Border Collie to rasa psów, której przedstawiciele są uznawane za jedne z najinteligentniejszych, jeśli nie najinteligentniejsze. Są oddane swojemu właścicielowi, potrafią szybko się uczyć i chcą spędzać czas aktywnie. Warto zatem, aby osobę posiadają psa tej rasy również cechowała codzienna aktywność. Border Collie jest jednym z psów pasterskich.
Border Collie choroby
Psy rasy Border Collie, jak wszystkie organizmy żywe, są narażone na występowanie różnych chorób. Oczywiście wiele schorzeń można uniknąć, zapewniając pupilowi codzienną dawkę ruchu oraz wysiłku psychicznego. Pies Border Collie jest jednak narażony na choroby genetyczne, w kierunku których wykonuje się specjalne badania w profesjonalnych hodowlach.
Predyspozycje genetyczne do chorób
Tutaj należy podzielić predyspozycje na kilka typów chorób. Jedne z nich dotyczą stawów tej rasy. Częstym schorzeniem tej rasy psów jest dysplazja biodrowa HD. Polega na nieprawidłowej budowie panewki stawowej, co przyczynia się do mało swobodnego poruszania się zwierzęcia. Kość udowa nie jest idealnie dopasowana do panewki stawu biodrowego. Chorobę tę można leczyć, lecz efekt są uzależnione od wyników testów. Wynik HD A oznacza, że pies jest całkowicie zdrowy, wolny od dysplazji biodrowej HD. HD B oznacza, że stan bioder zwierzęcia jest bardzo dobry, lecz nie idealny, jak w przypadku wcześniejszego wyniku. HD C – występująca dysplazja nie wpływająca na widoczne kalectwo zwierzęcia. HD D – dysplazja widoczna, średni stan zdrowia psa. HD E – całkowita dysplazja biodrowa HD określana jako ciężka.
U psów Border Collie występuje także innego typu dysplazja, czyli łokciowa ED. Choroba ta określa tak naprawdę grupę schorzeń, które mogą pojawić się na etapie rozwoju zwierzęcia. To choroby takie, jak niezgodność powierzchni stawowych (INC), izolowany wyrostek dodatkowy kości łokciowej (UAP), izolowany wyrostek dziobiasty przyśrodkowy kości łokciowej (FMCP) czy osteochondroza kłykcia przyśrodkowego kości ramiennej (OCD). Choroby te podobnie wpływają, jak w przypadku dysplazji biodrowej HD. Uniemożliwiają swobodny ruch zwierzęciu, co wymaga przeprowadzenia operacji. W przypadku rozwiniętych schorzeń pies jest skazany na wieczny ból oraz cierpienie. Wyniki badań prezentują się tak: ED 0/0 – zwierzę wolne od choroby. ED 1/1 oznacza, że u psa występuje lekkie schorzenie. ED 2/2 – choroba o średnim natężeniu. ED 3/3 – całkowita dysplazja łokciowa ED określana jako ciężka.
Ponadto wymieniona już osteochondroza (OCD) może wystąpić w każdym stawie znajdującym się w ciele zwierzęcia. U psów rasy Border Collie spotykane jest również tzw. młodzieńcze zapalenie stawów.
Kolejnym typem chorób są te, które dotykają oczu zwierzęcia. Jednym z najpopularniejszych schorzeń tej rasy jest anomalia oczu collie (CEA). To wrodzone zmiany, które obejmują powierzchnię naczyniówki oraz siatkówki oka. Choroba ta występuje o różnym nasileniu. Może prowadzić do słabnącego wzroku psa, a nawet do całkowitej ślepoty.
U psów tej rasy spotykane są również dystrofia rogówki, której objawy występują jako obustronne zmętnienie rogówki, oraz małoocze, czyli wrodzona wada gałki ocznej. U psów z tą chorobą gałka oczna zmniejsza swój rozmiar. Przyczynia się ona do występowania innych towarzyszących chorób, jak torbiele oczne. Schorzenie nie jest możliwe do wyleczenia, jedynie łagodzi się objawy.
Choroba PLL natomiast przyczynia się do pojawienia się jaskry u psa, a nawet całkowitej ślepoty. Jest to dziedziczna nieprawidłowość oczu. Jej przebieg polega na pękaniu więzadeł w oku, co uniemożliwia stabilne trzymanie się soczewki. Od zmutowanie genu wywołującego chorobę zależy, jak szybko ona wystąpi. U psów, które są narażone na to schorzenie, może wystąpić częste łzawienie oczu oraz zauważalne nadmierne mruganie oraz mrużenie.
