Border Collie ile ma wzrostu
Border collie to rasa psów znana od setek lat. Przez wiele lat border collie uznawane były za najlepsze psy pasterskie. Obecnie wiele osób wybiera je jako psy domowe. Jest to bardzo dobry wybór. Psy tej rasy nie bez powodu uznawane są jako jedne z najinteligentniejszych na świecie. Świetnie sprawdzają się w warunkach domowych.
Border collie. Warunki domowe mają olbrzymie znaczenie
Border collie to psy, które chcą żyć aktywnie. Ktoś, kto szuka właśnie takiego psa, powinien brać to pod uwagę. Idealnie sprawdzają się w domach z dużą działką gdzie będą mogły w sposób nieskrępowany wyładowywać swoją energię, biegać i jednocześnie strzec terenu na którym przebywają. Nie są to jednak typowe psy do stróżowania. Doskonale akceptują domowników, bardzo się do nich przywiązują, bez wątpienia są to psy, które powinny mieszkać w domu. Wybieg, z którego mogą korzystać, to dla nich po prostu bardzo duża zaleta. Oczywiście przyszły posiadacz psa rasy border collie nie musi go posiadać, wtedy jednak powinien brać pod uwagę konieczność bardzo częstych i długich spacerów. Bez wątpienia border collie nie są psami kanapowymi. Aby żyć szczęśliwie, potrzebują miejsca i czasu do spożytkowania swojej energii.
Gdzie kupić psa border collie?
Border collie to psy, u których istnieje niemałe ryzyko chorób genetycznych i to różnego rodzaju. Z tego między innymi powodu bardzo ważne jest to, by kupować psy tej rasy wyłącznie w wyspecjalizowanych hodowlach psów. Musi to być hodowla zarejestrowana i działająca w pełni legalnie. Dobrze, by była to hodowla prowadzona przez kogoś, kto doskonale zna się na psach tej rasy.
Oczywiście nie powinno być mowy o zakupie psów bez rodowodu. Rodowód daje pewność co do pochodzenia psa, rodziców szczeniaka. Fachowcy w branży nie mają przeszkód w pokazaniu rodziców sprzedawanych szczeniaków. To bardzo ważne, by te psy zobaczyć, są bowiem jasnym sygnałem, jak będzie wyglądał szczeniak border collie, gdy dorośnie. Widząc rodziców szczeniaka i znając ich historię, można też upewnić się co do ewentualnych chorób lub ich braku.
Przy zakupie dłuższy czas należy poświęcić na obserwację szczeniaków. Obserwacja powinna być ukierunkowana na wychwycenie wszelkich odstępstw od normy. Należy przyjrzeć się umaszczeniu psa, sierści, budowie zwierzęcia. Dobrze jest też poobserwować, jak psy, które hodowca sprzedaje zachowują się podczas zabawy. Nienaturalne ruchy, utrudnione poruszanie się, dziwny wygląd, objawy neurologiczne to sygnały, które powinny zastanowić. Niekoniecznie jednak w takich sytuacjach zawsze trzeba odstępować od zakupu, warto jednak skonsultować się z weterynarzem i poprosić by spojrzał na psa, którego chcemy kupić.
Bardzo istotne jest zadanie hodowcy pytania na temat przeprowadzanych badań psów, które hoduje. Powinien odpowiedzieć na pytanie, czy wykonywał testy genetyczne. W Polsce wykonuje się ich niemało, między innymi testy CEA, IGS, MH, NCL, TNS, MDR1, RNS-Raine syndrom, NS, DM, SLC, GG. Informacja potwierdzająca i przede wszystkim wyniki testów dają stuprocentową pewność, że szczeniak, którego chcemy kupić jest całkowicie wolny od wszelkich wad genetycznych a więc i nie ma ryzyka bardzo poważnych schorzeń, na które mógłby zachorować pies. Niektóre z nich to schorzenia nieuleczalne, część może prowadzić do konieczności eutanazji psa, więc zrozumiałe jest, że psów obciążonych genetycznie należy unikać.
Możliwe jest także przeprowadzenie badania DNA, tak zwanego genetycznego odcisku palca. Takie badania wykonuje się w dobrych gabinetach weterynaryjnych. Badanie ma na celu potwierdzenie, że dany szczeniak pochodzi rzeczywiście od rodziców, których pokazuje nam hodowca i ich badania nam przedstawia. Warto jednak dodać, że prawidłowe badania genetyczne rodziców szczeniaka nie gwarantują, że sam szczeniak będzie wolny od wad genetycznych. Geny się rzecz jasna mieszają, więc zdrowi rodzice to sygnał bardzo pozytywny, jednak nie oznacza on, że szczeniak będzie równie zdrowy. Profesjonalny hodowca powinien dysponować tak zwanymi drugimi badaniami genetycznymi, a więc badaniami genetycznymi samego szczeniaka.
