieczeństwo i jeszcze raz bezpieczeństwo to główna zaleta, o której już wspomniano powyżej. Odseparowanie psa od substancji i przedmiotów, które mogą mu zagrażać daje nam, jako właścicielom wewnętrzny spokój podczas naszej nieobecności. Jeżeli zadamy o to by pies czuł się bezpiecznie w transporterze, będzie to dla niego azyl w sytuacjach stresogennych oraz miejsce odpoczynku. Podczas podróży samochodem, transporter może zapobiec niebezpiecznym wstrząsom. A w trakcie gwałtownego hamowania lub wypadku pies ma spore szanse na przeżycie.
Podczas naszej nieobecności transporter chroni nasz dobytek przed małymi żarłocznymi ząbkami tęskniącymi za właścicielem. Kiedy zwierzę zostanie bezpieczne zamknięte w klatce, jego zakres ruchów się zmniejsza tym samym zmniejsza się metabolizm. Dzięki temu po powrocie nie zastaniemy niechcianych “prezentów” na naszej podłodze a psiak nie będzie się dodatkowo stresował sytuacją, kiedy będzie musiał wstrzymywać swoje potrzeby.
Każde zwierzę niezależnie od tego, czy jest udomowione czy żyje dziko potrzebuje swojego miejsca, gdzie będzie mogło wyciszyć zmysły i odpocząć. Odpowiednio zaopatrzony transporter w legowisko czy koc będzie takim miejscem.
Transporter może okazać się bardzo przydatny, kiedy odwiedzają nas goście. Dla psa jest to często stresująca sytuacja, a i goście mogą odczuwać dyskomfort, kiedy w pobliżu kręci się zwierzę, którego nie znają i nie wiedzą, jak może zareagować np. w przypadku odwiedzin małych dzieci.
Świetnie nadaje się podczas spacerów, w trakcie przejażdżek rowerowych czy w transporcie miejskim. Zabezpieczają psa przed wstrząsami i stresem, nie jest również narażony na wrogie spojrzenia ludzi, którzy niekoniecznie przekonani są do zwierząt w przestrzeniach publicznych.
Zakup transportera i jego użytkowanie posiada więcej zalet. Do wad można zaliczyć rozmiar transportera, kiedy jesteśmy właścicielami dużych psów, ale w tym przypadku mamy tego pełną świadomość.
Cena również może być wadą podczas zakupu transportera. Wynikać może z materiału, z jakiego został wykonany oraz wielkości i dodatkowych funkcji.
Jaki transporter dla border collie?
Na początku warto poznać rasę psa, dla którego będziemy kupować transporter. Dzięki temu będziemy mieli większy pogląd na to, czego właściwie potrzebujemy.
Border collie to piękny pies o biało – czarnej, długiej sierści, choć występuje również odmiana krótkowłosa. Charakteryzuje go duża inteligencja i wrażliwość, dlatego doskonale sprawdza się w pracy z ludźmi. Dorosły pies osiąga wagę około 20 kilogramów a jego wysokość może dochodzić do 55 centymetrów. Wynika z tego, że jest to duży pies. Decydując się na Border collie, należy zdawać sobie sprawę, że jest to rasa potrzebująca bardzo dużo ruchu oraz odpowiednich ćwiczeń.
Pierwszą rzeczą, na jaką trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu transportera, jest wielkość psa. Należy zacząć od zmierzenia zwierzęcia dobrania dla niego odpowiedniego. Transporter nie powinien być za mały, pies powinien się w nim swobodnie wyciągnąć oraz zwinąć w kłębek. Należy również znaleźć w nim miejsce na miskę z jedzeniem i piciem. Zbyt duży rozmiar sprawi, że zwierzę potraktuje go, jako miejsce do spania, jedzenia oraz załatwiania swoich potrzeb. Kiedy jesteśmy właścicielami szczeniaka rasy border collie mamy świadomość, że pies w przeciągu kilku miesięcy zwiększy swoje rozmiary. Nie należy kupować najpierw mniejszego transportera, a następnie wymieniać go na coś większego. W ten sposób narażamy siebie na dodatkowe koszty a psa na stres spowodowany wymianą czegoś, do czego zdążył się przyzwyczaić. Dlatego do zbyt dużej klatki dla szczeniaka można zamontować deskę, która zmniejszy objętość przestrzeni dla pupila.
Rozmiar to nie wszystko, jeżeli zależy nam na pewnym bezpieczeństwie należy zaopatrzyć się w transporter z atestem IATA (International Air Transport Association). Spełnia on wszystkie niezbędne normy bezpieczeństwa, dzięki którym mamy pewność, że jest on zrobiony z odpowiednich materiałów, pies nie wydostanie się na zewnątrz, nie zrobi sobie krzywdy w środku i będzie miał zapewnioną odpowiednią cyrkulację powietrza dzięki kratkom wentylacyjnym.
Ile kosztuje transporter dla border collie?
Rozpiętość cenowa jest bardzo duża i uzależniona od kilku czynników. Pierwszym z nich jest materiał, z którego został wykonany transporter, znaczenie ma rozmiar oraz fakt czy przedmiot posiada atest.
Analizując ceny w sklepach Internetowych można zaobserwować, że ceny wahają się od 80 złotych wzwyż.
Transporter jest bardzo ważnym punktem podczas kompletowania wyprawki dla psa. Dlatego warto zaopatrzyć się w dobry, transporter, który będzie służył przez lata.