Oprócz powyższych chorób psy rasy Border Collie są narażone na inne dziedziczne schorzenia. Neuronowa lipofuscynoza ceroidowa 5 jest wrodzoną chorobą neurodegeneracyjną. Przyczynia się ona do pojawiania się niekorzystnych zmian psychicznych. Pies staje się niespokojny, nerwowy, agresywny oraz przestaje reagować na komendy niesprawiające mu wcześniej problemów. Choroba ta przyczynia się również do pojawiania dysfunkcji motorycznych. U psa mogą występować drgawki, trudności w poruszaniu się, a także utrata wzroku. Choroba prowadzi do śmierci zwierzęcia.
Zespół Imerslund-Grasbecka (IGS) jest chorobą, która polega na zaburzeniu wchłaniania jelitowego kobalaminy. Choroba ta przyczynia się do zmian metabolicznych zwierzęcia. Przez nieprawidłowy rozwój pies może mieć problem z apetytem, a spotkać mogą go takie choroby, jak anemia nieodwracalna, kwasica metylomalonowa czy homocysteinemia.
Neuropatia czuciowa Border Collie (SN) jest schorzeniem wrodzonym. Dotyka ono nerwów obwodowych, których zadaniem jest możliwość czucia w skórze oraz kontrolowanie kości. Jeśli choroba ta występuje na tle genetycznym, to są to jednak bardzo rzadkie przypadki. Najczęściej występuje w wyniku urazów.
Wiotkość stawu biodrowego przyczynia się do zaburzonego poruszania się zwierzęcia. Osobniki z tym schorzeniem posiadają mniej stabilne biodro. Poza tym choroba przyczynia się do spowalniania rozwoju kości, co prowadzi do występowania artrozy.
U psów Border Collie może również wystąpić nadwrażliwość na przyjmowanie części leków. To wszystko za sprawą choroby MDR1, czyli uszkodzenia białka transportowego.
Dziedziczna hiperurykururia (HUU) sprawia, że metabolizowane są w moczu odpady w formie kwasu moczowego. Choroba przyczynia się do pojawiania twardych kamieni w pęcherzu, co jest bolesne podczas ich przemieszczenia się drogami moczowymi.
Meliopatia zwyrodnienia (DM) to schorzenie białej tkanki rdzenia kręgowego. Chorobę można porównać do stwardnienia zanikowego bocznego, która występuje u ludzi.
Złośliwa hipertemia (MH) jest zaburzeniem mięśni szkieletowych. Wrodzona wada występuje w formie hiperkarbiny, rabdomiolizy, arytmią serca czy niewydolnością nerek.
Najczęstsze choroby szczeniaków i seniorów border collie
Jeśli chodzi o szczeniaki, to najczęstszymi chorobami są:
- miopatia nitkowata – polega na defekcie komórek włókien mięśniowych. Pojawia się najczęściej około trzeciego miesiąca życia. Jest schorzeniem nieuleczalnym. Objawami są drżenie zwierzęcia, zanik jego mięśni oraz męczenie się nawet po małym wysiłku.
- głuchota wrodzona – zwyrodnienie nerwu przedsionkowo-ślimakowego. Zauważalna już na wczesnym etapie rozwoju zwierzęcia. Schorzenie nieuleczalne, lecz nieumożliwiające normalne funkcjonowanie.
- atrofia móżdżku – niedorozwinięcie tkanki móżdżku. Występuje już u miesięcznych szczeniąt. Objawami są: drżąca głowa zwierzęcia, przeprost kończyn oraz oczopląs. Choroba nieuleczalna, lecz nieumożliwiająca normalne funkcjonowanie.
- choroba oczu collie (CEA) – niedorozwój błony odblaskowej oraz zmniejszona pigmentacja naczyniówki i siatkówki. Objawy mogą wystąpić już u siedmiotygodniowych szczeniąt. Prowadzi do osłabienia wzroku lub całkowitej ślepoty.
- zaburzenie wchłaniania witaminy B12 – objawami tej choroby są: widoczny brak apetytu u zwierzęcia, utrata wagi, przewlekłe biegunki oraz zaburzenie krzepliwości. Choroba występuje u zwierząt poniżej szóstego miesiąca życia, dlatego już na wczesnym etapie życia można ją zdiagnozować.
- zespół Imerslund-Grasbecka (IGS) – zaburzenie wchłaniania jelitowego kobalaminy. Prowadzi do nieodwracalnej anemii. Często ujawnia się przed trzecim miesiącem życia zwierzęcia.