Wielkość psa Border Collie
Wiele osób zastanawia się nad odpowiedzią na pytanie: border collie ile ma wzrostu? Psy border collie uznawane są za psy średniej wielkości. Dorosłe są psami o wzroście około 50-55 cm. Wiele zależy od genetyki danego psa, dlatego jeśli chodzi o wzrost, warto spojrzeć na rodziców szczeniaka, którego chcemy kupić. Z całą pewnością wzrost szczeniaka będzie co najmniej zbliżony. Suki tej rasy są oczywiście o kilka centymetrów niższe, nie są to jednak istotne różnice.
Prawidłowo zbudowany border collie to pies przytoczonej wielkości, o zdrowej sierści i odpowiednim umaszczeniu. Można tu wymienić kilka rodzajów umaszczeń:
- czarno – białe,
- czekoladowo – białe (tak zwany border collie brown),
- niebiesko – białe,
- border collie blue merle,
- border collie tricolor.
Sylwetka zdrowego border collie jest wbudowana w prostokąt, uszy pionowe i szeroko rozstawione. Sama głowa zaś powinna być szeroka. Tak samo szeroko rozstawione powinny być oczy, a ich kolor powinien odpowiadać kolorowi sierści.
Bardzo ważne jest też to, by klatka piersiowa psa była długa, ogon zaś sięgający stawu skokowego. Sierść powinna być średnio długa i twarda. Oczywiście sam wygląd szczeniaka jest zupełnie inny, ale spoglądając na rodziców młodego psa, można wyciągnąć wiele wniosków.
Wszelkie zaburzenia wzrostu psa mogą świadczyć o chorobach genetycznych lub innych schorzeniach, dlatego psów o nietypowym wzroście czy też psów o nie do końca prawidłowej budowie warto rzecz jasna unikać.
Suplementacja. Zdrowe odżywianie to zdrowy pies
W dobrze prowadzonych hodowlach border collie, matka szczeniąt ma zawsze wprowadzaną odpowiednią dietę dla matek, dzięki czemu szczeniak, który się rodzi jest po prostu zdrowy. Przy zakupie szczeniaka, warto więc zapytać hodowcę, czym była karmiona matka szczeniaka i jak wyglądał sam proces żywienia.
Sam szczeniak, w początkowym okresie życia, szczególnie w trakcie wzrostu, potrzebuje nawet czterech dawek jedzenia w ciągu dnia. W miarę upływu lat ilość porcji karmy może ulec zmniejszeniu. Dorosłe psy wystarczy karmić raz dziennie.
Bardzo ważny jest odpowiedni dobór karmy dla psów. Wszelkie popularne a tym bardziej tanie karmy od razu lepiej ominąć. W sklepach zoologicznych a także w gabinetach weterynaryjnych czy też u hodowców można kupić specjalistyczne karmy dla psów dedykowane właśnie border collie. Nigdy też nie można zapominać o tym, by szczeniak miał dostęp do czystej wody. W wodzie mogą gromadzić się czynniki chorobotwórcze, więc warto ją regularnie wymieniać, tak by zawsze była świeża.
Niezmiernie istotne też jest podawanie psu preparatów witaminowych. Szczególnie ważne są preparaty witaminowe, z witaminami pozytywnie wpływającymi na prawidłowy rozwój układu kostnego a także stawów. To ma bardzo duże znaczenie, bowiem psy tej rasy są bardzo podatne na choroby stawów i schorzenia układu kostnego. Aby układ kostno stawowy wykształcił się prawidłowo, trzeba też psu zapewnić odpowiednią ilość ruchu. Dorosłe psy mogą bez problemu pokonywać dziennie nawet kilkadziesiąt kilometrów więc przyzwyczajanie psa do pokonywania niemałych odległości jest jak najbardziej wskazane. Rzecz jasna dystans ten trzeba zwiększać powoli. Zdolność psa do pokonywania aż tak dużych odległości nie oznacza rzecz jasna konieczności przemęczania psa. Aktywność powinna być tak stopniowana i w tej sposób ustawiona, by pies mógł także zaznać odpoczynku wtedy, gdy będzie taka potrzeba.
Odżywianie to nie wszystko
Warto pamiętać, że odżywanie border collie jest bardzo ważne od pierwszych dni życia psa. Prawidłowo odżywiany pies to bardzo zdrowy pies, nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Niezmierne ważne jest jednak zapewnienie psu tej rasy odpowiedniej ilości ruchu i aktywności. Szczeniakowi warto zapewnić odpowiednią ilość zabawek, by mógł zająć swój czas i wytracić swoją energię. W ten sposób unikamy między innymi sytuacji, gdy szczeniak zainteresuje się przypadkowymi przedmiotami i w ferworze zabawy zacznie je po prostu niszczyć. Od pierwszych dni życia, warto też szczeniakowi poświęcać dużo czasu, uczyć go życia i prawidłowego zachowywania się.
Nawyki psa można wyrobić
Border collie to psy, które są niezwykle inteligentne i błyskawicznie uczą się rożnych zachowań i nawyków. To istotna i pozytywna informacja, jeśli są to dobre nawyki. Równie szybko jednak przejmują nawyki negatywne, wiele więc zależy więc od właściciela psa i jego podejścia do wychowania szczeniaka, a później dorosłego border collie. Bardzo łatwo wtłoczyć mu do głowy złe nawyki i wyjątkowo trudno oduczyć ich w przyszłości. Pies jest doskonałym obserwatorem życia i zachowuje się tak, jak może i chce w danej sytuacji się zachowywać. Od pierwszego dnia posiadania psa warto więc kształtować u niego dobre nawyki i właściwe zachowania. Sposobów kształtowania dobrego charakteru u psa tej rasy jest wiele, bardzo dobrym pomysłem jest między innymi mądre nagradzanie za dobre zachowanie. Pies będzie wiedział, że odpowiednie zachowanie spotka się zawsze z nagrodą w postaci – na przykład – smakołyka. Istnieje jednak delikatna granica pomiędzy mądrym nagradzaniem psa, a przekupywaniem i wymaganiem w ten sposób takiego a nie innego zachowania. Zbyt częste nagradzanie ukształtuje w psu nawyk zachowywania się w dany sposób zawsze wtedy, gdy będzie mieć szanse na nagrodę. Odmówienie mu nagrody w tej sytuacji będzie dla niego bez wątpienia sytuacją bardzo zaskakującą, łamiącą dotychczasowe przyzwyczajenia i może przyczynić się do gwałtownej zmiany charakteru.
Warto też pamiętać, że niezmiernie istotna jest stałość postępowania z psem. Pies wyuczony pewnych nawyków, musi wiedzieć, że sytuacja się nie zmienia. Nie można na przykład raz pozwalać mu spać na tapczanie, drugi raz zaś wyganiać do legowiska. Pies nie musi rozumieć sensu tak różnych decyzji. Może chcieć w tym momencie sam ustalić hierarchię i może dochodzić do nieprzewidzianych sytuacji i konfliktów na tym punkcie.
Skakanie w pierwszych miesiącach życia
Młode, pełne energii psy, szczególnie chętnie wskakują i zeskakują z kanap, szybko poruszają się po schodach, skaczą. Od początku nie można na to pozwalać i to w trosce o zdrowie psa. Układ kostny młodego zwierzęcia nie jest bowiem odpowiednio wykształcony i może przy takich zabawach dojść do niespodziewanych urazów. Nie musi rzecz jasna tak być, nie oznacza to jednak, że nie dojdzie do mikro urazów, które w przyszłości przyczynią się do pogorszenia stanu zdrowia psa. W pierwszych miesiącach życia psa nie należy mu pozwalać na jakiekolwiek poruszanie się po wysokich, niewygodnych schodach. Z całą pewnością sobie z tym poradzi, jednak takie poruszanie się wymaga nienaturalnych, zbyt dużych ruchów łap, co może przyczynić się do problemów z układem kostnym.
Spacery z Corder Collie
Od początku życia psa, należy go przyzwyczajać do obroży i smyczy, spuszczać z nich tylko wtedy, gdy w okolicy jest bezpiecznie, a my mamy pewność co do tego, jak się pies zachowa, czy nie ucieknie, nie pobiegnie za czymś, co go w danej chwili zainteresuje. Na początku naukę chodzenia bez smyczy warto przeprowadzać na terenach zamkniętych, odpowiednio nagradzając psa za dobre zachowanie. Pies powinien wykształcić w sobie nawyk nie odchodzenia od pana lub powracania na każe jego zawołanie, dlatego też od początku należy przyzwyczajać psa, by reagował na swoje imię.