Wszystkie powyższe choroby mają tendencję do wczesnego pojawiania się objawów. Niestety zła diagnostyka oraz nieprofilaktyczne badania prowadzą do tego, że zwierzę jest narażone na niekontrolowany rozwój choroby w czasie rośnięcia. Przyczynia się to do zwiększania objawów choroby, które z czasem stają się na tyle uciążliwe dla psa Border Collie, że prowadzą do śmierci zwierzęcia. Warto zatem dokładnie przyglądać się pupilowi, a jeśli nie jesteśmy pewni swoich obserwacji, to konieczna będzie wizyta u weterynarza lub profesjonalnego hodowcy.
Powyższe choroby mogą natomiast występować na nieco późniejszym rozwoju zwierzęcia. Oprócz wspomnianych schorzeń u dorosłego osobnika mogą wystąpić takie choroby, jak:
- dziedziczna nieprawidłowość oczy – pękające wiązadła nie utrzymują soczewki w stabilnej pozycji. Schorzenie przyczynia się do jaskry lub całkowitej utraty wzroku. Występuje o dorosłych psów między drugim a ósmym rokiem życia. Ważne, by od razu reagować na objawy (nadmierne łzawienie, mrużenie, mruganie oczu), ponieważ można spowolnić rozwój choroby oraz uniknąć poważniejszych następstw.
- meliopatia zwyrodnieniowa – naruszenie białej tkanki rdzenia kręgowego. Odpowiednik ludzkiej choroby stwardnienia zanikowego bocznego. Najczęściej występuje u starszych psów Border Collie osiągających wiek dziewięciu lat.
- wszystkie opisane choroby w predyspozycjach genetycznych mogą pojawiać się u dorosłych osobników. Mogą one występować na różnym etapie rozwoju zwierzęcia, dlatego konieczna jest ciągła obserwacja. Regularne wizyty u weterynarzy mogą także przyczynić się do wcześniejszego wykrywania poważniejszych schorzeń. Jeśli chcemy całkowicie zadbać o swojego pupila, to warto przeprowadzić testy genetyczne, które pozwolą na wykrycie wad wrodzonych.
Zapobieganie chorobom
Jak w przypadku psów każdej rasy odpowiednia pielęgnacja zwierzęcia przyczyni się do jego zdrowego rozwoju. Decydując się na psa rasy Border Collie trzeba być człowiekiem aktywnym fizycznym. Psy tej rasy uwielbiają ruch, nie są bowiem stworzeniami leniwymi. Sama pielęgnacja Border Collie nie należy do bardzo skomplikowanych. Najważniejsze jest, aby dostarczyć pupilowi regularnej dawki aktywności fizycznej. Psy tej rasy uwielbiają sporty kynologiczne. Często są wykorzystywane do pracy pasterskiej i przeganiania owiec. Nie trudno się zatem domyślić, że nie ma dla nich problemu z przebywaniem nawet kilkudziesięciu kilometrów dziennie. Jest to jednak żywe stworzenie, dlatego do prawidłowego rozwoju będzie również wskazany odpoczynek. Nie można przeciążyć psa Border Collie, gdyż to może spowodować występowanie u niego różnych nabytych chorób, takich jak schorzenia stawów.
Zapewnienie ruchu to nie jedyny wyznacznik zdrowego psa. Nie należy zapominać o dokładnie dobranej żywności. Musi ona być przybierać kształt pełnej porcji i być niepodważalnie dobrej jakości. Tylko dostarczanie wszystkich niezbędnych składników pokarmowych przyczyni się do prawidłowego rozwoju zwierzęcia oraz jego odporności na część z chorób. Często profesjonalni hodowcy stosują w przypadku tej rasy dietę BARF. Dlaczego? Znajduje się w niej konieczna ilość białka oraz tłuszczu, co przyczynia się do zapewnienia codziennej energii pupilowi. Dzięki temu ma chęć oraz siłę na ciągłą aktywność fizyczną. Należy unikać karm dla psów, które w składzie posiadają same węglowodany.
Kolejnym krokiem do zapobiegania chorób oraz ich rozwojowi są regularne wizyty u weterynarza lub profesjonalnego hodowcy. Dzięki nim można wykrywać już na wczesnym etapie liczne schorzenia, które w początkowej fazie istnieje wysokie prawdopodobieństwo ich wyleczenia. Regularne wizyty i wczesne diagnozowanie chorób może przyczynić się do spowolnienia rozwoju schorzenia oraz znacząco ujarzmić bóle towarzyszące wszelkim zaburzeniom.