Już kilkutygodniowy szczeniak z łatwością opanuje podstawowe komendy, nauczy się reagować na swoje imię, nauczy się przychodzenia czy też wchodzenia do legowiska. Oczywiście w tym czasie powinien tez nauczyć się załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych w odpowiednich nie zaś przypadkowych miejscach. Trzeba pamiętać, że nauka takich rzeczy nie zawsze jest łatwa a psu mogą zdarzać się potknięcia. Nigdy w takich sytuacjach nie należy reagować agresją czy przesadną złością, wyrobi to bowiem w charakterze psa przekonanie, że każde zachowanie, które nie jest nagradzane, może zostać ukarane i dużo trudniej będzie uczyć się nowych rzeczy. Będzie czuć się zagubiony, nie będzie wiedzieć, czy zachowanie w danej sytuacji nie spotka się z agresją. Warto pamiętać też, że pies nie musi kojarzyć złości swojego pana z sytuacją, która zaszła jakiś czas temu. Znalezienie – na przykład – odchodów psa na dywanie, po kilku godzinach naszej nieobecności, nie powinno wiązać się z chęcią ukarania psa, bowiem zwyczajnie nie zrozumie naszych intencji. Zadowolony z powrotu pana po długiej nieobecności zostanie skarcony, nie do końca rozumiejąc za co.
Dlaczego warto postawić na Border Collie?
Istnieje wiele powodów, z uwagi na które warto postawić na psa border collie. To pies średniej wielkości, z powodzeniem i bez utrudniania codziennego funkcjonowania może przebywać w domu, na zewnątrz zaś wychodzić tylko na spacery czy też na ogrodzony teren, gdzie w nieskrępowany sposób będzie mógł spożytkować swoją energię. Jest to pies nie wykazujący oznak agresji czy nieprzewidzianych zachowań, dlatego z powodzeniem może bawić się z dziećmi, a dorośli mogą być pewni, że nie skończy się to niczym złym. Szybko zyskuje pełne zaufanie do domowników i akceptuje teren na którym przebywa. Dzięki swojemu wzrostowi i wyglądowi budzi zdrowy respekt, więc obce osoby z całą pewnością przemyślą sens wejścia na posesję, na której jest border collie.
Decydując się na zakup psa tej rasy trzeba pamiętać, że bardzo łatwo trafić na psa z obciążeniami genetycznymi, zakup zawsze więc powinien być bardzo przemyślany i poprzedzony poszukiwaniami ale i analizą badań, które hodowca sprzedający szczeniaki border collie powinien na życzenie kupującego przedstawić.
Border collie to psy bardzo inteligentne, z łatwością uczące się właściwego zachowania. Niestety równie łatwo mogą przejmować złe nawyki, które w przyszłości będzie bardzo trudno z nich wykorzenić. Od pierwszego dnia psa w nowym domu, warto więc postawić na naukę właściwych zachowań i wykazać się cierpliwością, zawsze bowiem, szczególnie w początkowym okresie życia, pies może popełniać błędy.
Border collie nie jest z pewnością psem kanapowym. Aby żyć szczęśliwe, potrzebuje dużej ilości ruchu, atrakcji i okazji do zabawy. Znudzony może zacząć zachowywać się w nieodpowiedni sposób – na przykład – przypadkowe rzeczy traktując jako świetne obiekty do zabawy. Z powodzeniem może przebywać z innymi zwierzętami a właściciel nie musi obawiać się, że skończy się to czymkolwiek złym. Border collie z łatwością ustali hierarchię, nie wykazując agresji ani nieprzewidzianych zachowań. Zwierzęta, szczególnie mniejsze będą czuły przed nim respekt ale nie strach. Potraktują go jako naturalnego przywódcę stada.
Posiadanie psa tej rasy to mało problemów a wiele radości. Od pierwszych dni życia psa nie można zapominać o jego prawidłowym odżywianiu a także o zabiegach pielęgnacyjnych. Pies nie wymaga jakichś bardzo szczególnych zabiegów, średnio długa sierść, czyli normalna rzecz u border collie, wymaga jednak regularnego wyczesywania, do czego psa warto przyzwyczajać od początku by w przyszłości nie uciekał na widok szczotki. Dobrze wychowany i zadbany border collie na lata stanie się oddanym przyjacielem i częścią rodziny.