Dla osób, które maksymalnie dbają o swoich pupilów, zdecydowanie spodoba się możliwość przeprowadzenia testów genetycznych. Dzięki nim można wykryć wszelkie wrodzone wady zwierzęcia i predyspozycje do chorób genetycznych. Posiadanie takich informacji pozwoli na wczesne zwalczanie choroby, jeszcze zanim pojawiają się jakiekolwiek objawy. Wczesne leczenie opóźni lub znacząco zredukuje rozwój choroby, co pozwoli zwierzęciu na zdrowe funkcjonowanie przez długie lata.
Jakie badania i jak często robić, aby wcześnie wykryć chorobę?
Warto już na wczesnym etapie życia szczenięcia Border Collie zdecydować się na przeprowadzenie badań genetycznych, które pozwalają na wykrycie ukrytych wad genetycznych prowadzących do pojawiania się różnego typu schorzeń wpływających na zdrowe funkcjonowanie zwierzęcia. Istnieje bardzo wiele typów badań genetycznych, które skupiają się na wykrywaniu innego rodzaju schorzeń genetycznych.
Najczęstszymi badaniami przeprowadzanymi na psach Border Collie są te typu HD, ED i OCD. Warto przeprowadzać je po pierwszym roku życia zwierzęcia, ponieważ wtedy są one maksymalnie wiarygodne. Wyniki HD A, ED 0/0 i OCD 0/0 dowodzą o idealnym stanie zdrowia psa Border Collie. Wspomniane badania skupiają się na stawach zwierzęcia: biodrowych oraz łokciowych.
W Polsce można wykonać jedenaście rodzajów testów genetycznych. Są to jednak badania, które niosą za sobą bardzo wysokie koszty. Nie każdy zatem może pozwolić sobie na przeprowadzenia choćby jednego takiego testu. Aby uniknąć takiej potrzeby, warto zakupywać szczeniaka tylko w sprawdzonych hodowlach. Profesjonalne hodowle gwarantują niskie prawdopodobieństwo wrodzonych wad psa Border Collie. W profesjonalnych hodowlach zarówno matka, jak i ojciec szczenięcia są po całym szeregu badań genetycznych, co pozwala na uzyskanie pewności, że szczenię z ich miotu nie będzie podatne na niebezpieczne schorzenia wpływające na rozwój oraz codzienne funkcjonowanie.
W Polsce wykonywane są testy genetyczne typu: CEA, IGS, MH, NCL, TNS, MDR1, RNS-Raine syndrom, NS, DM, SLC, GG. Bardzo ważną istotną kwestią, jest zakup zwierzaka u hodowcy, który powie nam, czy przeprowadzane badania były genetyczne czy kliniczne. Genetyczne badania dają maksymalny poziom pewności, że szczeniak nie jest narażony na powszechne genetyczne choroby.
Badania są przeprowadzane na wspomniane jedenaście typów chorób genetycznych. Są to:
- CEA – anomalia oczu collie – wrodzony defekt twardówki, naczyniówki, siatkówki oraz nerwu wzrokowego. Przyczynia się do stopniowego tracenia wzroku lub całkowitej ślepoty.
- IGS – zespół Imerslund-Grasbecka – jelitowe zaburzenie wchłaniania kobalaminy (witaminy B12). Powoduje ogólne pogorszenie stanu zdrowia zwierzęcia. Występuje brak apetytu, tracenie wzroku oraz przewlekłe biegunki.
- MH – hipertermia złośliwa – zaburzenie metaboliczne. Objawia się w atakach na wszystkie mięśnie odpowiadające za ruch zwierzęcia. Pies podczas występowania skurczy mięśniowych podnosi znacząco temperaturę ciała. To prowadzi do szybkiego tracenia energii, co zwiększa zmęczenie zwierzęcia. Występuje również kołatanie serca.
- NCL – lipofuscynoza neuroceroidalna – wpływa na zachowanie zwierzęcia. Pies Border Collie staje się agresywny, ma problemy z uspokojeniem się. Również zaburzone zostaje funkcjonowanie motoryczne.
- TNS – syndrom uwięźniętych neutrofili – choroba sprawia, że szpik kostny wytwarza neutrofile, czyli komórki białe, lecz nie oddziela ich od krwiobiegu. Wpływa to na słaby układ odpornościowy, co przyczynia się do częstych infekcji, z którymi zwierzę nie może walczyć.
- MDR1 – defekt genu MDR 1 – nadwrażliwość na niektóre leki. Zażywanie ich przez zwierzę może przyczynić się do jego śmierci.
- RNS-Raine syndrom – zespół Raine – objawami jest znaczące zużywanie zębów zwierzaka. Wpływa to na pojawianie się zapalenia miazgi. Rozwijająca się choroba powoduje utratę całego uzębienia psa Border Collie.
- NS – neuropatia czuciowa – to choroba neurologiczna, która polega na zwyrodnieniu zmysłów. Objawami choroby są ataksja, czyli niespójność chodu, pojawiające się rany samookaleczające przez lizanie kończyć pozbawionych czucia oraz kłucie nóg. Wraz z rozwojem choroby może przyjść nietrzymanie moczu. Schorzenie jest bardzo skomplikowane i wymaga specjalistycznego dobrania leczenia.
- DM – mielopatia degeneracyjna – zaburzenie neurologiczne. Problem z wysyłaniem i odbieraniem sygnałów z mózgu do rdzenia kręgowego kręgosłupa. Choroba przyczynia się do niestabilnego chodu zwierzęcia. W późniejszej fazie schorzenia może przyczynić się do paraliżu tylnych kończyn.
- SLC – hiperurikozuria – metabolizowanie odpadów przybierających postać kwasu moczowego w samym moczu. Sprawia to, że powstają w pęcherzu twarde kamienie, które wywołują silny ból podczas przemieszczenia się w drogach moczowych. Choroba wywołuje również stan zapalny.
- GG – jaskra powiązana z goniodysgenezą – powoduje wzrost ciśnienia w oku. Schorzenie stopniowo prowadzi do utraty wzroku, a w efekcie do całkowitej ślepoty. Wymagane jest leczenie hamujące rozwój choroby.
Przeprowadza się również badania profilu DNA, czyli tzw. genetyczny odcisk palca. Badanie to ma na celu potwierdzenie pochodzenia szczeniaka, co wpływa na pewność, że zwierzę pochodzi od rodziców, którzy nie byli narażeni na wspomniane wyżej choroby. Badania te są przeprowadzane w laboratorium. Nie ma więc możliwości, po tego typu badaniach, aby szczeniak pochodził z nieznanego źródła. Są to wiarygodne badania pozwalające ocenić pochodzenie psa rasy Border Collie.
Jak kupić zdrowego psa border collie – o co pytać hodowcę?
Kupno szczeniaka rasy Border Collie nie powinno być pierwszym lepszym wyborem. Czasami warto zainwestować więcej pieniędzy i nawet pojechać nieco dalej od miejsca zamieszkania, by zakupić zdrowego szczeniaka. Pies rasy Border Collie jest narażony na mnóstwo chorób genetycznych, więc jeśli chcemy cieszyć się ze zwierzaka, który będzie cechowało prawidłowe rozwijanie, to musimy kupić go w miejscu sprawdzonym, czyli od profesjonalnego hodowcy.
Odwiedzając profesjonalnego hodowcę, od którego chcemy kupić szczeniaka rasy Border Collie, powinniśmy zapytać, czy nie jest narażony na jakiekolwiek choroby genetyczne. Ważne, aby dowiedzieć się ważnych informacji o pochodzeniu oraz zdrowiu rodziców szczeniaka – zarówno matki, jak i ojca. Bardzo ważne jest odróżnienie testów klinicznych od genetycznych i właśnie o to trzeba zapytać w pierwszej kolejności profesjonalnego hodowcę. Istotne jest, czy wykonywał pierwszy czy drugie testy. Badania kliniczne rodziców nie świadczą o tym, że ich szczeniak nie będzie narażony na jakiekolwiek wymienione powyżej choroby. Pewnością w tej kwestii będą badania genetyczne, które wykluczą lub nie powszechne choroby wrodzone.
Kupując szczeniaka od profesjonalnego hodowcy, warto zapytać, czy było wykonywane badanie profilu DNA. Badanie inaczej zwane genetycznym odciskiem palca daje pewność, że kupowany przez nas szczeniak pochodzi ze sprawdzonego źródła i nie jest zwierzęciem podłożonym z innego miotu.
Kiedy wiemy, że mamy do czynienia z profesjonalnym hodowcą, który oferuje nam szczeniaka rasy Border Collie o sprawdzonym pochodzeniu i braku podatności na choroby genetyczne, należy dopytać, jak pielęgnować nowego pupila, by zdrowo się rozwijał i miał dobry humor. Zdrowy pies to szczęśliwy pies, a więc znaczy to tyle, że nawet jeśli nasz zwierzak nie jest podatny na genetyczne wrodzone choroby, to i tak przy nieodpowiednim traktowaniu go może on nabyć pewne schorzenia, jak przykładowo schorzenia stawów. Ważne, aby dowiedzieć się, ile aktywności fizycznej potrzebuje dziennie nasz nowy pies, czym należy go karmić, aby miał zapewnione codzienne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze oraz jak dbać o jego sierść i skórę.
Jak zachowuje się zdrowy szczeniak? Co trzeba zapewnić młodemu zwierzakowi, aby wyrósł na zdrowego psa Border Collie?
Zdrowy szczeniak wykazuje ciągłą chęć do zabawy. Starsze osobniki również potrzebują sporo ruchu, by zaspokoić swoją aktywność fizyczną. Podobnie jest z wysiłkiem psychicznym. Jest to jeden z najinteligentniejszych psów, dlatego ważne, aby dostarczyć mu dziennie odpowiednią liczbę zadań, które zaspokoją jego potrzeby i zmęczą go wystarczająco.
Młody szczeniak będzie szczęśliwy oraz wyrośnie na zdrowego, prawidłowo funkcjonującego oraz przyjaznego dla ludzi zwierzaka, jeśli od samego początku jego posiadania zagwarantuje mu się odpowiednią opiekę. Również wiele zależy od tego, jak przez pierwsze dwa miesiące szczeniak będzie traktowany w hodowli. Profesjonalne hodowle to miejsca, dzięki którym możemy mieć pewność, że szczeniak Border Collie był traktowany w sposób odpowiedni, co przełoży się na jego dorosłe życie.
Młodemu szczeniakowi do prawidłowego rozwoju i zapewnienia zabawy należy zakupić liczne zabawki, którymi będzie mógł zająć czas. Najlepszym wyborem będą zabawki z niezniszczalnej gumy.
W profesjonalnych hodowlach matka szczeniaka posiada odpowiednią dietę, która wpływa na zdrowie pupila. Po odbiorze psa z hodowli trzeba podtrzymać zdrowy tryb życia, zapewniając szczeniakowi odpowiednią jakość jedzenia. Warto zapoznać się z karmami dla psów rasy Border Collie oraz z ich dawkowaniem. Im starsze psy tym mniej porcji jedzenia dostaje dziennie. Zwykle zaczyna się od czterech porcji dziennie, a ostatecznie – dla zdrowego dorosłego osobnika – podaje się jedną porcję jedzenia dziennie. Nie należy zapominać o zapewnieniu psu wody przez cały dzień.
O psa Border Collie trzeba dbać również w sferze psychicznej. Jest to inteligentny pies, który szybko uczy się nawyków – tych dobrych i tych złych. Od nas w głównej mierze zależy, na jakiego osobnika wyrośnie nasz pupil. Ważne, aby nagradzać dobre zachowania smakołykami. Dzięki temu szczeniak już od małego będzie wiedział, jak ma się zachowywać, aby zostać nagradzanym.
Bardzo istotną kwestią jest zapewnieniu witamin w czasie rozwoju szczeniaka. Od trzeciego miesiąca życia do dziesiątego miesiąca życia ważne, aby zapewnić zwierzakowi dodatki żywieniowe na prawidłowy rozwój stawów. Odpowiednie preparaty na stawy wzmocnią stawy zwierzęcia, co wpłynie na stabilny chód w przyszłości. Zwierzę będzie również mniej podatne na powszechne schorzenia występujące podczas przeciążeń. Psy rasy Border Collie są stworzone do codziennego pokonywania nawet kilkudziesięciu kilometrów, lecz powinno się od małego przyzwyczajać go do takich długich i wymagających dystansów. Wraz z rozwojem będzie mógł wykształcić na tyle swoją budowę kostną oraz stawową, że jako dorosły osobnik nie będzie szybko się przemęczał. Wzmocniona budowa również zapewni odporność na częste schorzenia stawowe. Wszystko jednak powinno posiadać swój umiar i należy pamiętać, że mimo przyzwyczajenia psa do pokonywania regularnie długich dystansów, powinien on również zaznać odpoczynku.
Psa Border Collie należy również od małego przyzwyczajać do szczotki lub grzebienia do pielęgnacji. Pozwoli nam to na zachowanie u psa zdrowej skóry oraz ładnie wyglądającej sierści. Przyzwyczajony do szczotki czy grzebienia szczeniak nie będzie sprawiał problemów podczas pielęgnacji jako już dorosło osobnik.
Zaraz po zakupie szczeniaka należy zakupić mu obrożę oraz smycz. Spacery powinny być codziennością, ponieważ przyczynią się do szybkiego nauczenia zwierzaka posłuszeństwa. Dzięki temu zwierzę będzie wiedziała, kiedy może odchodzić od swojego pana, a kiedy będzie musiało trzymać się obok.
Zdrowy szczeniak będzie chciał wchodzić na kanapy i z nich zeskakiwać. Należy jednak mieć cały czas czujne oko i nie pozwalać mu na takie zachowanie. Nie jest to bowiem dorosły osobnik, który jest w pełni rozwinięty. Zeskakiwanie przez niego z wysokości może przyczynić się do licznych urazów stawów, co przełoży się na ich wadliwe funkcjonowanie w przyszłości. Bowiem przyczyną będzie naruszenie prawidłowego rozwoju i ich osłabienie. Podobnie trzeba unikać kontaktu szczeniaka ze schodami. Przynajmniej do szóstego miesiąca życia trzeba chronić go przed wspinaczką po nich. Należy także uważać, aby szczeniak nie poruszał się po śliskich nawierzchniach. Najlepsza będzie wykładzina. Aportowanie, które przyczynia się do skakania szczeniaka, również działa w pierwszych miesiącach jego życia szkodliwie dla jego zdrowia. Ważne, aby nasz pupil od małego miał kontakt z otaczającym światem. Bez wątpienia trzeba go umiejętnie socjalizować. Bardzo istotne są zatem regularne spacery.
Zdrowy młody szczeniak w ciągu pierwszych ośmiu tygodni życia u swojego nowego właściciela potrafi nauczyć się wielu podstawowych komend. Dobrze jest zatem nie zwlekać z nauką, ponieważ im wcześniej zaczniemy, tym szczeniak Border Collie będzie posłuszniejszy. To takie komendy, jak nauka reagowania na wybrane imię, przywołanie na dany znak, załatwianie się po odpowiednim znaku, siadanie, warowanie, zatrzymywanie się na zawołanie, puszczanie zabawki z pyska w zamian za smakołyka, wstępne aportowanie bez oddawania, spacerowanie przy nodze, łapanie do pyska rzuconej zabawki w stronę zwierzaka, znajdywanie konkretnej zabawki, nauka wchodzenia do legowiska szczeniaka. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest także nauka szukania zabawek, wykorzystując węch w formie zabawy. Pamiętać należy o bardzo ważnej kwestii – nagradzanie naszego nowego pupila smakołykami jest kluczowe do poprawy jego zachowania oraz szybkiej nauki nowych komend. Dzięki przysmakom nasz pies będzie wiedział, czy zrobił coś dobrze, czy odwrotnie – źle.
Border Collie są bardzo mądrymi psami, ale jak z każdą żywą istotą, trzeba umieć się z nimi obchodzić. Zakup psa tej rasy jest złożoną kwestią i można opisać go w poszczególnych krokach.
- Decyzja o zakupie psa rasy Border Collie. W pierwszej kolejności należy dokładnie zastanowić się, czy pies tej rasy jest dla nas odpowiedni. Powinniśmy zapoznać się z podstawowymi informacjami o tej rasie i podjąć przemyślaną decyzję odnośnie zakupu. Jeśli wiemy, że jesteśmy w stanie zagwarantować nowemu członkowi rodziny wszystko, co potrzebuje do zdrowego rozwoju oraz prawidłowego funkcjonowania, to możemy przejść do kolejnego kroku. Ważne, aby dopasować rasę psa do naszego charakteru. Jeśli uwielbiamy częstą aktywność fizyczną i możemy zapewnić psu wiele przestrzeni, to pies rasy Border Collie będzie jak najbardziej odpowiedni.
- W drugiej kolejności należy znaleźć miejsce, które można nazwać profesjonalną hodowlą psów rasy Border Collie. Ważne, aby prześledzić pochodzenie szczeniaka. Tylko zwierzaki ze sprawdzonego źródła będą gwarancją zdrowego osobnika, który przy odpowiednim traktowaniu i pielęgnacji będzie z nami przez długie lata. Psy rasy Border Collie żyją średnio od dwunastu do szesnastu lat. Profesjonalna hodowla powinna przedstawić wiarygodne informacje na temat pochodzenia szczeniaka. Powinniśmy mieć wgląd na dane o jego rodzicach. Nie powinno zabraknąć profilu DNA, czyli genetycznego odcisku palca. Dzięki niemu, w sposób laboratoryjny, można udowodnić, czy szczeniak pochodzi od rodziców, których wskazał hodowca. To również pewność, że suka i samiec, od których pochodzi szczeniak, nie są narażenie na żadne choroby genetyczne, które z dużym prawdopodobieństwem mógł przejąć młody zwierzak. Psy, które są obarczone chorobami genetycznymi nie powinny być dopuszczane do rozmnażania się. Ważna kwestia to także zapytanie profesjonalnego hodowcy, czy liczna badania miały wymiar kliniczny czy genetyczny. Te pierwsze bowiem nie eliminują całkowicie szans na zachorowanie szczeniaka na jedną z wymienianych powyżej chorób. Tylko badania genetyczne są gwarancją, że nasz nowy członek rodziny nie jest obarczony wrodzoną chorobą ukrytą w jego kodzie genetycznym.
- Po zakupie szczeniaka powinniśmy od samego początku zagwarantować mu prawidłowy rozwój. Ważne, aby pies od małego był uczony posłuszeństwa. Dobrze jest uczyć go wszystkich podstawowych komend od samego początku, ponieważ to przyczyni się do jego odpowiedniego zachowania w przyszłości jako dorosły osobnik. Powinniśmy wybrać mu miejsce do spania. Należy od początku zdecydować, czy pies będzie domowym zwierzęciem, czy będzie przebywał głównie na zewnątrz. Unikniemy tym samym drapaniu drzwi, jeśli od małego wybierzemy mu legowisko poza domem. Szczeniak powinien mieć już od początku zagwarantowaną karmę dobrej jakości, który będzie posiadać wszystkie niezbędne do rozwoju oraz funkcjonowania składniki odżywcze. Od trzeciego miesiąca życia do dziesiątego miesiąca życia warto dawać naszemu szczeniakowi rasy Border Collie preparat do prawidłowy rozwój stawów. Dzięki niemu pies będzie mógł w przyszłości cieszyć się zdrowymi i mocnymi stawami, które pozwolą mu na bardzo długie codzienne dystanse – nawet po kilkadziesiąt kilometrów w ciągu doby. Mały szczeniak powinien także posiadać zabawki z mocnej gumy, co przyczyni się do ochronienia wszystkich drewnianych elementów w domu. Pies na początku będzie chciał gryźć wszystko, co popadnie, dlatego zabawki dla szczeniaka są bardzo ważnym elementem w czasie rozwoju.
- Zarówno jako szczeniak, jak i dorosły osobnik, pies powinien być przez nas nieustannie obserwowany. Wszelkie nawet najdrobniejsze objawy nie powinny być przez nas ignorowane. Warto odwiedzać regularnie weterynarza, który zaobserwuje naszego pupila oraz przebada go zwłaszcza w momencie, kiedy zauważymy jakieś niepożądane cechy. Mimo że jesteśmy pewni o pochodzeniu naszego psa rasy Border Collie, to nie znaczy, że nie mogą wystąpić u niego choroby. Pies jest żywą istotą i liczne przeciążenia stawów, kości i mięśni mogą być w pewnym wieku naruszone, dlatego istotna jest regularna obserwacja i kontrola u specjalisty. Nigdy nie należy zapominać o prawidłowym karmieniu zwierzaka. Karma zawsze powinna być dobrej jakości, bez względu na wiek naszego psa, i posiadać niezbędne składniki odżywcze, które przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania zwierzęcia. Co bardzo ważne, to nie możemy nigdy zapominać o bliskości z naszym psem. Jeśli poczuje się samotny, może zmieniać swój charakter. Przyczyni się do jego wrażliwości na ludzi oraz odosobnienia, co przełożyć się może na agresywność. Przy dobrym traktowaniu pies powinien być przez cały czas przyjazny dla nas.
Zakup psa Border Collie to pewność, że nawet przez kilkanaście lat będziemy w stanie zagwarantować naszemu zwierzakowi regularną aktywność fizyczną. Border Collie to pies pasterki, który musi codziennie się wyszaleć i zmęczyć – zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Warto zadbać o naszego zwierzaka, ponieważ to bardzo inteligentny pies, uważany nawet za najinteligentniejszego przedstawiciela tego gatunku, więc nierozsądnym jest zaprzepaścić jego potencjał. Pies to żywa istota, która będzie taka, jak ją wychowamy. Warto dbać o jego choroby, nawet jeśli pies jest narażony na jakieś genetyczne choroby. To oddany przyjaciel, który zrobi dla nas wszystko, jeśli tylko damy mu na to szansę.